1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Kemik erimesine karşı genç yaşlardan itibaren önlem alınmalı

          Kemik erimesine karşı genç yaşlardan itibaren önlem alınmalı

Kemik erimesine karşı genç yaşlardan itibaren önlem alınmalı

Uzman Dr. Feride Ekimler Süslü, 50 yaşın üzerinde her üç kadından birini etkileyen kemik erimesinin, özellikle menopoz sonrasında yaşanan hızlı kemik kaybıyla ortaya çıktığını söyledi.

A+A-

Uzman Dr. Feride Ekimler Süslü, 50 yaşın üzerinde her üç kadından birini etkileyen kemik erimesinin (osteoporoz), özellikle menopoz sonrasında yaşanan hızlı kemik kaybıyla ortaya çıktığını söyledi. Dr. Süslü, kemik erimesini önlemede genç yaşlardan itibaren bir takım önlemler alınması gerektiğini kaydetti.

Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde görevli Uzman Dr. Feride Ekimler Süslü, en sık görülen metabolik kemik hastalığı olan kemik erimesinin düşük kemik kütlesi ve kemik mikro yapısının bozulması sonucu kemik kırılganlığının ve kırık olasılığının artması ile karakterize bir iskelet sistemi sorunu olduğunu ifade etti.

Uzman Dr. Süslü, dünyada en yaygın görülen bir iskelet sistemi hastalığı olan kemik erimesinin özellikle menopozdan sonra kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde, çocuklarda, ileri yaşta ise her iki cinste de görülebildiğini belirtti. Dr. Süslü, kemik erimesi tanısının Dual Enerji X Ray Absorbsiyometri (DEXA) yöntemi kullanılarak elde edilen değerlere ve kırık varlığına göre konulduğunu belirterek, ölçümlerin omurga, kalça, tüm vücut ve önkoldan yapılabildiğini söyledi.

BOY KISALMASINA YOL AÇABİLİYOR

Kemik erimesinde kırıkların, en sık omurga, el bileği, kalça bölgesinde görüldüğünü belirten Dr. Süslü, şöyle konuştu: Bu kırıklar hafif bir düşme veya çarpmadan sonra oluşabilmektedir. Kemik erimesi hastalarında ortaya çıkan boy kısalması da hastalığın tanımlanmasında önemli bir ipucudur. Bunun nedeni omurlardaki çökme kırıklarıdır. Hastalarda gençliklerindeki boy uzunluğundan 10-15 santimden fazla kısalma oluşabilir. Omurlarda kemik erimesine ait kırıklar oluştuğunda hastalar şiddetli sırt ağrılarından yakınmaktadır. Zamanla bu kırıkların sayısı arttıkça kemik erimesi olan kişilerin boy uzunluklarında ciddi oranda kısalmalar hatta sırtta kamburluk oluşmaktadır. En ciddi osteoporotik kırık kalça kırığı olup, daha ileri yaştaki kişilerde görülmekte ve yaşamı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Kemik erimesi hastalığında sırt ağrıları, duruş bozuklukları, düşme riskinde artış, oluşan kırıklar ile hastaların yaşam kaliteleri ve yaşam süreleri de olumsuz etkilenmektedir.

GÜNDE DÖRT BARDAKTAN FAZLA KAFEİN TÜKETMEK RİSK FAKTÖRÜ

Yaş ilerledikçe kemik erimesi riskinin arttığını, özellikle kadınlarda 65 ve erkeklerde 70 yaş üzerinde hastalığın sıklıkla görüldüğünü ifade eden Dr. Süslü, şunları kaydetti: 40 yaşından sonra travma olmaksızın veya çok ufak travma ile geçirilmiş kırık öyküsü, kadınlarda düşük östrojen, erkeklerde düşük testosteron düzeyleri, kadın ve erkeklerde düşük vücut ağırlığı, sigara içiyor olmak, günde 4 bardaktan fazla kafein tüketmek veya geçmişte sigara içme öyküsü, boy uzunluğunda azalma, birinci derece yakınında osteoporoz veya kırık öyküsü ile tiroid hastalığı, iltihabi romatizmal hastalıkların bulunması; uzun süre kortizon kullanımı ve epilepsi ilacı kullanımı diğer risk faktörleridir.

ÇOCUKLUK ÇAĞINDAN İTİBAREN ÖNLEM ALIN

Kemik erimesinin önlenmesinin çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemlerinde optimal kemik gelişimi ile başladığını belirten Uzman Dr. Feride Ekimler Süslü, sözlerini şöyle tamamladı: Kemik yaşayan doku olduğu için kemikler ve iskelet doğumdan ergenliğin sonuna kadar sürekli gelişir ve büyür, erken erişkin dönemde veya 20li yaşlarda maksimum güce ulaşır. Çocuklar ve ergenler kemik gelişimi açısından; yeterli miktarda kalsiyum, güneş ışığından yararlanma ve yaşa uygun D vitamini ile yeterli protein alımı, düzenli fizik aktivite ve sigaradan uzak durmak gibi önlemler çok önemlidir.

ANTALYA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.