1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. LGS Tercih Maratonu Başlıyor
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

LGS Tercih Maratonu Başlıyor

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı LGS Sonuçlarını 24 Haziran tarihinde açıkladı. Yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiren LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte ortaöğretim kurumlarına yapılacak tercih süreci de böylece başlamış oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı kılavuza göre 01-12 Temmuz 2019 tarihleri arası tercihlerin alınma süreci başlayalacak.

Özellikle velilerin merak ettiği soru ise şu: LGS tercihleri nasıl yapılacak? İşte tercih döneminde dikkat edilmesi hususular…

•    Tercihler bireysel olarak veli ya da öğrenci tarafından www.e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ya da mezun olduğu okul müdürlüklerine başvurarak yapılacaktır.

•    Mezun durumda olan tüm öğrenciler Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar tercih ekranından tercih yapmak zorundadır.

•    Öğrenciler; Merkezi Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere üç farklı gruptan tercihte bulunacaklardır. LGS ‘ye girmeyen öğrenciler Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan okullara tercih yapamayacaktır.

•    Yerel Yerleştirme tercihinde bulunacak öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek olup, bu 5 okulun 3’ü Kayıt Alanında bulunan okullardan tercih edilecektir. 5 okul tercihinden en fazla 3’ü aynı okul türünden olabilecektir.

•    Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okulları tercih eden öğrencilerden LGS’ye giren öğrenciler istemeleri halinde Merkezi Sınav Puanıyla Öğrenci Alan Okullardan 5 okul, Pansiyonlu Okullardan ise yine 5 okul tercih ederek toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecektir.

•    Tercih ekranında Yeşil, Mavi ve Kırmızı listelerden oluşan okullar olacaktır. Bu renk gruplarından Yeşil liste ‘Kayıt Alanında’ öğrencinin ikamet adresine göre belirtilen okulları, Mavi Liste; öğrencinin ikamet adresine göre ‘Komşu Kayıt Alanı’ olan okulları, Kırmızı Liste ise diğer okulları ve il dışında bulunan mevcut okulları belirtecektir.

•    Yerleştirmeye esas nakiller 2 dönemde yapılacaktır. Her iki dönemde Merkezi Sınav Puanı’yla Öğrenci Alan okullardan 3 tercih hakkı verilecektir. Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan okullar ile Pansiyonlu Okullardan ise yine 3’er tercih alınacaktır.

•    Tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrenci yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecektir. Fakat bu 3 okulun ilk 2 okulu ‘Kayıt Alanı’ olan öğrencinin ikamet ettiği adrese dayalı okullardan seçecektir.

•    Yerleşmeye Esas Nakil Dönemi için tercih başvuruları 29 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında, diğer dönem için ise 05 Ağustos-8 Ağustos döneminde yapılacaktır.

•    Yerleştirmeye Esas Nakil Dönemi süreci içerisinde veliler istemeli halinde özel okullara kayıt yaptırabileceklerdir.

 •    Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı tercih ve yerleştirme takvimi içinde herhangi bir tercihte bulunmayan öğrenciler ise doğrudan Açık Öğretim Kurumlarına yönlendirilecektir. Esenlikler dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar