1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mikrokredi ile kalkınacaklar
Mikrokredi ile kalkınacaklar

Mikrokredi ile kalkınacaklar

Kadınlara verilen 500'er YTL'lik Mikrokredi ile çok şey değişecek. Kredi ile sanayileşmeyle birlikte kenar mahallelerde çok zor durumda yaşayan insanların...

A+A-

Kadınlara verilen 500'er YTL'lik Mikrokredi ile çok şey değişecek. Kredi ile sanayileşmeyle birlikte kenar mahallelerde çok zor durumda yaşayan insanların da topluma entegre olarak kalkınan, büyüyen bir Gaziantep oluşturularak Türkiye'ye örnek olması hedefleniyor... Protokol imzalanarak hayata geçen proje kapsamında kredi alan kadınlar, aldıkları para ile fıstık, çay ve tekstil ürünü ticareti yapacaklarını söylediler.

PROTOKOL İMZALANDI

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, bugüne kadar 5 bin 500 kadına yaklaşık 7,5 milyon YTL kredi verdiklerini belirterek, ''Kredilerde geri dönüş oranı yüzde 100'' dedi. Yoksullar için Mikrokredi Projesi'nden faydalanacak 10 kadına 500'er YTL kredi, Şehitkamil Belediyesi Bedri İncetahtacı Sosyal Tesisleri'nde düzenlen törenle verildi. TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Akgül, yaptığı konuşmada, mikrokredide Türkiye'de model olabilecek yeni bir uygulama koyduklarını, Gaziantep Valiliği ve TİSVA arasında protokol yaptıklarını söyledi.

İCRA VE MAHKEME PROSEDÖRÜ YOK

Gaziantep'te de bugünden itibaren (ben işsizim, aileme onurumla gelir temin etmek istiyorum) diyen herkese, küçük bir başlangıç sermaye olarak mikrokredinin verileceğini ifade eden Aziz Akgül, kentteki bütün dar gelirli vatandaşlara kredi vereceklerini, Şehitkamil ilçesinde yaptıkları bu çalışmayı daha sonra Şahinbey ilçesinde sürdüreceklerini belirtti. Mikrokredide teminat, kefalet, icra ve mahkeme prosedürü olmadığını hatırlatan Akgül, "Bu kredilendirmede bugüne kadar Gaziantep'te bugün vereceğimiz 10 kişi de dahil olmak üzere Diyarbakır, Batman, Mardin, Ankara, Yozgat, Çankırı, Zonguldak ve Eskişehir ile birlikte toplam 5 bin 500 kadına yaklaşık 7,5 milyon YTL kredi verdik ve kredilerde geri dönüş oranı yüzde 100" dedi.

HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Akgül, hibe şeklindeki yardımlardan bahsederken, "Biz, hibe şeklindeki yardımların toplumda dilencilik kültürünün yaygınlaştırıldığına inanıyoruz. Onun için hibe şeklindeki yardımların mutlaka istisnai hale getirilmesi lazım. Çalışamayacak durumda olan hasta, yaşlı ve özürlünün evlerine kadar giderek her türlü desteği herkesin vermesi lazım. Ama onun dışında bulunan insanların mutlaka bir şeyler üretmeleri ve çalışmaları gerektiğine inanıyoruz" dedi.

İSTEYEN HERKESE VERMEYE HAZIRIZ

Krediyi kadınlara verdiklerini, bunun ''erkekleri dışlamak'' anlamına gelmediğini ifade eden Akgül, belediyelerin kadınların ürettiği ürünlerin satışında pazarlar oluşturarak yardımcı olacağını anlattı. Akgül, ''Sanayileşmeyle birlikte kenar mahallelerde çok zor durumda yaşayan insanlarımızın da topluma entegre olarak kalkınan, büyüyen bir Gaziantep oluşturularak Türkiye'ye örnek olacaktır. Başlangıçta 100 YTL ile 700 YTL arasında kredi verilecek. Kadınların çalışmasına da bağlı bir durum. Ne kadar üretken olurlarsa kredi miktarı her yıl artabilecek'' dedi. Akgül, mikrokrediyi almak isteyen herkese vermeye hazır olduklarını vurgularken, ''Bir tek kriterimiz var; hukuka ve ahlaka uygun iş yapma şartı'' diye konuştu.

ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

Daha sonra, projeden yararlanan kadınlara kredileri verildi. Gaziantepli kadınlar, aldıkları para ile fıstık, çay ve tekstil ürünü ticareti yapacaklarını söylediler. Törene, Mikrokredi Projesi Genel Müdürü Shamsul Alam Khan Chowdhur, Gaziantep İl Genel Meclisi Başkanı Hilmi Teymur, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Demir, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Önder Büdeyri ve Şehitkamil Belediye Başkan Vekili Bekir Öztekin katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.