1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kebapçılık ve dönerciliğin standartları belirlendi
Kebapçılık ve dönerciliğin standartları belirlendi

Kebapçılık ve dönerciliğin standartları belirlendi

GTO’nun Kurduğu ‘GUTMEB’ MYK Tarafından 4 Alanda Yetkilendirildi

A+A-

Ticaret Odasının kurduğu “Gaziantep Uluslararası Turizm, Konaklama ve Mutfak Sanatları Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (GUTMEB)” Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 4 alanda sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirildi. 

GTO Yönetim Kurulu Üyesi ve GUTMEB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Duman, GTO’nun gastronomi alanında yetkinliğini artırmaya devam ettiğini belirterek “Turizm, Konaklama ve Yiyecek-İçecek Hizmetleri sektöründe bölgenin tek yetkili kuruluşu olduk” dedi. Duman, “GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi olarak bugüne kadar bölgemiz adına çok önemli işlere ve ilklere imza attık. Şimdi de kurduğumuz GUTMEB ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde MYK tarafından Turizm, Konaklama ve Yiyecek-İçecek Hizmetleri sektöründe bölgenin tek yetkilendirilmiş kuruluşu olduk. Gastronominin başkenti Gaziantep için bu adımı oldukça önemli görüyorum. İlgili sektörlerdeki iş gücünün niteliğinin artması ve belgeli bir şekilde çalışma hayatında yer alması hizmet kalitesini de yukarılara taşıyacak.” diye ekledi.

GÜNCELLEME YAPILDI

Proje kapsamında MYK tarafından kebapçılık ve dönercilik alanında ulusal meslek standardı ve ulusal yeterliliğin güncellenmesi için de yetkilendirildiklerini ifade eden Yılmaz Duman, şunları söyledi: “GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi (GTO MYM) tarafından yürütülen “GTO VOC-Test Merkezi Projesi” kapsamında Kebapçı (Seviye 3) ve Dönerci (Seviye 3) alanlarında Ulusal Meslek Standardı ile Ulusal Yeterliliğinin güncellenmesi için yetkilendirilmiş ve daha önce Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) tarafından hazırlanan meslek standardını güncellemiştik. Güncellenen standartlar sektör temsilcilerinin ve ilgili tarafların görüş ve değerlendirmelerini alarak son haline getirildikten sonra MYK’ya sunduk. MYK Yönetim Kurulunca onaylanan Kebapçı Seviye 3 ve Dönerci Seviye 3 Ulusal Standartları ve Ulusal Yeterlilikleri 30 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.