1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Okul öncesinde sınıfta kaldık
Okul öncesinde sınıfta kaldık

Okul öncesinde sınıfta kaldık

Eğitimdeki başarısızlığın had safhada olduğu şehrimizde, yapılan araştırmalar sonucu okul öncesi eğitimde de en alt sıralarda olduğu belirlendi......

A+A-

Eğitimdeki başarısızlığın had safhada olduğu şehrimizde, yapılan araştırmalar sonucu okul öncesi eğitimde de en alt sıralarda olduğu belirlendi... Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesi eğitimde Türkiye'nin son 4 ilinden birisinin Gaziantep olduğunu belirterek, Gaziantep'in okul öncesi eğitimde en alt sıralarda yer almasının üzüntü verici olduğunu söyledi.

TED Koleji'nin davetlisi olarak şehrimize gelen Remzi İnanlı, Gaziantep'in okul öncesi eğitimdeki başarı oranında Türkiye'nin son 4 ilinden birisi olduğunu açıkladı.Gaziantep'in okul öncesi eğitimde en alt sıralarda yer almasının üzüntü verici olduğuna dikkat çeken İnanlı, "Türkiye ortalamasının çok altında yer alan Gaziantep bu sorunu aşabilecek kapasitede bir il. Bugün AB üyesi ülkelerde okul öncesi eğitim oranı yüzte 80-90'larda. Bizim ülkemizde ise yüzde 25'lerde kaldı. AB, bize okul öncesi eğitim oranını bizim seviyemize yükseltin diyor. Aksi taktirde AB'ye girmemiz de imkansız olacak. Bu nedenle okul öncesi eğitime büyük önem verip AB standartlarını yakalamamız lazım" dedi.

Eğitim çok önemlidir

Remzi İnanlı, çocuk eğitiminin sabır isteyen bir iş olduğunu söyledi. Çocukların kendilerine güven duydukyarı ortamlarda yetiştirilmeleri gerektiğini belirten İnanlı, "Dünyamızın geleceği için çocuklar ve eğitimleri çok önemlidir. Çocuklar yaşam boyu silinmeyecek alışkanlıklarını okul öncesi dönemlerde kazanırlar. Bu nedenle okul öncesi eğitime büyük önem vermemiz lazım" şeklinde konuştu.

ÖZBAY: YETERLİ DİL EĞİTİMİ VERİLEMİYOR

Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Recep Özbay ise, yabancı dil eğitiminin çocuklara okul öncesi dönemlerde verilmesi gerektiğini söyledi. İlköğretim ve orta dereceli okullarda yeterli dil eğitiminin verilememesi nedeniyle, üniversite kapılarına gelen gençlerin çok yetersiz kaldığını belirten Özbay, "Biz üniversitelere gelen gençlerin, ilköğretimv e orta dereceli okullarla yeterli dil eğitimini alamadıklarını söylüyoruz. İlk ve orta dereceli eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerimiz ise nasıl olsa üniversitede dil eğitimini alır diye düşünüyor. Böyle olunca da sorun çözülemiyor. Sadece sorunları göstermek değil mutlaka çözüm üretmek zorundayız" şeklinde konuştu.

KATILIM YOĞUNDU

Türk Eğitim Derneği (TED) Bilim Kurulu tarafından "Okul Öncesi Eğitimin Önemi" konulu bir panel düzenlendi. Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen TED Gaziantep Koleji'nin ev sahipliği panele TED Genel Müdürü Sevinç Atabay, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tokay Gedikoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Recep Özbay, TED Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Berrin Akman ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mübeccel Gönen konuşmacı olarak katıldılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.