1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Nabioğlu bilgilendirdi
Nabioğlu bilgilendirdi

Nabioğlu bilgilendirdi

Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Nabioğlu, yapılandırma ile ilgili bilgi verdi.

A+A-

HABER MERKEZİ
Tüm borçlara yapılandırma geldiğini belirten Nabioğlu, "Vatandaşlar borcun aslını öderse, gecikme zammı almaktan vazgeçiliyor. Burada yurtiçi ÜFE üzerinden tutar yeniden belirlenecek. Devam eden vergi incelemeleriyle ilgili de kolaylık getiriliyor. Süren vergi incelemeleri 1 ayda bitmezse incelemeler kaldırılacak" dedi.

6,3 milyon kişinin aftan yararlanabileceğini söyleyen Nabioğlu, "Hangi vergi olursa olsun yeniden yapılandırma kanunu kapsamında taksitle ve daha az tutarla ödeme imkanı getiriliyor.  Vergi dairesine geçmişten gelen cezalar kaldırılarak,gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçiliyor.Bunun yerine yurtiçi ÜFE oranıyla ilave tutar alınacak.Vergi Dairelerine Elli lira ve altındaki borç tutarları tamamen silinecek.  Af yasası 30 Haziran 2016 ve önceki dönemlere ait borçları kapsıyor. Temmuz ayındaki borçlar bu yasa kapsamında yer almayacak. Vatandaş borçlarını peşin ve taksitli olmak üzere iki yöntemle ödeyebilecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler borçla ilgili kurumlara başvurabilecek" diye konuştu.

PEŞİN ÖDEMEDE BÜYÜK KOLAYLIK

"Vergi dairelerine ,İlk taksit ödemesi kasım ayında , Sosyal güvenlik primlerinde ilk taksit aralık ayında başlayacak" diyen Nabioğlu, "Borcu olanlar, 6 - 9 - 12 - 18 taksitle iki ayda bir ödeme yapılabilecek. Peşin ödemede büyük kolaylık sağlanıyor.  İki kez geç ödeme imkânı getiriliyor. Bu yapılmazsa borç eski tutarına dönecek. “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun”  Resmi Gazetede yayımından itibaren başvurular ilgili kurumlara yapılabilecek olup, müracaat için başvuru süresi 31 Ekim 2016‘da bitiyor. Bu tarihten sonra yapılan başvurularda borç yapılandırma yapılamayacak. Parası olan mutlaka bu af kapsamından faydalanır. Olmayanlarda ucuz krediyi kullanarak devlete olan borçlarından kurtulur. Sonuçta devlette vatandaşta banka sistemi de bu işten karlı çıkar. Peki bu işin mağduru kim? Bu işin mağduru gene mali müşavirler tüm yükü onlar çekecek" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.