1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Marka kent marka çıkartamıyor
Marka kent marka çıkartamıyor

Marka kent marka çıkartamıyor

*Şehirde dolaşan, bangır bangır bağıran parti arabaları istemiyoruz

A+A-

*Zeytin böreğinin tescilini aldık, yolda sarımsak aşı ve alaca çorba var

*Gaziantep’te muhalefetin karnesi kötü, kent konseyine de geçer not veremiyoruz 

*Organizede birçok insan devrilmese bile, çok ciddi sarsıntı geçiriyor

Kentimizin önemli sivil toplum kuruluşlarından Gaziantep Kulübü, Başkanı Tarık Aytekin, Marka Şehir Gaziantep Projesi yavaşladığını belirterek, İnovatif ve yenilikçi ürünler üretemediğimizi belirtti. Aytekin, “Marka çıkaramıyoruz. Marka Şehir Gaziantep projesi de yavaşladı, geri planlarda kaldı"dedi. Gaziantep Kulübü olarak yerel seçimler öncesi gürültü ve görüntü kirliliğinin olmaması için önümüzdeki günlerde bir kampanya başlatacaklarını söyledi ve, “Ben şimdiye kadar herhangi bir afiş veya bayrak görerek bir partiye oy veren kimse görmedim. Bunlar sadece görüntü ve ses kirliliği. Biz dolaşan  bangır bangır bağıran arabalar istemiyoruz. Siyasi partilere gideceğiz, onlardan ricacı olacağız” dedi. Kentle ilgili konuları konuştuğumuz Tarık Aytekin, bu arada Kamil Ocak stadının yeri için de konuştu. 

KENT MERKEZİNDE TRAFİK ÇOK YOĞUN

Tarık Aytekin, Gaziantep’in modern ve çağdaş bir kent yapısına kavuşması, zengin kültürümüzün gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılması amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.  

‘Kamil Ocak stadyumunun yeriyle ilgili ilk günkü duruşumuz neyse hala aynı yerdeyiz’ diyen Tarık Aytekin, “Biz kent merkezinde, trafiğinde çok yoğun olduğu bir bölgede oranın yapılaşmaya açılmamasını, bir meydan olarak, bir yeşil alan olarak kalmasını ilk günden beri savunuyoruz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in seçilmeden önceki vaadleri arasında bu vardı zaten. Kendisi bizim her seçim döneminde yaptığımız toplantılara katılmıştı, o toplantıda özellikle oranın bir kent meydanı olmasıyla ilgili taahhütlerini belirtmişti” dedi.

CAMİYE KARŞIYIZ DEMEDİK

Hiç bir zaman camiye karşı olmadıklarını, sanki öyle bir izlenim yaratıldığını dile getiren Tarık Aytekin şunları söyledi:”Biz hiç bir zaman camiye karşıyız demedik. Hiç bir zaman oraya cami yapılmasın demedik. Bizim savunduğumuz tek bir şey vardı trafiğin çok yoğun olduğu bir bölge, tam şehir merkeziki, tam karşısında fuar alanı vardı, fuar alanında geçmişte yapılan yanlışlıkların cezasını çekiyoruz. Görüyorsunuz Sanko parkın olduğu alan daha önce bir boş alandı, ticari alan olsa dahi. Şimdi oraya büyük bir AVM yapıldı. O yapılan AVM’yle beraber oranın halini görüyorsunuz.” 

KAMİL OCAK’LA İLGİLİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine Millet Bahçesi yapılacak olmasının kendilerinin de istedikleri bir şey olduğunu belirten Tarık Aytekin, “Valiliğin yıkılıp yerine cami yapılması söz konusu. Bizim o konuda herhangi bir itirazımız yok. Sadece şunu istiyoruz. Eğer burası toplam bir alansa valilik ve Kamil ocağın olduğu yer bir kent meydanı olacaksa, bir bütün içerisinde değerlendirilmeli. Bu konuda bir toplumsal mutakabatla ilerlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Birde şöyle bir düşüncemiz var, bir şey iyi olacaksa illa büyük olmak zorunda değil. Boyutu önemli değil, büyükte olabilir ama değişik mimari tarzda bir şey yapılmasını istiyoruz. Kente bir artı getirecek, pozitif bir katkı sunacak bir şeyler istiyoruz. Kamil Ocak’ın yeriyle ilgili gelişmeleri takip ediyoruz.” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ İSTEMİYORUZ

