1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mazot Türk çiftçiye pahalı Rus milyarderlere ucuz
Mazot Türk çiftçiye pahalı Rus milyarderlere ucuz

Mazot Türk çiftçiye pahalı Rus milyarderlere ucuz

Plasmat Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı, MHP eski İl Başkanı Bayram Kemal Kılıç, ancak doğru teşvik ve desteklemelerle ürecinin kazanacağını, tüketicinin ucuz gıdaya ulaşabileceğini söyledi.

A+A-

Çiftçilere mazotun ucuz verilmesi halinde herkesin ucuz sebze meyve yiyebileceğini belirten Kılıç, “Rus milyarderler Antalya’da yatlarına kanunla 1.8 TL’ye mazot alıyor. Bu kanunu çiftçilere de uyarlasınlar. Bu millet ithal patates, soğan kuyruğuna girmeden bu toprakları eksin biçsin. 22 milyar TL’lik buğday ithal etmişiz. Oysa bizim araziler boş duruyor” dedi.

BİZİM ARAZİLER BOŞ DURUYOR

Kışın içerisinde ülke olarak meyve sebze konusunda bir sürü sıkıntı yaşadığımızı hatırlatan Bayram Kemal Kılıç, çiftçilere mazotun ucuz verilmesi halinde herkesin ucuz sebze meyve yiyebileceğini söyledi. Geçtiğimiz aylarda Rus milyarderlerin Antalya’da yatlarına 8 bin ton biri, 70 bin ton biri 1.8 TL’ye mazot aldıklarını söyleyen Kılıç, “Yatlara, katlara kanunla uygun mazot veriliyor. Bu kanunu çiftçilere de uyarlasınlar. Bu milet ithal patates, soğan kuyruğuna girmeden bu toprakları eksin biçsin. 22 milyar TL’lik buğday ithal etmişiz. Oysa bizim araziler boş duruyor” diye konuştu.

NASIL SAMAN İTHAL EDER DURUMA  GELDİK?

‘Avrupa’da çiftçilere verilen mazotların tankları ayrı’ diyen Kılıç şunları söyledi: “Onların özel kartları var, onunla alıyorlar. Bunlar bizde de uygulanmalı. Uzaya gtimeye, Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Yol gidiyor iz, gidiyor. Bu ülkede gıda olmazsa yat, kat, fabrika hepsi boş. Önce boğaz doyacak. Fakıbaba bakan olduğunda, ’15 yıl içerisinde dünyada tarım ve hayvancılıkta kendine yeten bir ülkeyken biz ne oldu da saman ithal eder durumuna geldik?’ diye bir beyanat verdi. Çiftçilerin ucuz mal üretebilmesi için, ekip biçebilmesi için iki tane şık var. Biri mazot, ikincisi elektrik. Bazen organizelere özel elektrik tarifesi uyguluyorlar. Çiftçilere de uygulasınlar.” 

EKMEDEN ALDIĞI DESTEKLE YAŞIYORLAR

Desteklemelerin verilme yönteminin doğru olmadığını, boş duran ekilmeyen arazilere destek alındığını söyleyen Kılıç, “Tarım destekleri veriliyor. Bu yanlış. Oysa bu tarım destekleri ürünü teslim ettikten sonra verilmeli. Şimdi ben A firmasına 100 ton buğday götürdüm, sattım desteklemeyi o firma ödesin. Devlette ona destek versin. Üretici ekini ekti, hasat yaptı ürünü  götürdü bir yere sattı. O sattığı yerden desteğini alsın. 1 Liradan sattıysa devlette 10 kuruş destek versin. Çiftçi 1 lira 10 kuruştan ödemesini alsın. Doğuda adamın 10-20 bin dönüm arazisi var ekmiyor aldığı destekle yaşıyor” dedi.

DOĞUDA YEM MALİYETİ SIFIR

Hayvancılığın öldüğünü, bu konudaki teşviklerin de iyi planlanması gerektiğini söyleyen Kılıç şunları dile getirdi:”İthal hayvan getiriyorlar. 30-32 bin liraya hayvan alıpta 1 yıl besleyip 28 bin liraya nasıl et satacaksın? Böyle hayvancılık mı olur? Kars’a gittim Haziran ayıydı, adam boyu ot vardı, ama dağda hayvan yoktu. Hayvancılığın teşviği doğru yapılmalı. Teşvik ağırlıklı olarak Doğu Anadoluya verilmeli. Çünkü  9 ay beleş ot var, yem var. 3 ayda otları biçiyorlar yem maliyeti sıfır. Biz burada 1 torba 50 kiloluk yemi 87 liraya alıyoruz. 1 litre süt 1300 TL. Burada nasıl hayvancılık yapacaksın? Yakıta, elektriğe, işçiliğe de zam geliyor. Böyle ezberle bu işler olmuyor” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.