1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milletvekilleri Antep fıstığına sahip çıkmadı
Milletvekilleri Antep fıstığına sahip çıkmadı

Milletvekilleri Antep fıstığına sahip çıkmadı

Her yıl fıstık hasadı döneminde fiyat ile ilgili yaşanan tartışmalar ciddi sorunları da gündeme getirdi.

A+A-

Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdülkadir Deniz, Antep Fıstığının sahipsiz kaldığını, iktidar ve muhalefet partisinin milletvekillerinin bu sahipsizliğine ses çıkarmamasına üzüldüklerini söyledi. Antep Fıstığının fındık kadar olamadığını belirten Deniz, “Bölgenin geçim kaynağı fıstık ama sahip çıkılmayan ürün fıstık. Çiftçilerimiz üreticilerimiz leş kargalarının eline bırakılmamalı” dedi. Deva Partisi il başkanı Av. Ertuğrul Kaya’da duruma tepki gösterdi ve “Dünyada Gaziantep adıyla anılan yegâne ürünlerimizden olan fıstığa stratejik ürün olarak bakmalı ve fıstığı üretenlerin emeklerini korumalıyız. Çünkü Antep fıstığı bu şehrin emeği bu şehrin ürünüdür” diye konuştu.

DENİZ: TABAN FİYAT UYGULAMASI ŞART

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdülkadir Deniz, fıstığın sahipsiz kaldığını söyledi. Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Siirt’in fıstık yetiştirdiğini ve bu illerinin geçim kaynağının fıstık olduğunu belirten Deniz, “Gaziantep dahil olmak üzere, bahsi geçen illerin milletvekilleri maalesef fıstığı ve çiftçiyi sahipsiz bıraktı. Milletvekillerimiz bunu gündeme getirmeli ve fıstığa fındık gibi taban fiyat uygulanmasını sağlaması gerekir. Fındık taban fiyat alırken, Antep fıstığı sahipsiz kaldı” dedi. 

BOŞ KAVLAK 65 TL’DEN, 180 TL’YE ÇIKTI

Geçtiğimiz günlerde boş kavlak birinci kırımın fiyatının 65’ten başladığını ve çok sayıda çiftinin ürününü sattığını belirten Deniz, “Fakat aradan geçen 1 haftalık zamanda bu fiyat 180 TL’ye çıktı. Buna çiftçi üzülüyor. Bunun değeri 180 TL ise sen niye 65 TL’ye alıyorsun ? Yazık değil mi ? Şimdi Güneydoğu kooperatif ya da benzeri bir yer olsa, belirli bir fiyat belirler hem tüketici hem de üretici kaça satıp alacağını bilir. Çiftçi de zor durumda kalmaz, tüketici de. Çünkü çiftçimiz borçlu. Mazot, gübre ilaç hepsi borca gidiyor. Leş kargaları da hemen devreye giriyor ve zor durumda olup, borcu olan çiftçinin elindeki malı çıkarmaya çalışıyor. Bölgeleri geçim kaynağı olan fıstığa maalesef kimse sahip çıkmıyor. Güneydoğu Birlik gibi kooperatif olması fiyat dengesinin sağlanması gerekir ve tüccarın eline bırakılmaması gerekir” 

KAYA: ŞEHRİMİZİN ÜRÜNÜ

DEVA Partisi il başkanı Ertuğrul Kaya, Her yıl fıstık hasadı döneminde fiyat ile ilgili yaşanan tartışmalara üzüldüklerini söyledi. Kaya, “Dünyada Gaziantep adıyla anılan yegâne ürünlerimizden olan fıstığa stratejik ürün olarak bakmalı ve fıstığı üretenlerin emeklerini korumalıyız. Çünkü Antep fıstığı bu şehrin emeği bu şehrin ürünüdür” diye konuştu.

FINDIKTAN NEYİ EKSİK ?

Kaya Gaziantep’te fıstık hasadının yaklaşmasıyla nedeniyle Antep fıstığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Antep fıstığının Gaziantep için stratejik bir ürün olduğunu vurgulayan Kaya, ”Fıstık, Gaziantep adıyla anılan Gaziantep’e mal olmuş stratejik bir ürünümüz. Şehrimizde yüzyıllardır on binlerce aile fıstık sayesinde geçiminin sağlamakta ve kent ekonomisine katkı sunmaktadır. Fıstık fiyatlarındaki dalgalanma çiftçimizi mağdur ediyor. Buradan sormak istiyorum. Fındık ile ilgili açıklama yapanlar fındığa fiyat biçenler niye fıstık konusunda sessiz? Fıstığın fındıktan neyi eksik?” Dedi.

KİMSE YOK SAYMAMALI

“Barak Ovası’nda, Nizip’te, Araban’da, Yavuzeli ve Oğuzeli’nde fıstığa yıllarca emek veren çiftçilerimizin hakkını korumak bizim sorumluluğumuzdur” diyen Kaya çiftçinin emeğini kimsenin yok saymaması gerektiğini söyledi. “Piyasa fiyatı mutlaka şu kadar olmalı” diye bir dayatmada bulunmadıklarını ifade eden Kaya, “ Piyasa fiyatının oluşumunda etkili olan arz-talep dengesini biliyoruz ama tarımsal girdi ürünlerinde artan üretim maliyetlerinin de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Son bir yılda tarımsal mal ve girdi hizmetlerinde yüzde 133 gübre ve toprak geliştiricilerde yüzde 236 artış var. Fıstık fiyatı belirlenirken bu veriler gözden kaçırılmamalı” şeklinde konuştu.

TEMEL SORUN FİYAT DEĞİL

Şehirle bütünleşen Antep fıstığında temel sorunun sadece fiyat olmadığını belirten Kaya, “Antep fıstığına sahip çıkmayı ve üreticisinin yanında olmayı hasat döneminde gidip bahçede işçilerle fotoğraf vermek olarak görenler var.  Şimdi yine hasat zamanı geliyor ve yine şalvarlar giyilip fıstık bahçelerine gidilecek. Yakın kamera çekimleri ile “fıstık üreticisinin yanındayız” diyecekler ama Antep fıstığı üreticisinin hiçbir sorununu da çözemeyecekler” diye konuştu.

VERİMLİLİK ARTMALI

Antep fıstığında temel sorunun üretim verimliliğinin artırılması ve ihracat olanaklarının geliştirilmesi olduğunu ifade eden Kaya, “Yerel yönetimler fıstıkta üretimi artıracak çiftçiyi bilgilendirme programları düzenleyerek verimliliği artırabilir. Antep fıstığında verimliliğin geliştirilmesi ile çiftçimizin geliri artırılabilir. Diğer yandan fıstığı dünyada tanıtma planı ile daha fazla ürün satışı yapılarak hem ülkemizin hem de Gaziantep’in kazanması sağlanabilir ama maalesef bunların hiçbiri yapılmıyor” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum