1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. NABİOĞLU: Birlikte üretelim Birlikte yönetelim
NABİOĞLU: Birlikte üretelim Birlikte yönetelim

NABİOĞLU: Birlikte üretelim Birlikte yönetelim

Gaziantep Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası hafta sonu genel kurula gidiyor. Mehmet Nabioğlu ve Hüseyin Özbay 'ın aday olduğu seçimlerde son sözü üyeler söyleyecek.

A+A-

Gaziantep Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası hafta sonu genel kurula gidiyor. Mehmet Nabioğlu ve Hüseyin Özbay 'ın aday olduğu seçimlerde son sözü üyeler söyleyecek. Aksiyon Grubu ile seçime girecek olan başkan Mehmet Nabioğlu, seçim öncesi önemli bir mesaj verdi ve Aktif Gruba seslenerek, Nabioğlu, "Aktif Grup olarak genç arkadaşlarımıza birlikte üretelim, birlikte yönetelim diyorum" dedi.Türkiye'de 83 oda arasında muhasebeci ve mali müşavirler odasının gerek yapısal gücü, gerekse sayı itibari ile 9.ncu büyük oda olduğunu belirten Mehmet Nabioğlu, eğitim faaliyetleri ve temsil noktasında çok iyi yerde olduklarını belirterek, "Odamız çok iyi yerlerde. Genel Başkanımız hiç bir ile bu kadar gitmedi. Sayın Genel Başkanımız tam 6 defa odamızı ziyaret etti. " dedi. Bu dönem son dönemi olduğunu belirten Nabioğlu, "Odanın idari yapısını gençleştirecek şekilde bir çatı oluşturup, yöneticilik görevimi sonlandırmak istiyorum. Aktif Grup olarak genç arkadaşlarımıza birlikte üretelim, birlikte yönetelim diyorum" dedi.

EĞİTİM ATAĞI

Göreve başlağı günden bu yana odanın en iyi şekilde temsil edilmesini sağlamanın yanında, sürekli değişen mevzuat karşısında eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyleyen Mehmet Nabioğlu, "1700 üyemiz var. 234 tane stajyerimiz var. Bunlara en iyi hizmeti, eğitimi verme gayreti içinde olduk. 3 yılda 97 seminer verdik. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili seminerlerimiz oldu. Eğitimlerden Odamızdan 950 kişi yararlandı" dedi.

BAKANLAR DA KATILDI

Oda olarak çok önemli toplantılara öncülük ettiklerini, Türkiye'de 6.ncı muhasebe forumunu Gaziantep'te gerçekleştirdiklerini ifade eden Nabioğlu, "En son toplantımıza İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de katıldı. Toplantıya katılan üyeler demokratikleşme ve çözüm süreci ile ilgili görüşlerini paylaştılar, ortak deklarasyon yayınlandı" diye konuştu.

ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Oda'nın geleneksel faaliyetlerine devam edildiğini, bunlardan kan bağışı kampanyası ve Cumhuriyet kutlamalarının bundan sonra da devam edeceğini dile getiren Nabioğlu, "Ayrıca ortak paydaş kurum ve kuruluşlarla mesleki anlamdaki yakınlaşmalarımız devam ediyor. Ticaret ve sanayi odası ile, mükelleflerin ve oda üyelerimizin mali konularda onlara yardımcı olacak toplantılar yapıp çok önemli kararlar alındı" dedi.

EN BÜYÜK SORUN HAKSIZ REKABET

Sorun ve sıkıntılara değinen Nabioğlu, en büyük sorunun haksız rekabet, tahsiat ve angaryalar olduğunu belirtti. Nabioğlu, "Görev süremiz içinde bunlarla mücadele ettik. Bu dönem de bu mücadelemiz devam edecektir. Bir başka sorun, mükellefe tanınmış mecburi haklar var. Örneğin, devlet ölüm, hastalık, sel felaketi gibi durumlarda mükellefin vereceği beyannameyi, idareye karşı yapacağı edinimler için geciktirme hakkı tanıyor. Ama bu hak muhasebecilere tanınmıyor. Böyle bir durumda doğacak bir cezadan varisler sorumlu oluyor" diye konuştu.

BAĞIMSIZ DENETİM YETKİSİNDE YIL ŞARTI OLMAMALI

Bir diğer sorununun bağımsız denetim yetkisinin 15 yılını tamamlamayanlara verilmek istenmemesi olduğunu dile getiren Nakiboğlu, "Tüm meslek mensuplarına bağımsız denetim yetkisi verilmelidir. İnsanları A, B kategorilerine ayırmak doğru değildir. Ben bu eğitimlere katılmıyorum çünkü meslektaşlarımızın ikiye ayrılmasını haksızlık olarak değerlendiriyorum. Zaten Yeni kanunla mükelleflerin yüzde 2.5-5'i denetleniyor. Ayrı bir konu da, bağımlı çalışan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımıza da askeri ücret tarifesi gibi bir tarife tanımlanması gerekiyor" dedi.

ODAMIZI GENİŞLETECEĞİZ

Yaptıkları projeler yanında, başkanlığa seçilmesi durumunda mesleğin sorunlarının yanında yeni proje ve çalşmalara da imza atacaklarını anlatan Nabioğlu, "Odamızı genişletmek istiyoruz. Odamız bize yetmiyor. Lokal sözleşmesini yenilemedik. Tadilat yapacağız. Lokal katını eğitim kompleksi haline dönüştürmek istiyoruz. Yeni mevcut yerimizin dışında başka bir yerde de olur, bir eğitim sahası düşünüyoruz" dedi.

MUHASEBECİ ARTIŞI, MÜKELLEF SAYISINDAN FAZLA

Faal olan 1550 civarında muhasebeci ve mali müşavir, buna karşılık, 68 bin mükellef olduğunu belirten Nabioğlu, muhasebeci artışının mükellef sayısından fazla olduğunu söyledi. Bu noktadan hareketle muhasebeciler için eski iş alanlarınnı koruyarak yeni iş alanlarının yaratılmasının zaruri olduğunu ifade eden Nabioğlu, "Türk Ticaret Kanunu'nun uygulama safhasında eğer 105 maddesi değişikliğe uğramamış olsaydı, büyük ölçüde meslek mensuplarımız için yeni iş alanları açılmış olacaktı. Ancak şu anda bu sürecin önü tamamen kapatılmamış olup, sadece ileri bir tarihe ertelenmiştir. Bizim bu sürecin çabuklaşması noktasında çalışmalarımız devam edecek" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.