1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kundaktaki bebek eylemde
Kundaktaki bebek eylemde

Kundaktaki bebek eylemde

Seyyar satıcılar eylemlerine bu kez de çocuklarını hatta kundaktaki bebeklerini dahil etti... Mütercim Asım Caddesi ve Sinema Merkezi civarında seyyar satıcılık...

A+A-

Seyyar satıcılar eylemlerine bu kez de çocuklarını hatta kundaktaki bebeklerini dahil etti... Mütercim Asım Caddesi ve Sinema Merkezi civarında seyyar satıcılık yapan yaklaşık 70 kişilik grup, zabıtalar tarafından sürekli tartılarının alındığı ve satış yapmalarına izin verilmediği gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek oturma eylemi yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı ise aynı saatlerde açıklama yaparak , "Söz konusu satıcıların mağduriyetini önlemek amacıyla Saçaklı Uzay Çatılı Pazar yerinde müracaatları halinde kendilerine yer tahsisi hususunda yardımcı olunacağı bilgisi verilmesine rağmen cadde ve kaldırımlarda gayri yasal satıcılığa devam ettiklerinden, konunun muhatabı İlgili Belediye ekipleri ve emniyet birimlerince yapılan uygulamalar sonucu, şehir merkezindeki bu tür satıcıların faaliyetlerine son verilmiştir" dedi.

SESLERİ DUYULANA KADAR EYLEM YAPACAKLAR

Daha öncede aynı eylemi yapan seyyar satıcılar bu kez yanlarında çocuklarını da getirdi. Eylemciler arasında bulunan 5 aylık bebekler dikkat çekti. Sloganlar eşliğinde eylemlerini sürdüren seyyar satıcılar yetkililerin gelmesini bekledi. Durumun düzeltilmemesi halinde eylemlerini daha geniş kapsamlı yapacaklarını söyleyen grup yetkililerden yardım istedi.

ÇÖZÜM ÜRETİLSİN

Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Haydar Köse, yetkililere seslerini duyurana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, "Asıl amacımız ekmek paramızdır. Büyükşehir belediyesinin seyyar satıcıların eşyalarına yönelik yaptığı gasp operasyonlarını kınıyoruz. Seyyar satıcılarımızın tartıları ve eşyaları hiçbir makbuz ve belge verilmeden çevik kuvvet ekipleri eşliğinde zabıtalar tarafından alınıyor. Seyyar satıcılar toplumdan dışlanıyor. Biz insan olarak kendi haklarımızı istiyoruz. Biz yetkililerdendurumun düzeltilerek çözüm üretmelerini istiyoruz. Ekmeğimizi çıkara bileceğimiz b.ir çözüm istiyoruz" dedi.

5 AYLIK ÇOCUGUYLA GELDİ

5 aylık çocuğuyla birlikte Büyükşehir Belediyesi önüne gelen seyyar satıcı Emin Sayın, çocuğunun hasta olduğunu ve ilaç parası için çalışmak zorunda olduğunu ifade ederek, "Ben şehir merkezinde seyyar satıcıyım. Kent merkezindeki ana caddelere çıkmıyorum. Yine ara sokakta satış yaparken sorgusuz sualsiz sattığım bütün çakmaklara el koydular. Benim bu çocuğum hasta ben işsiz halimle bu çocuğuma nasıl bakacağım. Burada 5 aylık çocuğumla birlikte seyyar satıcılar kentin muhtelif yerlerinde serbest bırakılana kadar bekleyeceğim" dedi.

BELEDİYE AÇIKLAMA YAPTI

"Seyyar satıcıların kaldırımları işgali neticesinde araç ve yaya trafiğini olumsuz etkilemektedir" diye belirtilen açıklamada; "İş yerlerinin önlerinde ve caddelerdeki seyyar satıcılar ve ikinci el eşya satanlar kap-kaç, yankesicilik ve kaldırımcılık suretiyle meydana gelen hırsızlık suçlarının oluşmasında temel etken olarak değerlendirilmektedir. Kayıt dışı satış yapan bu şahıslar kira, vergi gibi yasal ödemelerini yapan esnafımızın, dolayısıyla vergi mükellefi vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olduklarından kayıt altına alınmaları için gerekli çalışmaların ilgili kurumlarımızca yapılması gerekmektedir. Ayrıca, yaşları küçük çocukların iş yerlerinde, park ve bahçelerde, seyyar olarak cadde ve sokaklarda çalıştırılmasının, iş bulamayan ve bundan dolayı da kolay kazanç sağlama yollarını seçen gençlerimizin geleceğini olumsuz yönde etkiletme, bu çocukları çalıştırmakla da suç işlenmektedir. İlimizin genelinde ve özellikle merkezi bölge olarak bilinen yerlerde ana cadde üzerlerindeki kaldırımlarda seyyar ve sabit olarak işyerlerinde, evveliyatı belli olmayan ikinci el mal veya eşyalar faturasız ve usulsüz olarak vatandaşlarımıza satılmaktadır. Bu usulsüz alış verişin önüne geçilebilmesi için seyyar ve sabit olarak satış yapan kişi veya işyerlerinin mali açıdan denetiminin yapılması ve envanter kayıtlarının incelenmesini İlimiz Vergi Dairesi Başkanlığınca, ruhsat ve diğer hususlarla ilgili olarak denetimlerinde Büyükşehir Belediyesi ile Şahinbey ve Şehitkamil Belediyesi Başkanlıklarımızca yapılacaktır." dendi.

YER GÖSTERİLDİ

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kayıt dışı ekonominin artarak devam etmesini önlemek, ortaya çıkan olumsuzluklardan ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmesini ortadan kaldırmak, haksız rekabete yol açan ve esnafın mağduriyetini neden olan bu uygulamanın önüne geçebilmek için Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerinden yetkililerin katılımı ile seyyar esnaf arasından kendilerince seçilen temsilcilerle müteakip kereler görüşmeler yapılmış, gerçekleştirdikleri uygulamanın yasalara aykırı olduğu bilgisi verilmiştir. Söz konusu satıcıların mağduriyetini önlemek amacıyla Saçaklı Uzay Çatılı Pazar yerinde müracaatları halinde kendilerine yer tahsisi hususunda yardımcı olunacağı bilgisi verilmesine rağmen cadde ve kaldırımlarda gayri yasal satıcılığa devam ettiklerinden, konunun muhatabı İlgili Belediye ekipleri ve emniyet birimlerince yapılan uygulamalar sonucu, şehir merkezindeki bu tür satıcıların faaliyetlerine son verilmiştir.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.