1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O toplantıya büyük tepki
O toplantıya büyük tepki

O toplantıya büyük tepki

Gaziantep Valisi Vali Davut Gül'ün, Ankara’da sadece Ak Parti Milletvekilleriyle sağlık hizmetlerinin değerlendirildiği bir toplantı yapması ve bunun da sosyal medyada "Gaziantep Milletvekilleriyle"diye paylaşması, ciddi tartışmalara neden oldu.

A+A-

 CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP Milletvekiller bu toplantı için kendilerinin çağrılmayışını eleştirdi. En sert çıkış ise Sermet Atay'dan geldi ve sosyal medyada büyük yankı uyandıran açıklama yaptı.

Muhalefet milletvekillerinin bulunmadığı toplantıya ilk değerlendirme Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi’den geldi. Valilik sitesinde paylaşılan bu toplantı için Özekşi, ‘Keşke muhalefet Gaziantep Milletvekilleri de bulunsaydı’ şeklinde yorumda bulundu. Daha sonra muhalefet milletvekilleri de duruma sessiz kalmadı ve Av. Sermet Atay, “Vali Ankara’ya geldiyse, sağlık hizmetleri değerlendirme toplantısı yapıldıysa o masada neden diğer vekiller yok? Gaziantep siyaseti 7 vekilden mi ibaret?” dedi. Muhittin Taşdoğan, “Toplantıdan haberim yok” derken, İyi Parti Gaziantep Milletvekili Hüseyin Filiz ise, “Davet etselerdi katılırdım” dedi. CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan ise, “Gaziantep’i ilgilendiren bir konuda bir toplantı yapılıyorsa bu toplantıda tüm milletvekilleri olmalıydı. Bende davet edilmedim” derken Milletvekili Bayram Yılmazkaya ise, “Bizi de davet etselerdi iyi olurdu” diye konuştu. 

En fazla tepkiyi MHP Milletvekili Sermet Atay gösterdi.  Atay, "Herkese eşit mesafedeyiz! herkesime hizmet ederiz diyen şahsın hangi yapıya hizmet ettiğini ve sırtını Gaziantep halkı yerine hangi holdinge dayadığını da çok iyi bilmekteyiz. Herkes bildiği  siyasetini yapsın, ancak hedefine MHP vekilini koyacaksan dikkat edeceksin beyaz siyasetci!” dedi. Atay’ın sözleri üzerine gözler beyaz siyasetçinin veya siyasetçilerin kim olduğuna çevrildi? Atay, bu konuda isim vermezken, Valinin yaptığı sağlık toplantısında yanında oturanlara dikkat çekti.

TAŞDOĞAN: SAĞLIKTA GİZLİ BİR ŞEY YOK

taşdogan.jpg

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan böyle bir toplantıdan haberinin olmadığını belirterek, “ Sayın Vali ziyaretime geldi, nezaket ziyaretiydi. Ama toplantıdan haberim olmadı. Kim yapmış kim organize etmiş hiç haberim yok, bilemiyorum, fikrim yok. Sağlığın sorunları ortada. Bebek ölüm oranları ortada. Gizli bir şey yok sağlıkta. Valimizin şahsıma yaptığı ziyaretinde sağlığın hiç bir konusu gündeme gelmemiştir. Bize bir bilgi veren birileri olmadı” dedi.

FİLİZ: DAVET EDİLSEYDİM KATILIRDIM

filiz.jpg

İyi Parti Gaziantep Milletvekili Hüseyin Filiz’de, Vali’nin kendisini ziyaret ettiğini ancak sağlıkla ilgili bir toplantıdan bilgisinin olmadığını söyledi. Filiz, “Toplantıdan haberim olsaydı giderdim. Çünkü Gaziantep’in sorunu. Haber verselerdi giderdim. Gaziantep Üniversitesi Tıp fakültesiyle en çok uğraşan kişi bendim. Davet etselerdi katılırdım. En azından bir iki fikir söylerdim. Biz Gaziantep milletvekiyiz yerliyiz, dışarıdan gitmedik. Gaziantep’in sorunlarını bilen insanlarız. Konuya göre elbette genel perspektif genel görünüm sağlıkta noksanlıklarımız açısından elbette bizimde fikirlerimiz var, ben fikirlerimi söylerdim” diye konuştu. 

kaplan.jpg

KAPLAN: BANA BİR ŞEY SÖYLENMEDİ

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Vali’nin nezaket ziyaretinde bulunmak için kendisini de aradığını ancak Sivas’ta olduğunu belirtti. Sağlıkla ilgili bir toplantıya ise davet edilmediğini söyleyen Kaplan, “Gaziantep’i ilgilendiren, sağlıkla ilgiili bir o toplantıda tüm Gaziantep milletvelerinin davet edilmesi gerekir. Ancak bana herhangi bir şey söylenmedi. İşin aslı astarı nedir ne değildir bilemiyorum.Ancak keşke davet edilseydik” dedi.

