1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mühendislik bölümlerinde reform şart
Mühendislik bölümlerinde reform şart

Mühendislik bölümlerinde reform şart

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şubesi, mühendislik bölümlerinde kontenjan ve puanlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-

EMO Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, mühendislik bölümlerinde, eğitim seviyesinin hak ettiği seviyeye çıkartılması için ülkemizde reform yapılmasının şart olduğunu belirterek, “Kontenjanlar düşürülmelidir. Puanlar yükseltilmelidir” dedi.

CİDDİ İSTİHDAM SORUNU YAŞANIYOR

Ülkemizde 131 Devlet Üniversitesi ve 74 Vakıf Üniversitesi olmak üzere, 205 Üniversite bulunduğunu, birçok üniversitede de, Mühendislik Fakültelerinin eğitim verdiğini belirten İslim Arıkan şunları söyledi:”YÖK tarafından 2019 yılında, Bilgisayar Mühendisliğine 9 bin 840, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne 9 bin 2, Makine Mühendisliği Bölümüne 8 bin 331, İnşaat Mühendisi Bölümüne 7 bin 126 öğrenci yerleştirilmiştir. Sanayi, konut, ulaşım, sağlık v.b birçok alanda mühendislik hizmetlerine ihtiyaç duyulmasına rağmen, birçok meslekte olduğu gibi, mühendisliğin hemen hemen her alanında da ciddi anlamda istihdam sorunu yaşanmaktadır.” 

EĞİTİMİN DENGESİNİ BOZUYOR

Son yıllarda hayal kırıklığı yaşayan üniversite mezunu gençler ve ailelerinin sayısının giderek arttığını dile getiren Arıkan, “Bir mühendislik bölümünün tavan puanı ile taban puanı arasında yaklaşık 290 puan göze çarpmaktadır. Burslu okuyan öğrencinin puanı ile aynı üniversiteye ücretli giren öğrencinin puanı arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Bununla birlikte, bazı bölümlerin kontenjanı doldurulamamasına rağmen, aynı bölümlerin yenileri açılmaktadır. Ayrıca ülkemizde; üniversite ve öğretim elemanları sayısı kıyaslandığında, bazı mühendislik fakültelerinde öğretim üyesi başına ortalama 16 öğrenci düşerken, bazı fakültelerde 155 öğrenci düşmektedir. Dünyada gelişmiş ülkelerde öğretim üyesi başına ortalama 15 öğrenci düşmektedir. Takdir edersiniz ki, tüm bu durumlar eğitim dengesini bozmaktadır” diye konuştu.

TAVAN VE TABAN PUANLAR ARASINDAKİ FARK AZALTILMALI

TÜİK verilerine göre yaklaşık olarak; 2017 yılında 160 bin, 2018 yılında 104 bin,  2019 yılında 54 bin 551 yapıya ruhsat verildiğini, son 3 yılda sanayi tipi ve depo ruhsat sayılarının 10 bin 900 olduğunu belirten Arıkan şöyle konuştu:“Bu kadar ruhsat alan yapıların ve sanayi kuruluşlarının yeteri kadar mühendislik hizmeti alamadığını, tüm bu rakamlar değerlendirilerek insan kaynağı planlamasının maalesef yapılamadığını düşünüyoruz. Planlamanın yapılamadığı bir durumda, alınacak hizmetlerin yeterince kaliteli ve güvenli olamayacağı aşikardır. Mezunları ve eğitimi ile Ülkelerin teknolojisine yön veren, Ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen Mühendislik bölümlerinde, eğitim seviyesinin hak ettiği seviyeye çıkartılması için Ülkemizde reform yapılması şarttır. Kontenjanlar düşürülmelidir. Puanlar yükseltilmelidir. Aynı sınıfta okuyan tavan ve taban puanları arasındaki fark azaltılmalıdır.” 

SEKTÖRLERİNİ TANIMA İMKANI SAĞLANMALI

Mühendislikte staj konularının özel olarak ele alınması, mühendislere sektörlerini tanımaları imkanı sağlanması gerektiğini de ifade eden Arıkan, “Bu etkin staj imkanı da, farklı sektörlerde çalışan üyeleri olan Meslek Odaları aracılığı ile gerçekleşebilir. Yüksek Öğrenimde amaç sadece mezun vermek değil, kaliteli eğitim sağlamak olmalıdır. Bu konuda Şubemizin YÖK girişimleri olmuş, meclise bu konuda rapor sunulmuş, Ulusal ve yerel basında, sosyal medya da birçok kez duyurulmuştur. Ancak iyileştirme konusunda planlama yapılamadığı görüşündeyiz. Bu konudaki görüşümüz ve çalışmalarımız kararlılıkla devam edecektir” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.