1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kimse kirada yüzde 25 artışı dinlemiyor
Kimse kirada yüzde 25 artışı dinlemiyor

Kimse kirada yüzde 25 artışı dinlemiyor

6 Şubat depreminin ardından Gaziantep’te hem kira fiyatları hem de bağ evi, arazi ve A2 villa fiyatlarında büyük artışlar yaşandı.

A+A-

* 7-8 bin lira olan kiralık daireyi 12 bin liraya kiraya veriyor

* Şehrimizde konut sıkıntısı var, kiralarda yüksek

* Depremden dolayı ağır ve orta hasarlı bina fazla

* Eskiden fiyatları esnaf belirlerdi şu anda ev sahipleri belirliyor.

6 Şubat depreminin ardından Gaziantep’te hem kira fiyatları hem de bağ evi, arazi ve A2 villa fiyatlarında büyük artışlar yaşandı. Gaziantep Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, daire fiyatlarının çok fazla artmadığı şehrimizde, kiralarda büyük artış olduğunu belirterek, “Kimse yüzde 25’i dinlemiyor. Fıstıklık, Beykent İbrahimli, Karataş her yerde kiralarda artış var” dedi. Aytaç, mülkiyet sahiplerinin vicdanlı davranmadığını da vurgu yaptı.

Şehir merkezinde kira artışlarının yüksek olduğunu, 3-4 Bin lira olan kiralık dairenin fiyatının 8-10 Bin liraya çıktığını belirten Aytaç, şöyle konuştu: "7-8 bin lira olan kiralık daireyi 12 bin liraya kiraya veriyor. İbrahimli’de kiralık evde yok. Depremden dolayı ağır ve orta hasarlı bina fazla. Şehrimizde konut sıkıntısı var, kiralarda yüksek. Vali beyde müdahale etmeye çalışıyor, bizlerde fırsat vermiyoruz ancak yine de durmuyor. Cumhurbaşkanı seçimden sonra kiralarla ilgili çalışma yapıyor. Kimse yüzde 25’i dinlemiyor” şeklinde konuştu. 

BAĞEVİ, E2’LERDE ARTIŞ FAZLA

Kiraların yanı sıra bağ evi, A2 ve arazi fiyatlarında yüksek artışlar yaşandığını anlatan Aytaç, daire fiyatlarında aynı artış oranının görülmediğini söyledi. Aytaç, “Depremden dolayı insanlar köylere, A2’lere, bağ evlerine kaçıyor. Köylerinden henüz şehre gelmeyen insanlarımız var.  Günlük olarak köyde kalan insanlar var. A2’lere talep yüzde 70 arttı. Bunun yanında arazi fiyatlarında yüzde 60 artış var. Bağ evi yapmak için talep fazla olunca özellikle yakın bölgelerde arazi fiyatlarında artış çok fazla. Bağ evlerinde yüzde 50 artış yaşanıyor” dedi.

MÜLKİYET SAHİPLERİ VİCDANLI DAVRANMIYOR

Şehir merkezinde kiraların yüksek olduğunu, ne kadar müdahale edilse de önüne geçilemediğini dile getiren Aytaç şöyle konuştu: "mülkiyet sahipleri vicdanlı davranmıyor. Kira artışlarının esnafla ilgisi yok. Eskiden fiyatları esnaf belirlerdi şu anda ev sahipleri belirliyor. Şehrimizde konut sıkıntısı var, kiralarda yüksek. Vali beyde müdahale etmeye çalışıyor, bizlerde fırsat vermiyoruz ancak yine de durmuyor. Cumhurbaşkanı seçimden sonra kiralarla ilgili çalışma yapıyor. Kimse yüzde 25’i dinlemiyor. Kiralar her yerde arttı. Fıstıklı, Beykent İbrahimli ’de, Karataş’ta da artış var” diye konuştu.

İBRAHİMLİ’DE KİRALIK EVDE YOK

Şehir merkezinde kira artışlarının yüksek olduğunu, 3-4 Bin lira olan kiralık dairenin fiyatının 8-10 Bin liraya çıktığını belirten Aytaç, şöyle konuştu: "7-8 bin lira olan kiralık daireyi 12 bin liraya kiraya veriyor. İbrahimli’de kiralık evde yok. Depremden dolayı ağır ve orta hasarlı bina fazla. Şehrimizde konut sıkıntısı var, kiralarda yüksek. Vali beyde müdahale etmeye çalışıyor, bizlerde fırsat vermiyoruz ancak yine de durmuyor. Cumhurbaşkanı seçimden sonra kiralarla ilgili çalışma yapıyor. Kimse yüzde 25’i dinlemiyor” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.