1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kosgeb'den destek duyurusu
Kosgeb'den destek duyurusu

Kosgeb'den destek duyurusu

KOSGEB İl Müdürü Muhammed Paksoy, İşletmelerin sebze ve meyve zayiatını azaltmak için soğuk zincir oluşturmaları sürecinde 750.000’ye kadar destek verileceğini açıkladı.

A+A-

  Sebze ve meyve soğuk zincir finansal kiralama destek programıyla ilgili bilgi veren Paksoy, “Bu destek programından, toptancı hallerinde faaliyet gösteren tüccar, komisyoncu meslek mensupları, sebze ve/veya meyve taşımacılığı yapan işletmeler ile bu alanda faaliyet gösteren lojistik firmaları yararlanabilir” dedi. 

Programının amacının küçük ve orta ölçekli işletmelerin, sebze ve meyve zayiatını azaltmak üzere soğuk zincir oluşturmaları sürecinde kâr payı masraflarına katkı sağlayacağını belirten Paksoy, ‘“İşletme destek programı süresi içerisinde destek üst limiti ile soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu 3 frigorifik kasa/ünite için belirlenen adedi aşmadan birden fazla finansal kiralama sözleşmesi yaparak desteği kullanabilir. Destek programı kapsamında gayrimenkul alım-kiralama, bina inşaat, tadilat, tefrişat, taşıt aracı alım-kiralama giderleri desteklenmez. Destek programının süresi işletme için üç yıldır. Destek programı kapsamında desteğe konu finansal kiralamanın, azami ilk 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere vadesi azami 36 aydır. Destek programı kapsamında finansal kiralama faiz/kâr payı masrafları için işletmeye geri ödemesiz olarak 750.000 (yediyüzellibin ) TL’ye kadar destek sağlanır” dedi. 

BAŞVURULAR ALINMAYA BAŞLADI

Paksoy, “Destek programı kapsamında işletmeye sağlanacak destek oranı, azami 10 destek puan oranıdır. Destek programı kapsamında işletmenin azami 1 (bir) adet soğuk hava ünitesi ve/veya azami 10 (on) adet soğutucu frigorifik kasa/ünite finansal kiralamaları desteklenir. Başvuruya ilişkin kontrol ve değerlendirme destek programının uygulama esaslarında belirtilen usullerde yapılır. İşletmeler https://www.kosgeb.gov.tr internet adresi üzerinden “Destekler” Menüsün den KOBİ Finansman Destek Programı içerinden Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programı Uygulama usul esaslarına ve diğer bilgilere erişebilecektir. Destek başvuruları 06 Ekim 2021 sabahı itibariyle alınmaya başlanmış olup; altı finansal kiralama kuruluşu/katılım bankası protokolü imzalamıştır. Protokol imzalayan kurum/kuruluşlar; Vakıf Finansal Kiralama, Vakıf Katılım Bankası, Halk Finansal Kiralama, Ziraat Katılım Bankası, Yapı Kredi Finansal Kiralama ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’dır” diye konuştu. HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.