1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Korkut için adalet
Korkut için adalet

Korkut için adalet

21 Akademik Meslek Odası 57 Sivil Toplum Kuruluşu 2019 yılında Akkent Mahallesi’nde yapımına 2012 yılında başlamış olan Akkent Cami İnşaatınn iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucunda hayatını kaybeden İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan için adalet istedi

A+A-

 21 Akademik Meslek Odası ve 57 Sivil Toplum Kuruluşu 2019 yılında Akkent Mahallesi’nde yapımına 2012 yılında başlamış olan Akkent Camii İnşaatının iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucunda hayatını kaybeden İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan için adalet istedi. Açıklamada, "Olayın soğutulmasına, zamanla unutulmasına izin vermeyeceğiz. Ağır ihmaller sonucunda gerçekleşen bu felaketin sorumluları hakkında idari ve adli işlemlerin bir an önce sonuçlanmasını kazaya neden olan sorumluların bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz. Bir kez daha hatırlatıyoruz ki adaletin en kötüsü geç tecelli edenidir" denildi. İYİ Parti il ve ilçe başkanları da Küçükcan'ın hayatını kaybettiği camii inşaatına giderek, çiçek bıraktı ve "Biz burada Korkut Küçükcan’ın ölümünü anmak için toplanmadık. O hep kalbimizde yanımızda, biz onun için buraya çiçeklerle geldik. Ancak ülkemizde Adaletin, hukukun, ahlakın ölümünün yıldönümünü kutlamak için toplandık" mesajını verdi. 

ORTAK AÇIKLAMA

Tüm Türkiye'yi derinden sarsan olayla ilgili bir araya gelen meslek odaları ile sivil toplum kuruluşları ortak açıklama yaptı.  Mimarlar Odası Başkanı Aslı Tezel'in okuduğu açıklamada, "Yapılan ilk incelemelerde,  cami alanını da kapsayan yerin imar uygulamasının kazadan hemen bir gün sonra yapılarak tapuda tescil edildiği, inşaata ait mimari ve statik projelerin olmadığı, yapı için düzenlenmiş bir inşaat ruhsatı olmadığı, yapının imara aykırı olarak yapıldığı, cami inşaatında herhangi bir denetleme ve iş güvenliği hizmeti olmadığı, inşaatta tek bir işçinin bile sigortalı çalışmadığı, iki katlı basit bir yapıda bile kullanılmaması gereken ahşap iskelelerin, böylesine büyük 60 metre yüksekliğinde bir cami inşaatında kullanıldığı, kalıpların uygunsuz yapıldığı, betonarmede ayrışmalar, bozulmalar, aşınmalar olduğu ve çok daha uzun bir liste halinde sıralanabilecek eksiklikler gözlemlenmişti" 

BÜYÜK İHMALLER ZİNCİRİ

"Bu ve benzeri eksiklikleri, gerek TMMOB Uzman Heyeti’nin 17 Kasım 2019 tarihli teknik raporu, gerekse de Gaziantep Valiliği’nin 18 Kasım 2019 tarihli basın açıklamasında yer verilen “Kazanın meydana gelmesinin sebebi camide inşaatın olması değil, fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamasıdır.” ifadesi de doğrulamaktadır.  Büyük ihmaller ve hatalar zinciri sonucunda meydana gelen felaketin üzerinden tam bir yıl geçti. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen heyetler tarafından gerekli teknik ve adli incelemeler yapıldı. Savcılığın seçtiği Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ nde görevli uzmanlardan oluşan bilirkişi heyetince düzenlenen raporda, Korkut Küçükcan’ ın TAM KUSURSUZ olduğu, tüm kusurun Belediye ve İnşaat firması yetkililerinde olduğu belirtilmektedir.  Ancak olayın üzerinden bir yıl, son bilirkişi heyet raporunun üzerinden 4 ay geçmiş olmasına rağmen dava sürecinde hiçbir ilerleme kat edilmemiş olup hala soruşturma aşamasındadır"

ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

"Olayın soğutulmasına, zamanla unutulmasına izin vermeyeceğiz. Ağır ihmaller sonucunda gerçekleşen bu felaketin sorumluları hakkında idari ve adli işlemlerin bir an önce sonuçlanmasını kazaya neden olan sorumluların bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz. Bir kez daha hatırlatıyoruz ki adaletin en kötüsü geç tecelli edenidir."

DERS ALINDI MI?