 

yilmazkaya-001.jpg

YILMAZKAYA: KATILSAK İYİ OLURDU

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Valili’nin kendisini ziyaret ettiğini, Şehir hastanesiyle ilgili kısa bir konuşmanın geçtiğini belirtirken, sağlıkla ilgili toplantıdan ise haberinin olmadığını söyledi. Yılmazkaya, “Planlı toplantıda yoktuk. Kötü niyet yok. Şehir hastanesi gündeme geldi, sadece Gaziantep’te değil Türkiye’de yatırımlar durdu. Çalışan firmalar ödeneklerde sıkıntı çekiyor. Gaziantep'te şehir hastanesinde çalışanlara maaşları ödenemiyor. Devlet kemer sıkıyor. Bizde o toplantıya katılsak iyi olurdu, bizim orada olmamız iyi olurdu. Organizasyon bakımından eksik kalmışlar” dedi.

sermet.jpg

ATAY:BİR EKSİKLİK VAR

Sermet Atay ise, Vali’nin kendisini ziyaret ettiğini ancak sağlık hizmetleriyle ilgili toplantıya davet edilmediklerini belirterek tepki gösterdi. Atay, “O toplantıda bir eksiklik, bir yanlışlık var. Valiliğin internet sitesinde Gaziantep Milletvekilleriyle sağlık hizmetlerini değerlendirme toplantısı yapıldı diye bir başlık atılmış. Şimdi orada bir eksiklik var. Orada 7 tane milletvekili var. Eğer iktidar partisinin milletvekilleri veya AKP vekilleri deseydi ben ona razıydım, Cumhur ittifakı vekilleri deseydi bizimde o karede olmamız lazımdı. Ama Gazianteple ilgili, sağlık hizmetleriyle ilgili sadece 7 tane vekile bilgilendirme yapılıp, bizim odamızı da ziyaret etti” dedi.

BU MANTALİTE YANLIŞ

‘Nezaket ziyareti farklı, Gaziantep’in bir sorunu, sıkıntısı yatırımıyla ilgili bilgi vermek farklı’ diyen Atay, “Vali devletin valisi, Gaziantep’in valisi, herkesin valisi. Ve her siyasi partiye eşit mesafede olmak zorunda. Eğer burada bu organizasyonu milletvekilleri ayrı ayrı yapma ihtiyacı duyduysa ona Gaziantep Ak Parti Milletvekilleri demeliydi. Ama Gaziantep milletvekilleri diyorsa bizimde o masada olmamız gerekir. Bu bir yanlış, bu yanlışın sorumlusu kim? Bunu vali mi organize etti yoksa Ankara’daki Gaziantep AKP milletvekilleri mi organize etti onu bilmiyorum. Ama bu uygulama, bu anlayış, bu mantalite Gaziantep’e fayda getirmez. Biz Gaziantep’e faydalı olan yatırımların hepsinde valimizin, devletimizin, hükümetimizin yanındayız” diye konuştu. 

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

Ayrıştırmanın, ötekileştirmenin, grupçuluk yapmanın doğru olmadığını dile getiren Atay şunları söyledi:”TBMM çatısı altında ayrı bir değerlendirme toplantısı yapmak, diğer vekillerinde yanına bir nezaket ziyareti yapmak yanlış bir uygulama. Bu yanlıştan dönülmesi lazım. Bu yapılan Gaziantep’te sağlık hizmetleri değerlendirme toplantısıysa biz niye yokuz? Bu nereden kaynaklanıyor? Tweet attım, alan aldı, bencillik ve kibirden kaynaklanıyor. Cumhurbaşkanı da bu hususa dikkat çekti Cumhurbaşkanımız açıkça bunu deklere etti. Halktan uzak, eleştiren, yabancılaştıran, gruplaştıran, hizip yaratan bu tür uygulamalardan vazgeçilmesi lazım.”

BUNUN MİMARLARINI BİLİYORUM

Gaziantep’te Cumhur ittifakının başarılı olduğuna değinen Atay,  Cumhurbaşkanına Gaziantep’te MHP’nin yüzde 13.5, Belediye başkanlığı seçimlerinde  Fatma Şahin’e ise bu oy ve fazlasını verdiğini belirtti. Atay, “Cumhur ittifakının şerefli ortağı MHP’dir. Kimsenin bunu görmemezlikten gelmesine müsaade etmeyiz. Kimse kusura bakmasın, MHP’yi görmemezlikten kimse gelemez. MHP Gaziantep siyasetinde vardır, var olacaktır, mecliste 2 tane vekille temsil edilmektedir. Vali Ankara’ya geldiyse sağlık hizmetleri değerlendirme toplantısı yapıldıysa o masada neden diğer vekiller yok? Gaziantep siyaseti 7 vekilden mi ibaret? Ben onlar gibi holdinge sırtımı dayayarak siyaset yapmıyorum. Ben 30 yıldan beni tabanımla, tırnağımla geliyorum. Kimin ne olduğunu Gaziantep halkı biliyor. O masada Gaziantep milletvekilleri olmalıydı. Ötekileştirmekten insanları görmemezlikten gelmekten vazgeçmeli bu yapı. Bunun mimarlarını da ben biliyorum” şeklinde konuştu. 

togrul.jpg

TOĞRUL: BIRAKIN TOPLANTIYI BEN VALİYE ULAŞAMIYORUM

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul da toplantıya davet edilmediğini söylerken farklı bir konuya değindi ve "Bırakın toplantıya davet edilmeyi, Sayın Valimize hoşgeldin demek için iki kez telefon açtım. Bana dönülmedi bile"dedi.  diyen Toğrul açıklamasına devamla, “Ben bu şehirde son seçimde 126 bin oy aldım. bana dönülmemesi bu insanlara da haksızlıktır. Öte yandan maalesef ilimizin sorunları gün geçtikçe artıyor ancak muhalefetin ne dediğini dinlemeyen idareler, yönetimler sözkonusu. Bu toplantıya davet edilseydik, fikirlerimizi ve ne yapılması konusundaki düşüncelerimizi ifade ederdik. Kentimizin sağlık sorunları hep övündüğümüz ortak akılla daha kolay çözülür.” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum