1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kent Konseyi birliğinde tarihi zirve
Kent Konseyi birliğinde tarihi zirve

Kent Konseyi birliğinde tarihi zirve

Başkent; Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin ‘Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Kriz Yönetimi Farkındalık Programı’na ev sahipliği yaptı.

A+A-

Yerel yöneticiler, deprem bilimciler, akademisyenler, büyükelçiler, sanatçılar, sporcular, Kent Konseyi Başkanları ve Ankara'nın en büyük iyilik organizasyonunu koordine eden Ankara Kent Konseyi bileşenlerinin katıldığı deprem zirvesinde, deprem felaketi kentsel, toplumsal, sosyolojik ve psikolojik yönleriyle ele alındı.

26fa6a02c9c6495349af3018cfad71e0.jpg

‘Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Kriz Yönetimi Farkındalık Programı’nda, Türkiye Kent Konseyleri Birliği dönem başkanlığı, Cumhuriyet'in 100'üncü yılda Ankara'ya devredildi. Törene, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu ile davetliler katıldı.

642db8100c010f8d51401c584dec6931.jpg

YILMAZ GÖREVİ DEVRALDI

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin dönem başkanlığını Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan'dan devraldı. Törende konuşan Ardahan'a önceki dönem Türkiye Kent Konseyleri Birliği dönem başkanlığını devreden Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, "Türkiye Kent Konseyleri Birliği, Kent Konseylerinin katılımın en güçlü mekanizmalarının bir araya gelerek oluşturduğu tam da bugün ihtiyaç olan dayanışma, paylaşma, yardımlaşma ve birlikteliğin gücünü oluşturuyor. Birbirimize dayanarak güçlenerek yaşayacağız, birlikte başaracağız, birlikte yaralarımızı saracağız" dedi.

94ab943c11bb10848985f5d32990e019.jpg

Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan ise "Ankara Kent Konseyi ve Halil İbrahim Yılmaz başkanımızın vizyonuyla Türkiye Kent Konseyleri Birliği'nin çok iyi bir noktaya geleceğini biliyorum. Bu yapının bir neferi olarak çalışmaya devam edeceğim" diye konuştu.

9cb3021dd9f2c833cb337176d3bc2bb1.jpg

HALİL İBRAHİM YILMAZ: ÇALIŞMALARIMIZI ÜLKE ÇAPINDA YÜRÜTECEĞİZ

Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin dönem başkanlığını devralan Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara'nın 6 milyon yurttaşın değil, 85 milyonun ikametgahı olduğunu belirterek,"Ankara Milli Mücadelenin karargahı, mazlum milletlerin başkentidir. Cumhuriyetin Samsun'dan başlayan kutlu yürüyüşünün nihayete erdiği, yeniden dirilmenin kenti. Konuşabilen, demokrasinin mabedi bir kent. Bütün sosyolojileri ile yeniden büyütmeyi başlattığımız bu kent, katılımcı kültürün başkenti oldu. 9 başkan arkadaşımla birbirine koltuk ikram eden politik hayatımıza ilginç bir deneyim aktarmaya çalışan herkesin birbirinin önünü açtığı hiyerarşinin olmadığı ve bunun konforunu sınırsızca yaşadığımız bir ekibiz. 30 çalışma grubu, 5 meclis, 33 yürütme kurulu üyemiz, 5 bin gönüllümüz ve 1800 bileşenimizle beraber Büyükşehir Belediye Başkanımızın olağanüstü emeği ve katkısı ile yaptığımız bu çalışmayı bundan sonra ülkede 1 yıl boyunca devam ettirerek, Cumhuriyetimizin 101'inci yılında dönem başkanlığını Kocaeli'ne büyük bir onurla teslim edeceğiz" ifadelerini kullandı.

2589a21779b7af9135f566e0210162d9.jpg

'ANKARA'YA YAKIŞTI'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da "Bu devir teslim Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Ankara'ya yakıştı. Cumhuriyetin başkenti yeni yüzyıla giderken Kent Konseyi hem kentin sorunları ile hem 100'üncü yıl kutlamaları için bütün illerimizle birlikte çalışacak. Biz kamu görevlileri olarak deprem bölgelerinde bir takım çalışmalar yaptık. Ama bu deprem bölgelerinin yıldızı sivil toplum kuruluşlarıdır. Bunun hakkını vermemiz lazım. Bundan sonra Türkiye'nin geleceğinde hakkında sivil toplum kuruluşlarının söz sahibi olması ve öne çıkması gerekiyor. Türkiye'deki Kent Konseyleri de bu sivil toplum hareketinin en önemli öncüsüdür. İnşallah bu yapılar Türkiye'de gelişerek devam eder" dedi.

17c30a078079114a988c8610680f01fe.jpgökkeş özekşi,

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.