Türkiye’nin en büyük Mushaf-ı Şerif sergisi Mukaddes Miras Gaziantep’te açıldı. İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Konya’nın ardından Gaziantep’te görücüye çıkan serginin açılışını Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz birlikte yaptı.

Farklı coğrafyalara ve hat ekollerine ait tarihin farklı dönemlerine ait el yazması Mushafların yer aldığı sergide, Kuzey Afrika’dan Çin’e, Hindistan’dan Moğolistan’a bütün İslam coğrafyasında kaleme alınmış Mushaflar, İslam hat sanatında ekol olarak kabul edilen Şeyh Hamdullah, Cafer-i Baysunguri Tebrizi, Hafız Osman, Mehmet Emin Ruşdi ve Hafız Mustafa Şevki gibi önemli isimlerin eserleri sergileniyor.

MUCİZE DEVAM EDİYOR

Açılışa katılan Başbakan Yardımcısı İşler, sergide emeği geçen herkese çok teşekkür ederek, Kur’an’ın son mesaj olmasından dolayı kıyamete kadar mucizesinin devam edeceğini ifade etti. Başbakan Yardımcısı İşler, “Kur’an ilahi bir kitaptır nazmı ve anlamıyla mucize bir kitaptır aynı zamanda yeryüzüne indirilen son mesajdır. Kıyamete kadar mucizesi devam edecektir. Okuduğumuzda diliyle mucize olduğunu görüyoruz. Kur’an’ın anlam olarak mucizesi de vardır. Onu anlayarak okumak gerekir. Kur’an bir hayat kitabıdır. Anlamadan okunan bir kitap olmamalıdır. İslam dünyasının içine düştüğü bu durum kuranı iyi anlamamaktan kaynaklanıyor. Kuranı anlayarak okumaya özen göstermek gerekir. Allah güzeldir güzeli sever. Ecdadımız İslam’ın estetiğine katkılar sundular bunun başında hat sanatı gelir. Hattatlarımız Kur’an’ı 18 farklı hat sanatıyla yazarak büyük eserler ortaya çıkarmışlardır. Ecdadımız hat sanatına ehemmiyet vererek sadece Kur’an değil fermanları da yazarak büyük eserler bırakmışlardır. Burada 99 tane farklı Mushaf-ı göreceğiz. Büyük haz duyacağız geçmişimizle iftihar duyacağız. Allah bizi Kur’an’dan ayırmasın. Onu anlayanlardan kılsın.”

YILMAZ: ANLAMLI BİR

Serginin açılışını gerçekleştirenlerden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz ise, serginin anlamlı bir günde açılışının gerçekleştiğini ifade ederek, “Bugün çok güzel bir gündeyiz Antep’in Gazi unvanını aldığı bir günde ve iki mabedin bir arada bulunduğu mekanda bu serginin açılışını gerçekleştiriyoruz.” dedi.

SERGİ EN GÜZEL ÖRNEK

Kur’an’ın gökten indirilen en önemli mürşit olduğunu, ancak susan bir mürşit olduğunu onu konuşanın ise Kur’an’ı hayatına taşıyan Hz. Peygamber olduğunu kaydeden Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Kur’an susan bir mürşittir. Onu konuşan Efendimiz olmuştur. Efendimiz Kur’an’ın mürşidi oldu, onu konuştu, anlattı ve yaşadı. Onu güzel sesleriyle okuyan karilerimiz hafızlarımız oldu. Lafzıyla da, manasıyla da mucizeydi. Gönüllerimiz, zihinlerimiz, kalplerimiz aydınlandı. Kur’an ulemanın diliyle onların lisanıyla onların akıl ve beyinleriyle konuşmaya devam etti ve halen devam ediyor. Onun mesajını ulemamız taşımaya devam ediyor. Kur’an susan ama çok önemli mesajlar veren özelliğiyle ariflerin vasıtasıyla bütün güzelliklerle gönül dünyamızı aydınlatmaya devam ediyor. Lafzıyla da mucize olduğu için harfleriyle de hattatların eliyle konuşmaya devam ediyor. Seslerinizi ‘Kur’an’la güzelleştirin’ mesajını hattatlar yazılarıyla güzelleştirmeye devam ediyor. Bugün bu sergide biz bunların en güzel örneklerini göreceğiz. Güzel bir karinin okuduğu Kur’an’ı dinlerken nasıl ilk defa nazil oluyor gibi heyecan hissediyorsak güzel bir hattatın elinden çıkmış Kur’an’ı okurken de bu heyecanı taşıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak destek verdiğimiz bu sergi 99 eseri ihtiva ediyor. Abbasiler döneminden bu yana gelmiş eserlerin de olduğu bu serginin sonraki nesillere de taşınacak önemli bir sergi olduğunu düşünüyorum.”

28 ŞUBAT'A KADAR AÇIK

Diyanet İşleri Başkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen ve 2013 yılının en iyi kültür sanat etkinliği olarak kabul edilen Mukaddes miras, Gaziantep Üniversitesinin ev sahipliğinde İslam Kültür Sanat Platformunun katkılarıyla 28 Şubat tarihine kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.

BORA TOKTAŞ