"Böyle acıların bir daha yaşanmaması adına bu felaketten çıkarılması gereken önemli dersleri de tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Öncelikle ülkemizde yapılan kamu yapılarında nicelik ve büyüklüğü ön plana çıkaran bir anlayıştan vazgeçilmelidir. Bugünün koşullarında, kalkınmış ülkelerde en büyük havalimanını, ibadethaneyi, kültür merkezini veya hastaneyi yapmak maharet sayılmamaktadır. Ölçek takıntımızı bir yana bırakarak yapının tasarımına, yapım kalitesine, iyi mimarlık ve mühendislik hizmeti almasına, hukuki süreçlerinin doğru şekilde yönetilmesine, iş güvenliği önlemlerine ve etkin denetime odaklanmamız gerekmektedir"

KAMUSAL DENETİM

"Bunun yanında mevzuatta bir yapının nasıl ortaya çıkarılacağı adım adım ve ayrıntılı bir şekilde tarif edilmiştir. Ancak Akkent Camii örneğinde maalesef teknik ve hukuki süreçlere uyulmadığını görebilmekteyiz. Benzer şekilde yaşadığımız son İzmir depreminde yeterli bir kamusal denetim ve kontrol mekanizmasının olmadığını da açıkça görebilmekteyiz. Yıkılan binalar ile ilgili denetim sisteminin eksikliklerini, yanlışlıklarını, tekniğe ve standartlara uygun yapılar yapılmayışını, binalarda sonradan yapılan izinsiz tadilatların olduğunu, imar mevzuatının eksiklikleri veya yanlış uygulanması gibi birçok sorunun olduğunu görebiliyoruz. Her depremde olduğu gibi bu deprem de bizlere asıl üzerinde durulması gereken konunun bilim, sanat, standart ve teknik kurallara uygun yapıların üretilmesi ve bu yapıların gerçekçi, doğru ve tarafsız bir kamusal denetimden geçirilmesi gerektiğini göstermiştir"

İZİN VERİLMEMELİ

"İşin en vahim tarafı ise Akkent Camii inşaatında olduğu gibi, birçok kamu idaresi cami, sosyal tesis gibi yapıların inşasında kurallara uymama, görmezden gelme hataları ne yazık ki tekrarlamaktadır. Hukuka ve kurallara öncelikle kamu idareleri harfiyen uymak durumundadır. Her türlü yapının inşasında öncelikle imara uygunluk, fen kurallarına uygun projeler, inşaat ruhsatı, şantiye sorumluluğu, yapı denetimi ve etkin kontrol, iş güvenliği uzmanının bulundurulması gibi şartlar kesinlikle sağlanmalıdır. Hangi sebeple olursa olsun, halkın güvenliğini riske atacak bir yapının tamamlanmasına ve kullanıma açılmasına izin verilmemelidir"

TAKİPÇİYİZ

Sonuç olarak bu ve benzer olayların tekrar etmemesi temennisi ile Akkent Cami inşaatındaki kuralsızlıklardan dolayı kaybettiğimiz Merhum Korkut Küçükcan’ ın ailesine, sevenlerine ve tüm Gaziantep kamuoyuna bir kez daha başsağlığı diliyor, ağır ihmaller sonucunda gerçekleşen bu felaketin sorumluları hakkında idari ve adli işlemlerin bir an önce sonuçlanmasını istiyor ve sorumluların cezalandırılmasına kadar hukuki sürecin takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.

İYİ PARTİ ÇİÇEK BIRAKTI

“Önce ahlak ve etik reformu yapın”

İYİ Parti İl Başkanı Av. Oğuz Hocaoğlu, geçtiğimiz yıl cami inşaatında hayatını kaybeden Korkut Küçükcan’ı unutmadıklarını, onun her zaman kalplerde yer aldığını söyledi. Akkent Cami inşaatı önünde basın açıklaması yapan Oğuz Hocaoğlu, “Ülkemizde adaletin, hukukun, ahlakın ölümünün yıldönümünü kutlamak için toplandık” dedi.  Partililerle birlikte Akkent camii inşaatına çiçek bırakan İl Başkanı Av. Oğuz Hocaoğlu “Bugün değerli kardeşimiz Korkut Küçükcan’ın ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti. Biz burada Korkut Küçükcan’ın ölümünü anmak için toplanmadık. O hep kalbimizde yanımızda, biz onun için buraya çiçeklerle geldik. Ancak ülkemizde Adaletin, hukukun, ahlakın ölümünün yıldönümünü kutlamak için toplandık" 

BU ÜLKEDE AHLAK SORUNU V  AR

Hocaoğlu, "Bu ülkede hukuk, ekonomi değil ahlak ve eğitim sorunu var. Sayın Adalet bakanımız, bir yılda dosyada ifade alınmadı, soruşturma izni alınmadı. Bu hukuk sorunu değildir. Eğer görev yapsaydınız. Bir yılda yargılama biterdi. Gaziantep’in sayın Milletvekilleri gerçekten aldığınız maaşları hak ettiğinize inanıyor musunuz? İnanıyorsanız gelin bir açıklamada burada siz yapın. Bu yapıyı nasıl görmemişsiniz, soruşturma dosyası ne alemde sizde açıklayın. Sayın Fatma Şahin, Sayın Mehmet Tahmazoğlu hergün çıktığınız boy boy resim verip, bu milletin parasının kırıntısını; bu millete yardım adı altında sadaka olarak dağıtığınızı reklam ettiğiniz basına bu yapıyı nasıl görmediğinizi anlatın. Bu yapı için nasıl imar değişikliği yaptığınızı, kime ne kadar rant sağladığınızı anlatın ve ahlaken istifa edin. İş te o zaman bu ülke bir yerle varır" HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum