1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. MUHASEBECİLER SORUMLU TUTULMASIN
MUHASEBECİLER SORUMLU TUTULMASIN

MUHASEBECİLER SORUMLU TUTULMASIN

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nabioğlu, firmaların borçlarından, kaçak ve kaçak çalışan işçilerden muhasebecilerin sorumlu tutulmaması gerektiğini söyledi.

A+A-

Nabioğlu,  6736 sayılı bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin SGK yapılandırması ile ilgili Gaziantep Ticaret Odası Toplantı salonda yaptığı konuşmada bu tür kararlar çıkartılırken uygulamacı olarak muhasebeci  ve mali Müşavirlerin bilgisine ve görüşlerine başvurulmadığını söyledi.

MESLEKİ EĞİTİM ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Nabioğlu, "Sürekli değişen mevzuatlar karşısında bizler mükelleflere daha faydalı olabilme adına  sürekli eğitim  şiarıyla  yoğun mesleki çalışmalarımız devam ediyor. Ancak bu noktada bizi ilgilendiren bilhassa uygulayıcıları olan bizlere bu mevzuat değişiklikleri sorulsa keşke bizlerle birlikte yapılsaydı. Şu anda taslak halinde olan SGK işlemleri yönetmenliği konusunda değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmenlikten söz etmek istiyorum. Bu yönetmenlikle düzenlenecek beyannamelerin defter ve kayıtlara uygun olması konusunda meslek mensubunun işverenle birlikte sorumlu olması kapsamında bir sorun yok. Çünkü bu bizim yaptığımız işin sonucu" dedi. 

SIKINTILAR VAR

"Beyannamelerin düzenlenmesi maksadıyla meslek mensubu ve işveren arasında noter aracılığıyla sözleşme yapılmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Kaç mükellefiniz varsa notere gidip bu sözleşmeyi yapacaksınız" diyen Nabioğlu, "Mükellefle bizim aramızda zaten çok kapsamlı bir sözleşme var. Her yıl bu sözleşmeyi veriyoruz. SGK yetkilileri bir eksiklik varsa TÜRMOB ile görüşüp bu sözleşmeye eklenti yapamaz mıydı? Aylık bildirge ile alınmış şifreler varken tekrar şifre alınması da ayrı bir olay.

İşverenin sorumlu tutulması gibi meslek mensubunun da sorumlu tutulması kadar bu işin en yumuşak karnı. Firmaların borçlarından, kaçak ve kaçak çalışan işçilerden sorumlu tutulmamızın doğuracağı sonuçları düşünmek bile istemiyoruz. Bizim sorunlarımız mükellef 227. maddede zaten tanımlanmıştır. Bu tanım içine bu hüküm bizce sığdırılmamalıdır. Bunun sonuçları hepimize büyük sıkıntılar acar. Gaziantep te dâhil birkaç ilde uygulanabilen işe giriş ve çıkışları kolluk kuvvetlerine yüklendiği yük dururken, bildirimden dolayı yüklediği yük dururken birde bu yükü bizlerin kabullenmesi olasılık harici görüyoruz. Bu yönetmelik henüz taslak halindeyken bu haliyle kesinleşmesinden bizce vazgeçilmelidir. Bu taslakla ilgili itirazlarımızı TÜRMOB’a ilettik. Gaziantep milletvekillerine dosya halinde ve konunun sunumunu hazırladık. Bu konuyla ilgili itirazlarımız devam edecektir. Ankara’da bu işlerin merkezinde bulunan müdürüm belki bu konuda bize sevindirici haberler verecektir" şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.