1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konut fiyatları uçuyor
Konut fiyatları uçuyor

Konut fiyatları uçuyor

İÇ karışıklığın sürdüğü Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan, kiraladıkları veya satın aldıkları evlerde kalan binlerce Suriyeli, sınır...

A+A-

İÇ karışıklığın sürdüğü Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan, kiraladıkları veya satın aldıkları evlerde kalan binlerce Suriyeli, sınır kentlerinde kira ve konut fiyatlarının birkaç katına yükselmesine yol açtı. İmarlı alan eksikliği ve Suriyeliler ile oluşan taleple birlikte; 2 yıl öncesine oranla sınır kentleri Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’te emlak fiyatları 2, kira fiyatları ise 2-3 kat arttı. Son 2 yılda birkaç katına yükselen kira ve konut fiyatları vatandaşları isyan ettirirken, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’teki müteahhit ve emlakçılar, Suriyelilerin ülkesine dönmesi halinde bile fiyatların düşmeyeceğini sadece sabitleneceğini ifade ediyor.

Güneydoğu’nun sakin kentleri olarak bilinen Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis; son 2 yıldır ülkesinden kaçan Suriyelilere ev sahipliği yapmaya başladı. Binlerce Suriyelinin bu kentlere gelişiyle birlikte artan talep kira ve konut fiyatlarında artışa yol açtı. Son 2 yıl içerisinde konut fiyatlarının 2 kira fiyatlarının ise 2-3 kat artması, Suriyelilerin şikayetinin yanı sıra Türk vatandaşları da  isyan ettiriyor.

3 İLDE EN AZ 500 BİN SURİYELİ VAR

Binlerce Suriyeli iç karışıklığın başlamasının arından ülkesini terk ederek Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’te bulunan sınır kapılarından veya yasa dışı yollardan geçerek Türkiye’ye sığındı. Savaştan kaçan Suriyeli aileler sınır hattı ve yakınındaki kentlere kurulan çadır ve konteynır kentlere yerleştirildi. AFAD verilerine göre halen Türkiye’deki 22 çadır ve konteynır kentte kalan 218 bini aşkın Suriyelinin yaklaşık 140 bini Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa’daki 18 bin 955 çadır ve 8 bin 645 konteynırın yer aldığı 10 kampta barınıyor. Kamplarda kalan 140 bin kişinin yanı sıra resmi kurum ve STK’ların araştırmasına göre; Gaziantep’te 200 bin, Şanlıurfa’da 100 bin ve merkez nüfusu 90 bin olan Kilis’te 50 bini aşkın Suriyeli kiraladıkları veya Türkiye’deki yakınlarının adına satın aldıkları evlerde yaşıyor.

TABELALARA DA YANSIDI

Gelişlerinden itibaren kent yaşamına adapte olmaya çalışan Suriyelilerin çoğunluğu günü birlik işlerde çalışmaya başlarken, nüfusunun yüzde 12’sine denk gelen Suriyelilerin bulunduğu Gaziantep’te birçok işyeri Türkçe olan tabelalarının yanına Arapçayı da ekledi. Suriye’deki iç karışıklığın sona ermemesi nedeniyle kent yaşamına adapte olmaya çalışan Suriyelilerin ikamet ettiği Şanlıurfa ve Kilis’te de benzer tablolar görülüyor.

KİRA VE KONUT FİYATLARI KATLANDI, VATANDAŞ İSYAN ETTİ

En az yarım milyon Suriyelinin bulunduğu Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’te, ortaya çıkan barınma sorunu kira ve konut fiyatlarına da yansıdı. 3 kentte 2 yıl öncesine oranla konut fiyatları 2, kira fiyatları ise 2-3 kat arttı. Emlak sektöründeki yükseliş iç karışıklıktan kaçarak geldikleri şehirlerde barınmak isteyen Suriyelilerden çok kira fiyatlarının asgari ücret düzeyine ulaştığını söyleyen Türk vatandaşlarının tepkisine yol açtı. Soba kurularak ısıtılan evler; Kilis’te 100 liradan 350 liraya, Şanlıurfa’da 150 liradan 400 liraya, Gaziantep’te ise 150 liradan 400-500 liraya yükseldi. Ev bulmanın neredeyse imkansız olduğu kentlerde, orta gelirli insanların yaşadığı kalorifer veyadoğalgaz sistemi bulunan ve daha önce 400-500 lira kira ödenen bölgelerdeki evlerin kiraları ise 800 liradan başlayıp bin lirayı aşan seviyelere ulaştı. Son 2 yıl içerisinde yaşanan artışa isyan eden vatandaşlar, "Daha önce oturduğumuz kiranın en az 2 katını ödemeye başladık. Ev sahipleri oluşan talep nedeniyle bir anda kiraları artırdı. Kiralık ev bulmanın neredeyse imkansız olduğunu bildiğimiz için bu artışa mecburen ’evet’ diyoruz. Asgari ücretle çalışan insanlar neredeyse bir ay boyunca çalıştığını kiraya yatırır duruma geldi" dedi.

Kira fiyatlarının birkaç kat arttığı kentlerde daha önce 60-70 bin lira olan müstakil evlerin fiyatları 120-150, 80-100 bin lira olan apartman dairelerinin fiyatları ise 180 bin liradan satılmaya başlandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.