Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ

A+A-
AKP'nin listesindeki fark

Haftalardır merakla beklenen adayları nihayet öğrendik. DP birinci sıraya koyduğu Kamil Turan büyüğümüzün dışındaki adaylarını henüz açıklamadı. MHP ise listesini bir gün gecikmeli olarak duyurdu. Ancak bu sıralama partide büyük kesimi memnun etmedi.. Önümüzdeki günlerde bu konudaki gelişmeleri anlatacağım..
Gelelim AKP 'nin farklılığına..
Listelere baktığımızda bizi özellikle ilk 5 ilgilendiriyor.. MHP'nin de barajı geçtiğini varsayarsak, üç partinin sıralamasında en dikkatimizi çeken AKP oluyor..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğa'ın, tek rakip olarak gördüğü CHP'nin, Nizip ve İslahiye'den doğrudan aday olmayışının zaafını iyi değerlendirdiğini gözlüyoruz.. Yaşar Ağyüz, Akif Ekici, Hasan Öztürkmen, Mehmet Gökdağ ve İrfan Kapla'lı sıralamada, CHP'nin ilçeleri hafife aldığı dikkatlerden kaçmıyor.. Sadece İrfan Kapla'ın İslahiye ağırlığı var, ama O da 5. sırada.. Hasan Öztürkmen Baraklı ve sadece Nizip'in bazı köylerinde etkisi var gibi gözüküyor, ama bu adayın Nizip ağırlıklı oyların yüzde kaçını CHP'ye kaydırabileceği tartışma konusu..
Buna karşın 1. ve 2. sıraya yerleşen Mehmet Şimşek ve Fatma Şahi'li AK Partiye baktığımızda, Nizip'ten tekrar Mehmet Sarı, İslahiye'den de aynı şekilde Mahmut Durdu'yu 3. ve 4. sıralara koyarak çok ciddiye aldığını gözlüyoruz..
Daha birde sürpriz yaparak Besni oylarının da adresi sayılabilecek Müsiad eski Şube Başkanı Mehmet Erdoğa'ı ilk 5 sıraya alınması bir taktik gereği olmalı.. Besni deyip geçmeyin şu anda şehrimizde hayli yoğun bir nüfusa sahipler ve etkili bir konumdalar..
Her ne kadar Besnili'lerin önemli kısmı CHP'li dense de, son siyasi değişimlerde sağ ve sol ayrımı yerine, GÜÇ dengesinin ön planda tutulması, bu iddiaları zayıflatıyor..
AKP'nin ayrıca Doğulu dediğimiz ama şehrimizde hayli etkin konuma gelen kesime yönelik oy potansiyeline, Batmanlı Mehmet Şimşek'i aday göstererek hitap ettiğini söylemeliyim.. Kaldıki, O Şimşek için şimdiden çeşitli spekülasyonlar yapılsa da, Başbakan Erdoğa'ın Gaziantep'e olan kusurlarını, özellikle teşvik konusunda yaptığı haksızlıklarını giderme yolunda gayret gösterebilecek bir isim olarak değerlendiriyorum..
Elbette bu düşüncemi söylemem henüz çok erken..
Ama ihmal edilen Gaziantep olarak, eğer AKP iktidar olursa, veya hükümet kuracak çoğunluğu yakalarsa, dünkü manşetimizde söylediğimiz gibi şehrimizin Abdüllatif Şener'i olmaya aday birisine niye kucak açmayalımki..
Sırası gelmişken söylemeliyim.. AK Parti kadın adayına listenin 2. sırasında yer veriyor... Peki
CHP'li kadın aday nerede ? Hemen söyleyeyim; 9'ncu sırada...
Peki birşey daha...
Şu anda partilerin listelerinde, iktidar veya hükümet ortağı olduklarında, BAKA'lık yapabilecek kim veya kimler var ?
Lütfen "var"diyorsanız beni de bilgilendirin...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.