1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kimya Mühendisleri Odasında şok
Kimya Mühendisleri Odasında şok

Kimya Mühendisleri Odasında şok

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, Kimya Mühendisleri Odası yönetim kurulunun görevine son verilmesini kınadı.

A+A-

 İl Koordinasyon kurulu adına bir açıklama sekreter Burkay Güçyetmez, “İdari ve mali denetimine ilişkin kurallar kanunla düzenlenir. Siyasi İktidar, Anayasa’nın 135.maddesini çiğneyerek, herhangi bir kanun olmaksızın Bakanlar Kurulu Kararı ile odalarımızı keyfi biçimde denetlemek istemektedir. Siyasal iktidarın amacı denetim yapmak değil, Bakanlıklar eliyle TMMOB üzerinden idari vesayet oluşturmaktadır” dedi. 

Kimya Mühendisleri Odasına ilişkin görevden almak kararı iktidarın TMMOB’ye karşı saldırılarının ne ilki, ne de sonuncusu olacağını söyleyen Güçyetmez, “Bizler eşit, özgür, demokratik ve laik bir hukuk devletine olan inancımızla mesleğimize, meslektaşlarımıza ve örgütlülüğümüze sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

*Hiçbir bakanlığın, TMMOB ve bağlı odalarını vesayet altına alma hakkı yoktur. TMMOB ve Odalarımız bakanlıklara ait birer alt birim değildir" diyen Güçyetmez,  “TMMOB, anayasal statüsü olan, kanunla kurulmuş ve 1954 yılından bu yana varlığını ve mücadelesi sürdüren bir meslek örgütüdür. 2014 yılından bu yana devam eden bu süreç ve mahkemenin Kimya Mühendisleri Odası hakkında verdiği bu kararın hukukla ilgili yoktur. Tamamıyla emek ve meslek örgütlerini etkisizleştirme çabası ile ilgilidir. Siyasal iktidar ; neoliberal politikalar karşısında mücadele eden, doğal kaynaklarımızın yağmalanmasına karşı çıkan, şehirlerimizin ranta kurban edilmesini engellemeye çalışan TMMOB ve Odalarını kendisine engel olarak görmektedir” diye konuştu. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.