1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nüfusumuz 150 bin arttı
Nüfusumuz 150 bin arttı

Nüfusumuz 150 bin arttı

GAZİANTEP nüfusu 150 bin artış gösterdi... 400 bin konutun ziyaret edildiği, 1 milyon 374 bin kişinin kayıt sistemine dahil edildiği Gaziantep'te 2000 yılında...

A+A-

GAZİANTEP nüfusu 150 bin artış gösterdi... 400 bin konutun ziyaret edildiği, 1 milyon 374 bin kişinin kayıt sistemine dahil edildiği Gaziantep'te 2000 yılında yapılan nüfus sayımı rakamlarına göre, Şehitkamil ilçesinde 105 bin, Şahinbey ilçesinde 50 bin artış oldu...

48 BİN BOŞ KONUT

Türkiye İstatistik Kurumu Bölge Müdürü Ahmet Tan,Merkez ilçeler dahil olmak üzere tüm ilçelerde kayıt işlemlerinin bittiğini söyledi. "Gaziantep il sınırları içinde 48 bin boş konut tespit edilirken, 22 bin 600 konutta ise evde kimse bulunamadı" diyen Tan, "Bu rakamlar yüksek değer olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık bir aydan bu yana bu konutları tekrar ziyaret ediyoruz. Ama bir türlü vatandaşları evde yakalamak mümkün olmuyor. 2008 yılından bu yana tüm kamu hizmetleri bu bilgiler üzerinden verileceği için vatandaşların bu sisteme kayıt olma zorunluluğu var" şeklinde konuştu.

ÖZVERİLİ ÇALIŞIYORUZ

Tan, TÜİK personelinin çok özverili bir şekilde çalıştığını belirterek, ''Ama çok rahat değiliz, işlerimizi yaparken, kurumumuzun hak etmediği durumlarla sık sık karşılaşıyoruz'' dedi. Tan, '9 Mayıs Dünya İstatistik Günü' ve 'Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi' çalışmaları hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, TÜİK'in önemli bir kurum olduğunu, Türkiye genelinde 26 tane bölge müdürlüğü bulunduğunu ve bu müdürlüklerin, sorumluluk alanlarına giren illerde 65 değişik konuda çalışmalar yaptığını belirtti.

RAHAT DEĞİLİZ

Gaziantep sorumluluk alanına giren Adıyaman ve Kilis'te de önemli çalışmalar yaptıklarını, yaklaşık 100 kişiyi istihdam ettiklerini ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmaları kapsamında bu istihdam sayısının 800'ü bulduğunu anlatan Tan, "Çok özverili çalışıyoruz, ama çok rahat değiliz. Biz diğer cari işlerimizi yaparken, istatistik kurumunun hak etmediği durumlarla sık sık karşılaşıyoruz. Özellikle vatandaşlarımızdan duyarlılık ve anlayış bekliyoruz. Bizi idare edenler, bizim için politika üretenler ve bizim için karar alan yöneticilerin ellerindeki veriler, güvenilir ve sağlam olursa alacakları karar ve üretecekleri politikalarda o kadar sağlam olur. Bunun için bize bilgiler doğru verilmeli" dedi.

DESTEK VE ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

"Bizim belli takvimlerde belli işleri yapma zorunluluğumuz var" diyen Tan, şunları söyledİ: "İşletmelerden aylık bazda aldığımız veriler var. Sanayi eğilim anketleri, sanayi üretim anketleri ve sanayi istihdam anketlerimiz var. İşletmelerin mevcut durumlarını yansıtan anketler yapıyoruz. Ama, üç ayda bir de istihdam anketleri yapıyoruz. bazı işletmeler bu bilgileri bize vermekte biraz nazlanıyorlar. Bu konuda destek ve anlayış bekliyoruz. Çünkü bu veriler, bizi idare edenlerin karar alırken kullandığı veriler. Bu işletmeler verileri ve bilgileri doğru zamanda verirse bizde bilgileri doğru bir şekilde karar alıcılara veririz"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.