1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Kömürü çarşıda torbada satalım'
'Kömürü çarşıda torbada satalım'

'Kömürü çarşıda torbada satalım'

Kömür zamlandı alım gücü azaldı diyen Müslüm Keklik'ten ilginç teklif

A+A-

Dün Ökkeş Özekşi'nin haftaya bakış köşesinde değerlendirdiği kömür zammına Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik de açıklama getirdi ve Türkiye’nin gündeminde olan kömür zamlarıyla birlikte her şeyin alt üst olduğunu söyledi. Tek zammın kömürde olmadığını, her şeyin iki üç katına çıktığını belirten Keklik, “Vatandaşların alım gücü kalmadı. Kömür fiyatları yükselmeye devam ediyor. Bu kış zor ve çetin geçecek. 1 ton kömür 3 bin TL. Yüzde 100’lük bir zam söz konusu. Valimiz ile görüşüp, çarşı merkezlerde torba kömür satışı için izin isteyeceğiz. Çünkü artık vatandaş kömürü torba torba alacak” dedi.

TEK ZAM KÖMÜRDE DEĞİL

Elektrik, doğalgaz, gıda ve  bir çok malzemelere ciddi zamlar geldiğini belirten Keklik, “Herşey iki üç katına çıktı. Ama kömür anormal yükseldi. Bunun sebebini araştırdık. Pandemi döneminde Türkiye’deki kömür üretimi durunca ibre yurt dışına çevrildi. Yurtdışından gelen mal yeterli değil. Çin’de daha önce termik santrallerde doğalgaz kullanılıyordu. Fakat doğalgaza zam gelince buradaki doğalgaz kapatılıp, kömüre dönülmüş. Böyle olunca Çin malları aldı” dedi. 

YÜZDE 100 ZAM SÖZ KONUSU

Geçtiğimiz senelerde kömürün tonunun 120 dolara alıp, bin 200 TL’ye sattıklarını vurgulayan keklik, “Buradan bizim kazancımız 80-100 TL arasındaydı. Fakat şimdi kömürün tonu 3 bin TL. Fiyatlar aşağıya düşmüyor, aksine her gün artıyor. Bizde kendi kazancımızdan feragat edip satmaya çalışıyoruz. Vatandaşın alım gücü kalmadı. Bu kış zor geçecek. Vatandaş daha önce 3-4 ton kömür alırken, bu yıl 1 ton alacak ve onunla tasarruflu bir şekilde ısınmaya çalışacak” diye konuştu. 

TORBA KÖMÜR DÖNEMİ

Daha önceleri torba kömür satışının olmadığını ancak zamlar gözönüne alındığı için torba kömür satışına dönmek zorunda olduklarını anlatan Keklik, “Vatandaşın maalesef artık hiç alım gücü yok. O nedenye torba kömüre dönülmesi için Vali Davut Gül ile görüşme yapacağız. 25 kilogramlık torba kömürlerin satışı için izin isteyeceğiz. 25 torba kömürün fiyatı 75-80 TL. Bu kömürle ancak iki gün idare edebilir ama başka çare yok. Bir vatandaş bir kışı ancak 5-6 bin ile geçirebilir. Ama idareli kullanırsa bu rakam 1 ton kömüre yani 3 bin TL’ye mal olur” dedi. 

YERLİ KÖMÜR UYARISI 

Keklik, “ Yerli kömürün ısı kalitesi düşük, kül oranı yüksek ve çevreyi çok aşırı derecede kirletiyor. Daha önce bu kömürün satılması yasaklanmıştı, ama sosyal yardımlaşma devam ettiğinden esnaf bu kömürü satmaya başladı. Tonu bin 400 lira civarında lakin, ısı kalitesi düşük olduğundan bir ton yerine iki ton kömür kullanılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Geçen yıl kentteki esnafın 150 bin ton kömür sattığını ve sosyal yardımlaşma aracılığıyla da 70-80 bin ton kömür dağıtımı gerçekleştirildiğini vurgulayan Keklik, “Ortalama kentte 250 bin ton kömür tüketimi oluyor. Bu kömür tüketiminde doğalgaza geçişler nedeniyle yüzde 10 civarında azalma var, fakat önemli olan kaliteli kömür kullanılması. Çünkü 8 yıl önce göreve geldiğimizde gerçekten Gaziantep’te aşırı derece bir hava kirliliği vardı ve hava kirliği konusunda Türkiye’de 3’üncü sırada yer alıyordu. Kamu kurumlarımızla birlikte el ele vererek Gaziantep’in sıralamasını çok çok aşağıya çektik. Geçen sene hemen hemen kirlilik oranı yaşamadık. Ancak bu sene fiyatların aşırı derecede yüksek olması, daha önce yasak olan ve bu sene serbestleşen yerli kömüre yönlendirecek ve önümüzdeki aylarda hava kirliliği konusunda korkutuyor. Yerli kömürler ikinci ve üçüncü kalite kömürler. Mümkün olduğunca ithal kömür alsınlar, imkânı olmayanlar da yerli kömürü torba torba alıp denedikten sonra alsınlar” tavsiyesinde bulundu.   

LOGOSU OLMAYANLARDAN ALMASINLAR

Başkan Keklik, “Esnafın depoları oduncular sitesinde olduğu için çarşıda irtibat büroları var. Bu irtibat bürolarında odanın logosu olmayanlardan kömür almasınlar. Çünkü logo olmayan bürolar kaçak. Kışın mağduriyet yaşamamaları için bu gibi yerlerden kömür almasınlar, bildikleri ve tanıdıkları esnaftan alsınlar, Özellikle sosyal medya ucuz mallara aldanıp almasınlar. Çünkü bunlar kömürcü değil, bunların sattığı kömürler kaçak olabilir. Eğer alacaklarsa faturasını muhakkak alsınlar. Çünkü faturası olmayan bir üründe hiçbir hak talep edemez” şeklinde konuşma gerçekleştirdi.

NAKDİ YARDIM ŞART

“Sosyal Yardımlaşma Vakfının dağıttığı kömürler çok ciddi anlamda hava kirliliği oluşturan yerli kömürler” diyen Keklik, “ Bu yerli kömürler devlet eliyle dağıtılıyor, biz bu kömürlerin dağıtımına değil, dağıtım şekline karşıyız. Tabi ki devlet dar gelirli ailelere kömür dağıtmalı ama kalitesiz kömürü ücretsiz verip havayı kirletip, insanları zehirlemenin anlamı yok. Pandemi sürecinde ciddi anlamda zarar gören esnafımızın desteklenmesi amaçlı nakdi yardım yapılmalı ve bu nakit ile vatandaş esnaftan alışveriş yapmalı. Hem esnaf canlanacak hem de şehrimizin havası temiz olacak. Dolaysıyla kömür dağıtımının nakdi yardım olarak dağıtılmasını istiyoruz.” Keklik son olarak tahta kurusunun bin 300, meşe odunun ise bin 500 TL olduğunu söyledi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum