1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ne demek şimdi bu?
Ne demek şimdi bu?

Ne demek şimdi bu?

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Aykut Kocalar, çok önemli bir konuyu gündeme getirdi ve kentteki asansörlerin güvenli olup olmadığını bilmediklerini söyledi.

A+A-

Gaziantep'teki asansör denetimlerinin özel şirketler tarafından yapıldığını belirten Kocalar, "Gaziantep’teki asansörlerin durumu ve güvenliği konusundaki istatistiki bilgilere sahip değiliz. Bu konuda kamuoyunun da bizlerin de bilgisi yok. Kentimizdeki asansörlerin durumu, nerede, kaç asansör var, kaç asansör kontrol edildi, nasıl edildi, kentimizde vatandaşlarımız güvenli asansöre binebiliyor mu? Bu soruların yanıtlarını ilgililerden bekliyoruz" dedi. 

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep'e bağlı olan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Temsilcisi Ali Rıza Açıksarı'nın  kentte bulunan her 100 asansörden 96’sının güvenli olduğunu açıklaması üzerine gözler Gaziantep'e çevrildi. Kocalar., Gaziantep’teki asansörlerin durumu ve güvenliği hakkında da bilgi sahibi olmadığını söyledi. 

12 YILDIR ÖZELDE YAPILIYOR 

"10 -12 yıldır, maalesef Gaziantep’imizde asansör kontrolleri özel şirketler tarafından yapılıyor" diyen Kocalar, "Kamu Kurumu niteliğinde bir Meslek Odasıyız. Kontrollerin kamusal hizmet, kamusal fayda ve kamusal denetim anlayışı ile kar amacı güdülmeden yapılması gerekir. Uzun yıllardır Oda olarak bu kontrollere talip olduk ancak ilçe belediyelerinden bu konuda olumlu bir yaklaşım göremedik. Ama bu göreve her zaman hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz Kahramanmaraş ilinde ve birçok ilde olduğu gibi Gaziantep’te de bu kontrolleri gerçekleştirebiliriz" dedi. 

BİZ YETİŞTİRİYORUZ AMA DENETLEYEMİYORUZ

Gaziantep'teki asansör kontrollerin kendi ellerinde olmadığını anlatan Kocalar, "Ülke genelinde 400’e yakın ilçemizin asansör kontrollerini Oda olarak biz gerçekleştiriyoruz. Personel veya teknik bir sıkıntımız tabi ki yok, çünkü piyasada bu kontrolleri gerçekleştiren özel şirketlerde çalışan tüm mühendislere eğitimi Oda olarak biz veriyoruz. Biz yetiştiriyoruz. Bu kontrollerde görev alan veya alacak mühendisler bizim süzgecimizden geçiyor, ama yaptıkları kontrolleri ve yaptıkları işi denetleyemiyoruz. Böyle bir denetleme yetkimiz yok. Çünkü o şirketlerde A Tip Akredite Muayene Kuruluşu.  Teknik olarak alt yapımız olmasa bu eğitimleri veremeyiz. 400 belediyenin kontrollerini gerçekleştiremeyiz. Teknik veya farklı bir eksiklik olmadığını sektördeki herkes bilir, Odanın kurumsallığını, kamu görevi yürüttüğünü, kar amacı gütmediğini, yaptığı her işi tekniğine ve standartlara uygun yaptığını herkes bilir ama buna rağmen İlçe Belediyelerimizden Gaziantep’teki asansör kontrolleri konusunda olumlu bir yaklaşım göremiyoruz."

BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ 

MMO Başkanı Kocalar, Gaziantep’teki asansörlerin durumu ve güvenliği konusundaki istatistiki bilgilere sahip olmadıklarını da vurgulayan şunları söyledi: "Bu konuda kamuoyunun da bilgisi yok, bizlerin de bilgisi yok. Peki kimin bilgisi var. Neden açıklama yapılmıyor. Neden bilgi verilmiyor. Yoksa kentimizdeki asansörlerin durumu pek iç açıcı değil mi? Kentimiz için bu istatistiki bilgiler nerede, kaç asansör var, kaç asansör kontrol edildi, nasıl edildi, kentimizde vatandaşlarımız güvenli asansöre binebiliyor mu? Bu soruların yanıtlarını ilgililerden bekliyoruz. Bunun yanında, bu kontrolleri yapan özel şirketler işi layığı ile yapıyor mu, bina yöneticileri ve sakinleri memnun mu, yoksa kontroller kağıt üzerinde mi yapılıyor, ne oluyor ne bitiyor lütfen birileri açıklasın. Büyükşehir Belediyesi asansör konusunda MMO ile koordineli ve ortak iş yaparken ilçe belediyeler neden yapmıyor. Kamu Kurumu niteliğinde olan MMO’ya karşı olumlu bir yaklaşımın neden olmadığını, gerekçelerin ne olduğunu biz de merak ediyoruz. Gaziantep’teki asansörlerin güvenli olup olmadığını, gönül rahatlığı ile asansörlere binip binemeyeceğimizi merak ediyoruz. Kısacası ilgililerden bilgi bekliyoruz" LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.