1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Makine ve metal sanayiye büyük destek
Makine ve metal sanayiye büyük destek

Makine ve metal sanayiye büyük destek

İKA ve GAP İdaresinin projelerinin protokolü imzalandı

A+A-

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ve GAP İdaresi’nin Adıyaman’da hayata geçireceği projeler imzalandı. İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) İmalat Sanayinde Teknolojik Dönüşüm Finansman Destek Programı çerçevesinde imalat sanayinde teknolojik dönüşümü desteklemek amacıyla 40 milyon TL destek verecek. İpekyolu Kalkınma Ajansı, imalat sanayinde (makine, metal, bilişim, medikal, savunma, teknik tekstil) yenilikçi, nitelikli ve katma değeri yüksek bir üretim yapısına geçişin sağlanması için 40 milyon TL destek verecek. Protokol, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz ile Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik arasında imzalandı.

İMZALAR ATILDI

İmza törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “GAP İdaresiyle ve Kalkınma Ajansımızla şehrimizde destekleyeceğimiz projelerin imzaları atıldı. GAP İdaresinin destekleyeceği 9 adet proje var. Burada tarımdan turizme kadar 9 tane projenin imzasını atmış olduk. Kalkınma Ajanslarımızla Bölge Kalkınma İdarelerimizle bölgelerimizin, şehirlerimizin, ilçelerimizin potansiyeline en uygun projeleri bulup yerelde bu projeleri destekliyoruz. Kalkınma Ajansımız ve Vakıf Bank işbirliğiyle şehrimizdeki imalat sanayiinde faaliyet gösteren işletmelerimize uygun bir kredi imkanı sağlayacağız. Biz burada 40 milyon liralık finansman giderini karşılayacağız. Bu sayede de bu şehirlerde Adıyaman başta olmak üzere faaliyet gösteren işletmelerimiz minimum 500 bin ile maksimum 2 ,5 milyon lira arasında faizsiz kredi imkanından faydalanabilecekler. 200 milyon liralık bir kredi hacmi oluşturacağız. İşletmelerimiz bu faizsiz krediden faydalanacaklar. Hem işletmeler dijital dönüşümlerini, verimliliklerini sağlayacaklar aynı zamanda işletmelerin büyüterek Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaklar” dedi.

AKYILMAZ BİLGİ VERDİ

Bölgede imalat sanayisinde yüksek teknolojili ürünler geliştirilmesine yönelik önemli çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, “Bölgemiz sanayisinin yüksek teknolojiye geçişini sağlamak için çeşitli çalışmalar yürüttük. Öncelikli olarak çalışmalarımıza Gaziantep’te makine ve metal sanayisinden başladık. Bu çerçevede Savunma Sanayi Başkanlığımızla işbirliği yaparak, Gaziantep’in makine ve metal sanayi anlamındaki mevcut durum analizini yaptık. Akabinde tedarik zirveleri düzenleyerek üretim potansiyeli olan firmalarımızla işbirliğine gidecek firmaları bir araya getirdik. Firmalarımıza mentörlük desteği verdik. Firmalardan gelen taleplere göre yüksek teknoloji ürün üretimi için mali destek programı tasarladık. Bugün de mali desteğimizin ilanını yapıyoruz” dedi.

GAZİANTEP’TE VAR

Akyılmaz, “İmalat Sanayinde Teknolojik Dönüşüm Finansman Destek Programı çerçevesinde Gaziantep ve Adıyaman illerimizde makine-metal, bilişim, medikal, savunma, teknik tekstil gibi sektörlere 40 milyon TL destek vereceğiz. Vereceğimiz destekle; bölgemizde orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerin üretilmesi ve bu ürünlerin üretilmesine yönelik ara malzeme ve yedek parçaların bölgemizde üretilmesini hedefliyoruz. Gelişen dünya ölçeğindeki küresel rekabette artık teknolojik ürünler fark yaratıyor. Bizim de burada bunu başarmamız gerekiyor. Bölgemizin sanayi alt yapısının potansiyeli var, Biz de devletimizin imkânları ile firmalarımıza destek verip, bölgemizi küresel rekabette ön sıralara çıkaracağız” şeklinde konuştu. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.