1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kim bu firmalar
Kim bu firmalar

Kim bu firmalar

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, KOSGEB Gaziantep'in usulsüz proje desteklerini TBMM gündemine taşıdı.

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, KOSGEB Gaziantep'in usulsüz proje desteklerini TBMM gündemine taşıdı. Şeker, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e, "Usulsüz proje desteği verilen firma sayısı nedir? Usulsüz bir şekilde destek alan firmalar hangileridir? bunlara verilen toplam destek miktarı ne kadardır? Bu firmaların yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş mudur?" diye sordu.

KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nün usulsüz verdiği proje destekleri hakkındaki incelemenin sekiz aydır tamamlanmaması üzerine CHP’li Şeker konuyu TBMM gündemine taşıdı. Şeker, “oldukça geniş çaplı ve organize olduğu anlaşılan bu usulsüzlüğün incelemesinin sekiz aydır sonuçlandırılmamış olması, yasalara ve kuralına göre destek alan firmaları zor duruma düşürmektedir” dedi.

BAKANLIK EL KOYMUŞTU

Şeker önergesinde; KOSGEB’in üretimin ve ekonominin bel kemiği olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını, etkinliğini ve rekabet gücünü arttırmak amacıyla kurulduğunu belirterek, KOSGEB Gaziantep Müdürlüğü’nün kuruluş amacına ve yasalara uygun olmayan bir şekilde bazı “yakın” firmalara usulsüz şekilde proje desteği verdiğini ve konuya Bakanlığın el koyduğunu hatırlattı.

YASALARA UYAN FİRMALAR İFLASIN EŞİĞİNDE

KOSGEB’den geri ödeme desteği alacağı için harcamalarda bulunan ve hali hazırda ekonomik zorluklarla mücadele eden dürüst firmalara da, inceleme nedeniyle aylardır ödeme yapılmadığını kaydeden Şeker, bu durumun pek çok firmanın iflasına neden olacağına dikkat çekti. “Usulsüz kredi verdiği iddia edilen KOSGEB yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş mudur?” diye soran Şeker, Bakan Ergün’e şu soruları yönetti:

İŞTE SORULAR

"KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından usulsüz proje desteği verilen firma sayısı nedir? Usulsüz bir şekilde destek alan firmalar hangileridir ve bunlara verilen toplam destek miktarı ne kadardır? Bu firmaların yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş mudur? KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nde Bakanlık tarafından yürütülen incelemenin yaklaşık sekiz aydır sonuçlandırılamamasının nedeni nedir? Usulsüz kredi verdiği iddia edilen KOSGEB yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bakanlık tarafından KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nde yürütülen inceleme süresince hiçbir firmaya ödeme yapılmayacak olmasının usulüne göre destek alan firmaları mağdur etmesinin önüne geçmek için tedbir almayı düşünüyor musunuz? KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nce usulsüz şekilde proje desteği verilen firmaların büyük çoğunluğunu iktidara yakın firmalar olduğu iddiaları doğru mudur?"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.