1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O yurt İlim Yayma cemiyetine verildi
O yurt İlim Yayma cemiyetine verildi

O yurt İlim Yayma cemiyetine verildi

Mecliste yurt tartışması

A+A-

Şahinbey Belediye meclis toplantısı başkan vekili Cuma Güzel başkanlığında yapıldı. 14 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında Karataş’ta bulunan yurt binasının TÜRGEV’e olan tahsisi iptal edilirken, İlim Yayma Cemiyetine ise tahsisi yapıldı. Gündem maddesi tartışmalar arasında CHP’lilerin ret oylarına karşılık oy çokluğu ile meclisten geçti. CHP’li meclis üyeleri yurdun neden Yurt-Kur’a değil, İlim Yayma Cemiyetine verildiğini sorarken, Cuma Güzel, ”Bir çocuğun devlete maliyetini biliyorsunuz. Onun için bu vakıflar dernekler devletin çok yükünü alıyor. Bunlara destek olacağız olmaya devam edeceğiz” dedi.

TAHSİS İPTAL EDİLDİ,YENİ TAHSİS YAPILDI

Gündemin 14. maddesi olan TÜRGEV'in 03.07.2020 tarih ve 2020-131 sayılı yazısına istinaden mülkiyeti Belediyeye ait (Karataş) Bağlarbaşı Mahallesi 240 ada 7 parselin (İmar uygulaması sonucu Bağlarbaşı Mahallesi 240 ada 11 ve 12 parsel olarak tescil edilmiş olan, Bağlarbaşı Mahallesi 240 ada 11 parselde kayıtlı taşınmazla ilgili) TÜRGEV adına olan tahsisinin iptali komisyondan geldiği şekliyle oylandı.  Aynı maddede İlim Yayma Cemiyetinin 07.07.2020 tarih ve 2020/306 sayılı yazısına istinaden söz konusu Bağlarbaşı Mahallesi 240 ada 11 parselde kayıtlı taşınmazın 5393 sayılı Belediye Kanunun 18. maddesinin (e) bendi ve aynı kanunun 75. maddesinin (d) bendine göre İlim Yayma Cemiyeti adına Eğitim ve Yurt hizmetlerinde kullanılmak üzere tahsis edilmesi teklifi oylandı. 

ŞENCAN:HALA BIKMADINIZ MI?

CHP Şahinbey Belediye meclis üyesi Hasan Şencan, tahsisin iptaline evet diyeceklerini ancak aynı maddede yurdun tekrar tahsisinin de geldiğini belirterek şunları söyledi:”Tahsisin iptaline evet ama yeniden tahsise hayır. Bence bu maddeyi oylamasaydınız ayrı getirseydiniz daha iyi olurdu. Hala bıkmadınız mı vakıflara, derneklere öğrencilerin barınacağı yurdu yeri vermeye. Bu memlekette benimde çocuğum okuyor barınma hakkını devlet karşılar. 25 yıllığına ücretsiz yer vereceğinize bedelsiz yurt kura verelim. İlim yayma vakfına verme amacımız ne? Devletten güçlü kimse yoktur. Burayı devletin bu işin yapan kurumuna bedelsiz verelim.”

GÜZEL:BU VAKIFLARA DERNEKLERE DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Cuma Güzel de, ilçede yaklaşık 50 bin lise öğrencisi üniversite öğrencisi olduğunu belirterek, “Sadece Türkiye’de Şahinbey belediyesi, Gaziantep belediyeleri yapmıyor. Diğer belediyelerimiz de değişik adlar altında ADD, Çağdaş Yaşamı Destekleme derneği ile önemli işleri yerine getiriyorlar. Bir çocuğun devlete maliyetini biliyorsunuz. Onun için bu vakıflar dernekler devletin daha çok yükünü alıyor. Onun için bunlara destek olacağız olmaya devam edeceğiz” dedi.

ŞENCAN:ÖĞRENCİLERİN BAŞINA NELER GELDİĞİNİ GÖRDÜK

Hasan Şencan tekrar söz alarak, “Devlet bu vakıflara her öğrenci başına 670 TL para veriyor. Bu vakfa 110 Trilyon destek verilmiş ayrıca. Bu vakfa vereceğimize yurt-kura verelim. Hiç değilse devletin güvenli yeri. Bu ülkede qyurtlarda öğrencilerin başına neler geldiğini gördük” dedi.

KALKAN:İLİM YAYMA CEMİYETİNE KİM HABER VERDİ?

CHP Şahinbey Belediye meclis üyesi Uğur Kalkan da söz alarak Güzel’e şu soruyu sordu, “TÜRGEV tahsisin iptali için 3 Temmuz’da başvuru yapmış,  4 gün sonra ilim yayma cemiyeti başvuru yapmış. Bu nasıl oluyor. Ya TÜRGEV burayı biz bırakıyoruz gelin burayı siz alın dedi ya da belediye İlim Yayma Cemiyetine haber verdi. İlim Yayma Cemiyetinin nasıl haberi oldu?” dedi

GÜZEL:GELİN ALIN DEMEDİK

Cuma Güzel  ise, “Bütün yaptığımız işler dosdoğru, neyse onu yapıyoruz. Biz herhangi bir kuruma burası boşalıyor gelin alın demedik” dedi. Kalkan da, “Lafı dolandırmıyorum dediniz ama dolandırıyorsunuz. Ya siz ya TÜRGEV söyledi” dedi. Cuma Güzel Kalkan’a “Siyasi olarak bize çatıyorsunuz” deyince Kalkan, “Ben siyasiyim. 4 günde TÜRGEV’den İlim Yayma Cemiyetine nasıl haber verildi. Beraber yürüdüğünüz insanlar darbe girişiminde bulundu. Bu tür şeyler yarın tekrar bu ülkenin başına gelmesin, bizim derdimiz bu” dedi. Güzel de, ”Bu kurumlarla ilgili valilik, milli eğitim, içişleri bakanlığı tarafından yurtlar çalışma yapılıyor” dedi. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum