1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Okuyunca şok olacaksınız
Okuyunca şok olacaksınız

Okuyunca şok olacaksınız

"Aile ve sosyal politikalar İl Müdürlüğü ile bir çalışma yaptık.

A+A-

Bize '50 tane eve bakarmısınız, bunları sokaktan kurtaralım' dediler. Bizde 'ihtiyaç sahipleriyse gider bakarız' dedik. Adresi verilen 35 eve gidip kontrol ettik, çok ilginç sadece 4 tanesi fakir çıktı. Diğerlerinin yüksek gelirli zengin evleri olduğu ortaya çıktı. Suriyeli dilenci çok fazla. 35 evi gezdik 30 tanesi Suriyeli. Dilenmeyi meslek edinmişler. Onlar bunu ticaret gibi yapıyor. 900 lira günlük kazanan dilenci var. Evin 4 bin 500 lira geliri var.  Bunları rapor ettik. Hakikaten fakir olsa yardım ederdik, sadece 4 tanesi hakiki fakir çıktı, onlara da yardım ediyoruz” 

Gaziantep Yardım Vakfı, sokakta dilenen 35 çocuğun evine gitti. Yapılan araştırmada ailelerden sadece 4 tanesi gerçek fakir çıktı. ‘En çok Suriyeliler dileniyor’ diyen Vakıf Başkanı Ergun Yetkin, “Suriyeli dilenci çok fazla. 35 evi gezdik 30 tanesi Suriyeli. Dilenmeyi meslek edinmişler, onlar bunu ticaret gibi yapıyor” dedi. Vatandaşları dilencilere para vermemeleri konusunda uyaran Yetkin, “Yalınayak bir köşede oturarak günlük 900 lira para toplayan dilencilerin varlığını gördük, 4 bin liraya kadar geliri olan ailelere rastladık. Vatandaşımız çıkarıp dilenciye 20 lira 30 lira veriyor. 20 lirayı getirip vakfa verse direkt öğrenciye gidecek, öğrenci bursuna gidecek, gerçek ihtiyaç sahibine gidecek. Ancak halk o bilinçte değil” dedi.

YOKSULLUĞU EĞİTİMLE YENEBİLİRİZ

1992 yılından beri vakıf olarak ihtiyaç sahibi ailelere yardım yaptıklarını, öğrenci okuttuklarını anlatan Ergun Yetkin, “350 tane evimiz var, 170 ilk ve ortaokul öğrencimiz var, 60 tane üniversite öğrencimiz var. Bunlara eğitim, gıda ve giyecek yardımı yapıyoruz. Biz vakıf olarak fakir evlerindeki yoksulluğa eğitimle son vermek istiyoruz. Fakir çocuğu okutup o evdeki yoksulluğa son vermek için çalışıyoruz.  15-20 evimiz Suriyeli, çok ihtiyaç sahibi. Annece Derneği ile öğrencileri hayata hazırlamayla ilgili bir projemiz var. Çocuk yuvasının halı ihtiyacı vardı onu temin ettik, verdik. Bu şekilde çalışmalar yapıyoruz” dedi.

35 EVDEN 4 TANESİ FAKİR ÇIKTI

Aile ve sosyal politikalar İl Müdürlüğü ile bir çalışma yaptıklarını ve bu çalışmada şaşırtan görüntülerle karşılaştıklarını söyleyen Yetkin, “Bize 50 tane eve bakarmısınız, bunları sokaktan kurtaralım dediler. Bizde ihtiyaç sahipleriyse gider bakarız dedik. Evleri gittik kontrol ettik. 35 eve gittik. 4 tanesi fakir çıktı. Diğerlerinin yüksek gelirli zengin evleri olduğu ortaya çıktı. Suriyeli dilenci çok fazla. 35 evi gezdik 30 tanesi Suriyeli. Dilenmeyi meslek edinmişler. Onlar bunu ticaret gibi yapıyor. 900 lira günlük kazanan dilenci var. Evin 4 bin 500 lira geliri var.  Bunları rapor ettik. Hakikaten fakir olsa yardım ederdik sadece 4 tanesi hakiki fakir çıktı, onlara da yardım ediyoruz” diye konuştu.

DİLENCİLERE PARA VERMEYİN

‘Dilencilere 1 lira vermeyin, 10 lira getirin vakfa verin’ diyen Yetkin, “İl Politikalar Müdürlüğü isterse evlere bakmaya devam ederiz. Biz eve bakmadan kimseye yardım etmeyiz.  500-600 tane dilenci var sokaklarda. Vatandaşımız çıkarıp 20 lira 30 lira veriyor. 20 lirayı getirip vakfa verse direk öğrenciye gidecek öğrenci bursuna ihtiyaç sahibine gidecek. Bizim en önem verdiğimiz konu üniversitede okuyan öğrenciler. Ancak halk o bilinçte değil. Dilenen adama veriyor. Baba evde oturuyor iki çocuğu dileniyor. Halkımız bilinçlensin. Niye dilencilere para veriyorlar? Vakıf var, gelsin vakfa yardım etsinler, üniversiteli öğrencilere yardım etsinler.” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum