1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kente ve mesleğime olan sorumluluğumdan itiraz ediyorum
Kente ve mesleğime olan sorumluluğumdan itiraz ediyorum

Kente ve mesleğime olan sorumluluğumdan itiraz ediyorum

Eski TMMOB İl Sekreteri ve İnşaat Mühendisi Burkay Güçyetmez, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkartılan ve TOKİ tarafından yapım ihalesine çıkılan plana itiraz edeceğini söyledi.

A+A-

30 Ekim’de ihaleye çıkacak olan Millet Bahçesi projesine itiraz edeceğini açıklayan Eski TMMOB İl Sekreteri ve İnşaat Mühendisi Burkay Güçyetmez, “Bir Gaziantep sevdalısı olarak yaşadığımız kente olan sorumluluğumla plana itiraz ediyorum” dedi. 

Güçyetmez, “Hala zaman varken alanda yapılacak olan imar plan tadilatı, TOKİ tarafından yapılacak olan ihale ve valilik binasının yıkım kararı askıya alınmalı. Gaziantep’in çeşitli kesimlerini bir araya getiren buluşmalarla kentimizin önceliklerini göz önünde bulunduran bir program belirlenmeli ve ardından yarışma usulüyle bu son derece kritik alanda oluşturulacak kentsel çevre ortaya çıkarılmalıdır” şeklinde konuştu. 

 

Gaziantep’in kalbinde yapılan planlamada Gaziantep’in yerel idarelerinin ve kent halkının neredeyse hiçbir rolünün bulunmadığını ifade eden Güçyetmez, “Böylesine önemli bir konunun kentin çok çeşitli kesimlerinde tartışılması, beklentilerin ve önceliklerin değerlendirilmesi, çalıştaylar ve buluşmalar düzenlenmesi, ulusal ve hatta uluslararası yarışmalarla plan ve projenin elde edilmesi, bütünlüklü bir kentsel tasarım çalışması oluşturulması beklenirdi” diye açıklama yaptı.  

“Ancak gelinen noktada bütünlükten uzak, katılımcı ve şeffaf olmayan bir plan çalışması, kentsel çevreyle ve tarihi kent merkeziyle sorunlu ilişkiler kuran bir yapılaşma düzeni, neden yıkıldığı ve başka yere taşındığı belli olmayan valilik binası, akıbeti belirsiz Demokrasi Meydanı, kesintiye uğrayan ve alternatif önerilmeyen ulaşım sistemi, plan askı süresinin dolmasını beklemeden yapılacak olan ihale ve pek çok konu gündemimize girmiştir” 

Valilik binasının yerine yapılacak planlama ile ilgili konuşan Güçyetmez, “Şehircilik açısından Gaziantep Kalesi ve kentin sülieti açısından sorun yaratacak. ”Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13.09.2019 tarih ve 301 sayılı ile içerisinde  41 bin 738 metrekarelik yıkılan Kamil Ocak Stadyumu alanı, 19 bin 13 metrekarelik yıkılacak olan valilik binasının bulunduğu alan, 144 Bin 701metrekarelik, Demokrasi Meydanı ve Yüzüncü Yıl Atatürk parkı, yol, meydan ve sosyal tesis alanının bulunduğu 292 bin128 metrekarelik alan kaldırılmıştır” ifadelerini kullanırken, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: 

“Türkiye’nin 2. büyük Parkı olan 100. Yıl Atatürk Parkında olan yeşilimizi yok etmeye çalışmak, her şeyden önce kent halkının “Sağlıklı ve dengeli çevre” de yaşama hakkının ihlalidir. Yapılan plan değişikliğiyle, 150 metre yüksekliğinde  yapının yapılması sonucu doğal güzelliğin, sağlıklı ,dengeli bir çevrenin bozulması ve hava kirliliğinin artması kaçınılmaz olacağından Gaziantep kamuoyunun kentine sahip çıkması büyük önem arz etmektedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.