Önemli konuların görüşüldüğü toplantıda bir an önce harekete geçilmesi konusunda karar çıktı. Başkan Yıldırım, “Ayrıca vurgulamak isterim ki oluşan bu manipülatif fiyatların çiftçimize zerre faydası yoktur.  Fıstık fiyatlarını dengeleyebilmek ve gerçekçi rakamlara getirebilmek adına hasat öncesinde kapatılacak şekilde geçici bir süre fıstık ithalatına izin verilmesini ve bu konuda bir aksiyona geçilmesini talep ediyoruz” dedi. 

Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası’nın Baklava ve Fıstık sektöründe faaliyet gösteren üyeleriyle bir araya gelerek son dönemde Antep fıstığında yaşanan fiyat artışları, bu fiyat artışlarının pek çok ürüne olan olumsuz etkilerini istişare ettik, bu sorunların çözümü için neler yapabileceğimizi konuştuklarını söyledi. 

ÜRÜN BAZLI DESTEK 


“Öncelikle uzun süredir dile getirdiğimiz fakat karar vericilerimizin bu konuyla ilgili bir adım atmayışını görmekten üzüntü duyduğumuz Antep fıstığına ürün bazlı destek konusunu üstüne basa basa bir kez daha dile getirmek istiyorum” diyen Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti:  “Bu konuda atılacak adım pek çok sorunun çözümüne önemli katkı sağlayacaktır. Bu talebimizin yerine getirilebilmesi için GTO olarak girişimlerimizi devam ettireceğiz. Fıstık fiyatlarının suni bir şekilde artışına sebep olan, fiyatları manipüle etmeye çalışan, Gaziantep'le ve sektörle ilgilisi olmadığı halde stokçuluk yaparak fahiş kâr elde etmeye çalışan kişilerin olduğunu biliyor, bu şahıslarla ilgili gerekli yaptırımların uygulanması noktasında ilgili kurumlarımızın harekete geçmesini bekliyoruz” dedi. 

Babamız niye tutuklu? Babamız niye tutuklu?

AKSİYON ALINMALI 

Yıldırım açıklamasının sonunda “Ayrıca vurgulamak isterim ki oluşan bu manipülatif fiyatların çiftçimize zerre faydası yoktur.  Fıstık fiyatlarını dengeleyebilmek ve gerçekçi rakamlara getirebilmek adına hasat öncesinde kapatılacak şekilde geçici bir süre fıstık ithalatına izin verilmesini ve bu konuda bir aksiyona geçilmesini talep ediyoruz”dedi.
 

Editör: Ebru Kont