1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müsiad ekonomiden memnu
Müsiad ekonomiden memnu

Müsiad ekonomiden memnu

MÜSİAD Şube Başkanı Sadullah Tayşi, açıklanan büyüme rakamlarının kendi beklentilerine yakın olduğunu bildirdi. Tayşi, 2006 yılı büyümesinde sanayi...

A+A-

MÜSİAD Şube Başkanı Sadullah Tayşi, açıklanan büyüme rakamlarının kendi beklentilerine yakın olduğunu bildirdi. Tayşi, 2006 yılı büyümesinde sanayi ve inşaat sektörleri ile ihracat sürükleyici olmuştur" dedi. Türkiye'nin 5 yıldır büyüme sağladığını ve bu büyümenin cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin sükunet içinde yapılması halinde devam edeceğini söyledi.

"Ekonomide büyüme, hedefleri ve tahminleri aşarak GSMH'da yüzde 6 oldu"' diyen Tayşi, "Son çeyrek büyümesi ise yüzde 5,2 oldu. Böylece ekonomide 2002-2006 arasında beş senedir, yani 20 çeyretktir soluksuz bir büyüme gerçekleşti. Büyüme Gayri Safi Milli Hasılası'nda (GSMH) yüzde 6 oldu. Son çeyrek büyümesi ise yüzde 5.2 oldu. Böylece ekonomide 2002-2006 arasında 5 yıldır yani 20 çeyrektir soluksuz bir büyüme gerçekleşmiş oldu. Türkiye tarihinin rekorlarından biri olan, bu performans, geçmişte iki yıl büyüyüp bir yıl küçülerek bunun geri verildiği ülkemizde sürdürülebilir büyüme yolunda önemli bir kültür ve kazanım olarak görülmelidir" şeklinde konuştu.

Gelişmeler ve kazanımlar sekteye uğramasın

Makro ekonomik dengelerde baş döndürücü gelişmeler yaşandığını, Türkiye'nin GSMH rakamlarında Avrupa'nın 7, dünyanın 17. ekonomisi haline geldiğini ifade eden Tayşi, ""Makro ekonomik göstergelerde baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Türkiye GSMH rakamlarında Avrupa'nın 7., dünyanın 17. ekonomisi olmuştur. Tek haneye düşen Enflasyon GSMH'nin yüzde 50-55'e düşen ve ortalama vadesi uzayan borç yapısı sürekli artarak 2007 yılında 100 milyar dolara ulaşması beklenen ihracat, 2006'da yüzde 15'ten fazla büyüyen inşaat ilk 3 ayda 10 milyar doları aşan doğrudan yatırım miktarı gibi çok olumlu gelişmelerin ve kazanımların sürdürülebilmesi için cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin anayasal düzen ve demokratik rejim çerçevesinde sükunetle yapılması ve istikrarın korunması şarttır" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.