Yerel seçimler öncesi partilerden beklentileri olduğunu, seçim döneminde bununla ilgili bir kampanya başlatacaklarını anlatan Aytekin şöyle konuştu:”Gürültü ve görüntü kirliliğinin olmamasını istiyoruz. Ben şimdiye kadar herhangi bir afiş veya bayrak görerek bir partiye oy veren kimse görmedim. Bunlar sadece görüntü ve ses kirliliği. Dolaşan bangır bangır bağıran arabalar istemiyoruz. Biz her zaman Gaziantep’in yaşanabilir çağdaş bir kent olması için mücadele ediyoruz. Yaşanabilir çağdaş bir kenttede böyle bir şeyin olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgilide önümüzdeki dönemde seçimlerden önce yaklaşık 1,1.5 ay önce bir kampanya başlatacağız. Siyasi partilere gideceğiz bunları anlatacağız, onlardan ricacı olacağız. Umarım karşılık bulacaktır.”

BELEDİYELERDEN ADİLANE BİR YÖNETİM BEKLİYORUZ

Kulüp olarak her seçim döneminden önce Gaziantep’in seçimi diye bir program yaptıklarını, her partinin adayını çağırarak projelerini dinlediklerini söyleyen Aytekin,bu programı bu seçim döneminde de yapacaklarını belirtti. Aytekin, “Biz kendilerinden beklentilerimizi, kendilerine iletiyoruz. Yine bu seçim döneminden öncede bu çalışmalarımızı yapacağız. Partilerin büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarını davet edeceğiz, onları halkla buluşturacağız. Bu toplantılar halka açık oluyor. Onlara beklentilerimizi ileteceğiz. Herşeyden önce tabiki yeni dönemdede bütün belediyelerimizden adilane bir yönetim bekliyoruz” dedi. 

ÜZÜMCÜ’NÜN SALON BULAMAMASI BİZİ RAHATSIZ ETTİ

Gaziantep’in ekonomik gelişmesine rağmen sosyal anlamda zayıf kaldığını, ancak son dönemlerde yapılan kültürel faaliyetlerle ilgili büyükşehir belediyisini takdir ettiklerini ifade eden Aytekin, “Bu konuda gerçekten güzel işler yapılıyor. Bunların biraz daha geliştirilmesi ve biraz tabana yayılması gerekiyor. Sivil inisiyatife biraz daha önem verilmesi gerekiyor. Bunlar bizim en önemli taleplerimiz. En önemli isteklerimiz yerel yönetimlerden. Gaziantep’in adının negatif hiç bir şeyle anılmaması bizim en önemli hedeflerimizden bir tanesi. Levent Üzümcü’nün salon bulamaması bizi son derece rahatsız etti. Bunu duyduğumuz andan itibaren faaliyete geçtik. Derneğimizin organizasyonuyla Levent Üzümcü oyununu Cuma günü Tuğcan Otel’de oynadı. Tiyatro oyunu sergiletmek organize etmek bizim işimiz değil ama burada Gaziantep’in adının bu tür olumsuzluklarla anılmaması adına böyle bir şey yapıyoruz” diye konuştu.

ZEYTİN BÖREĞİNİN TESCİLİNİ ALDIK

Gaziantep’in kendi öz kültürünü yaşatmayla ilgili çalışma ve faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Aytekin, “ Gaziantep ağzı ile ilgili yılda bir söyleşi yapıyoruz. Şire şenliğimiz oluyor. Alleben toplantılarımız var. Türkiye genelinde kendi dalında önemli yer edinmiş kişileri çağırıp onları dinlemeye devam edeceğiz. Gastronomi şehri olduk. Zeytin böreğiyle ilgili coğrafi işaret belgesini, tescilini aldık. Yolda sarımsak aşı ve alaca çorba var, bunlarında tescilini alacağız” dedi.

