1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Muhasebecilerden Başbakan'a mektup
Muhasebecilerden Başbakan'a mektup

Muhasebecilerden Başbakan'a mektup

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Nabioğlu, tüm muhasebeciler adına Başb

A+A-

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Nabioğlu, tüm muhasebeciler adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi. Bağımsız Denetim Yönetmenliği'nden kayıt dışı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler içeren mektupta istatistiki bilgilere de yer verildi… Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nabioğlu, 26.12.2012 tarihinde tüm muhasebe camiasının beklediği Bağımsız Denetim Yönetmenliği'nin yayın-landığını ve bu konu ile ilgili Baş-bakan’a bir mektup gönderdiklerini söyledi.

İŞTE MEKTUBUN İÇERİĞİ

Nabioğlu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdikleri mektupta şu görüşlere yer verdi; Kamu gözetimi, muhasebe ve Denetim standartları Kurumu hazırladığı ve 26 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayınlanan “Bağımsız Denetim yönetmenliği” ile muhasebe meslek camiasının üyesi olarak hem hayal kırıklığı yaratttı, hem de büyük haksızlığa yol açtı. Bağımsız Denetim yönetmenliği’nin bu haliyle , bir yandan ülkemizin geleceğini olumsuz etkileyecek, bir yandan da yasayla kazanılmış haklarının, kullanılmasında en büyük engeli ortaya koyacak. Bağımsız Denetim Yönetmenliği’nin geri çekilerek, yeni yönetmenlikle getirilecek kalite güvence koşulları dahilinde “denetim yetkisi” zaten yetkin olan ruhsatlı tüm meslek mensupları için geçerli olmasını istiyoruz"

DENETÇİLERİN SESİ DUYULSUN

Nabioğlu mektubunda devamla; "Umarız 42 binden fazla denetçi olmak isteyen ekonominin önemli sesi duyulmuştur. Kayıtdışı istihdam konusuna önemlidir. Son istatistiki verilere göre, yaptığı işten ötürü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranı ABD’ de yüzde 9, Japonya’da yüzde 8, Almanya’da yüzde 14 iken Türkiye’de bu oran yüzde 40’ın üzerindedir. 2002 yılından bu zamana kadar oldukça önemli mesafe kat edildi. Yaklaşık yüzde 49’lardan yüzde 40 a düşmüştür. Bir puanlık kayıtdışını azaltmamız halinde, ülkemizin geliri 820 milyon lira artıyorsa, kayıtdışılıkla mücadele ülke olarak topyekün mücadele vermemiz gereken en önemli sorun olduğu aşikardır. Kayıtlı istihdamı arttırmak ve kayıtdışı istihdamı önlemek amacıyla son yıllarda uygulamaya konulan kapsamlı SGK,İŞKUR teşvik uygulamaları,çeşitlendirilmeli ve devam ettirilmelidir. Ülkemizde kayıdışı istihdamla mücadele çalışmalarının etkin,etkili ve başarılı olabilmesi için toplumu oluşturan tüm kesimlerin özveri ile sorunun çözümüne eğilmesi, Demokratik Katılım ve Sosyal Diyalog anlayışı ile sorunun çözümüne katkı sağlaması gerekmektedir"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.