Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ

A+A-
Bu nasıl platform !

Aylardır faaliyetlerini sürdürüyorlardı..Toplantılar yapılıyor, basına demeçler veriliyor, hatta Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey tarafından belediye binasına çağrılarak, burada valinin ve tüm resmi ve özel kuruluş yetkililerinin önünde bilgiler veriliyor, görüşler alınıyordu... Resmi makamlarca ciddiye alınan ve adına GAZİANTEP PLATFORMU denilen bu oluşum meğerse yasal değilmiş..
Yasal olmadıkları da kendilerine dün sabah basın toplantısı yapılacağı sırada bildirilmiş.. Ve onlarda hemen yelkenleri suya indirerek, basın toplantısını iptal edivermiş..
Saat 08.50 de basına geçilen ve yapılacağı açıklanan toplantı, saat 09.58 de ikinci bir faksla iptal edilivermiş..
Gülünç mü desem, evlere şenlik mi desem bilemiyorum..
Ama bildiğim gerçek, bu güne kadar resmi yetkililerce ciddiye alınan bu platformun, aniden yasal olmadığının hatırlanması ve "dernekler kanununun 25'nci, yönetmeliğin ise 94'ncü maddesine göre, platform oluşumu için katılan tüm sivil toplum örgütlerinin yerine getirmesi gereken yasal evraklarının tamamlanması" gerektiğinin şart koşulması..
Niye aylardan beri beklenildi, niye basın toplantısı sabahı böyle bir istekte bulunuldu, yorumu sizlere bırakıyorum..
Bunlar elbette hoş şeyler değil.. Canımızı sıkıyor böyle gelişmeler.. Hemde iki yönüyle.. Dün İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı Gaziantep İl Müdürü Sayın Tuğba Doğan ile görüşüp bilgi aldım..Tuğba hanım istemlerinde haklıydı elbette.. Ama niye şimdi, niye basın toplantısı sabahı böyle bir yönteme başvuruldu, işte orası kafamızı karıştırıyor..
Peki Gaziantep Platformu hemen böyle bir istek karşısında kendilerine büyük prestij kaybettiren toplantıyı niye iptal etti ?
Yapsalardı ne olacaktı? Yoksa Platform üyeleri gözaltına alınıp hapse mi atılacaktı ?Avrupa Uyum Yasaları çerçevesinde böyle bir durum söz konusu olmayacağına göre, niye hemen geri adım atıldı ?
Sayın Zafer Okuducu toplantıyı tek başına yapsaydı ne olurdu ki sanki ?
Kişisel birşey istemediklerine, rant hesabı yapmadıklarına göre, kendi pencerelerinden kentin menfaatleri söz konusu olan bir konuda niye birden bire pasifleşebiliyorlar, bunu bir türlü anlamıyorum..
Anlaşılan o ki, ben bu konuda oldukça cahil kalmışım..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.