MUHALEFETİN KARNESİ DÜŞÜK

Aytekin, Gaziantep’te güçlü bir muhalefet olmadığını, muhalefetin karnesinin düşük olduğunu belirterek şunları dile getirdi:”Güçlü muhalefet iktidarı da diri tutar onun attığı adımları daha dikkatli atmasını sağlar. Şu ana kadar muhalefet partilerimiz maalesef bu konuda karneyi geçer not alamadılar bu bir gerçek. Umuyorum bundan sonra karneyi geçer not alabilecek insanlar yönetir muhalefet partilerini. Gaziantep’te biraz daha kötü karne. Biz muhalefetinde, adayında güçlü olmasını isteriz. Çünkü muhalefet ne kadar güçlü olursa iktidar o kadar kendine çeki düzen verir attığı adımlara o kadar çok dikkat eder. Dolayısıyla güçlü muhalefette demokrasinin olmazsa olmazlarından bir tanesidir” dedi.

KENT KONSEYİNE DE GEÇER NOT VEREMİYORUZ

Kent konseylerinin çalıştırılması gerektiğini, çünkü kent konseylerinin yerel yönetimlerin parmak uçları olması gerektiğini kaydeden Aytekin, “Bizim kent konseyini bir şekilde çalıştırıyor olmamız lazım. Ancak son zamanlarda Gaziantep’teki kent konseyinede aynı muhalefet gibi geçer not veremiyoruz maalesef. Karne notu bayağı zayıf. Herşeyden önce kent konseyinin iyi çalışması lazım, yerel yönetimlerinde bu kent konseylerini gözardı etmemesi gerek. Aslında bir çok iş orada çözülebilir” dedi.

MARKA ÇIKARAMIYORUZ

Marka Şehir Gaziantep Projesi yavaşladığını öne süren Aytekin, İnovatif ve yenilikçi ürünler üretemediğimizi belirtti. Aytekin, “Marka çıkaramıyoruz. Marka Şehir Gaziantep projesi de yavaşladı, geri planlarda kaldı. Katma değerli inovatif ürünler yapmadığımız sürece burası sadece kriz zamanlarında nereye gittiğini bilmeyen yelkenli gibi olacak. Onun için ekonomik anlamda da bazı planlamaların yapılması gerekiyor. Biraz daha planlı programlı gitmeliyiz. Mesela sanayi odasında savunma sanayi çalışmalarını takdir ediyorum. Altı boş yatırımlar yapılmamalı. Altı boş olunca bu tür kriz dönemlerinde en ufak bir şeyde çok etkilenir hale geliyoruz. Şuanda Türkiye’deki ekonomik krizden Türkiye bir birim etkilendiyse Gaziantep iki birim etkilendi. Organizede birçok insan devrilmese bile bu dönemde çok ciddi sarsıntı geçiriyor” dedi.

TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYANAN ATASINA RAHMET

Yanlışı eleştireceklerini, doğru yapılanı da alkışlamaya devam edeceklerini belirten Aytekin, “Biz yapılan her başarılı işi cesaretle alkışlayacağız, alkışlamayada devam edeceğiz. Mesela Sayın Fatma Şahin, Zeugmanın kayıp parçalarının gelmesi konusunda çok ciddi çaba sarfetti ve çok önemli bir iş başardı, biz şimdi bununla ilglii Fatma hanımı takdir etmeyecek miyiz? Tabiki takdir edeceğiz, alkışlayacağız, teşekkür edeceğiz. Mesela çok güzel bir panorama müzesi yapılıyor. Dünyanın sayılı panorama müzeleriden bir tanesi olacak. Şimdi bunu alkışlamayalım mı? Birileri bize bununla ilglii yandaş diyebilir, biz bundan çekinmeyeceğiz, doğru yapılan işi güzel yapılan işi alkışlayacağız. Asım Güzelbey döneminde başlatılan Düzbağ Projesi çok önemli bir proje. Belediyenin yapması gereken işi Fatma hanım kendi bürokratik ilişkilerini kullanarak sağolsun halletti ellerine kollarına sağlık. Bu memlekette taş üstüne taş koyanın Gaziantep tabiriyle babasına atasına rahmet.” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum