1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kayıtdışılığa geçit yok
Kayıtdışılığa geçit yok

Kayıtdışılığa geçit yok

Vali Davut Gül, kayıtdışığın sıfıra indirilmesiyle ilgili gereken tedbirlerin alınacağını, denetimlerin sıkı bir şekilde yapılacağını söyledi.

A+A-

Merdiven altı işletmelerin varlığının bu işi profesyonelce yapan, kurumsallaşmış şirketlerin varlığını tehdit ettiğini belirten Vali Gül, “Kayıtdışına sıfır tolerans ve özellikle merdiven altı işletmelerin de istenilen standatlara gelmesi için çalışmalar devam edecek” dedi.

EKİN:İŞE YERLEŞTİRMEDE YÜZDE 36 ARTIŞ OLDU

Gaziantep 2019 Yılı 1. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Davut Gül başkanlığında yapıldı.  Toplantıda konuşan Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Siraç Ekin, İŞKUR’un 2018 yılında istihdama yönelik ciddi işe yerleştirmeler sağladığını söyledi. Ekin, “2018 yılı Aralık ayı sonu itibariyle 14 bin 545 işyeri ve eğitim kurumu ziyaret edilmiş, işverenlerden 53 bin 419 açık iş talebi alınmış bir önceki yıla göre yüzde 4 artış sağlanmıştır. İşe yerleştirme sayısı 30 bin 941 iken bir önceki yıla göre yüzde 36 oranında artış yaşanmıştır” dedi.

İKİ AYRI PROGRAM DÜZENLENECEK

Yerel yönetimler, kamu kurumları için çevre temizliği, okullarda temizlik ve güvenlik görevlesi alannda çalıştırılmak üzere toplam 5 bin 998 kişilik toplum yararına programlar düzenlendiğini belirten Ekin, ”5 bin 998 kişinin 4040’ı 2018 yılı içinde programı tamamlamış olup, 1958 kişi ise MEB’e bağlı okullarda güvenlik ve hizmetli olarak çalışmaya devam etmektedir. Ayrıca 2019 yılı için toplam 3050 kişilik 2 ayrı toplum yararına programlar düzenlenecektir” diye konuştu.

ENGELLİ İSTİHDAMINDA BÜYÜK BAŞARI

2018 yılı Aralık ayı sonu itibariyle özel sektörde çalışması gereken engelli sayısının 3 bin 587 olup çalışan engelli sayısının 3 bin 805 olduğunu da belirten Ekin, “2018 yılı Aralık sonu itibariyle özel sektördeki engelli kontenjan doluluk oranı yüzde 106 olarak gerçekleşmiştir. Aktif iş gücü hizmetleri kapsamında toplam bin 846 program kurs programı düzenlenmiş olup 9 bin 277 kadın ve 12 bin 616 erkek olmak üzere toplam 21 bin 893 katılımcı faydalanmıştır. 2018 yılı Aralık sonu itibariyle 33 bin 136 kişi işsizlik ödeneği almaktadır” dedi.

VALİ GÜL:İŞ KUR BİR AÇIK KAPI

Vali Davut Gül de, Gaziantep’te işe yerleştirme sayısının bir önceki yıla göre yüzde 36 arttığına vurgu yaparak, “Bu şu anlama geliyor, hem işverenler hem iş arayanlar, İŞKUR’u bu anlamda aracı olarak kabul ediyorlar. İŞKUR’un işveren açısından da, iş arayan açısındanda bir açık kapı olduğu anlamına geliyor” dedi.

İŞVERENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Gaziantep’te yasal olarak 3 bin 587 engelli çalıştırılması gerektiğini toplamda çalışan engelli sayısının ise 3 bin 805 olduğunu söyleyen Vali Gül, ”Dolayısıyla işverenlerimize teşekkür ediyorum. Çalıştırılması gereken engellilerden daha fazla engelli çalıştırıyorlar” dedi.

GAZİANTEP’TE 445 BİN SİGORTALI VAR

Gaziantep’te toplam sigortalı sayısının 445 bin olduğunu, Organize sanayi bölgesi başta olmak işverenlerden kamu kurum ve kuruluşlarında kayıtdışılığın bu anlamda az denecek kadar az olduğunu belirten Gül, “Varsa bazı sektörlerde kayıtdışılık onunla ilgili arkadaşlarımızla beraber bunun sıfıra indirilmesiyle ilgili gereken tedbirleri, denetimleri sıkı bir şekilde yapacağız. Merdiven altı işletmelerin varlığı bu işi profesyonelce yapan, kurumsallaşmış şirketlerin varlığını tehdit ediyor. O açıdan kayıtdışına sıfır tolerans ve özellikle merdiven altı işletmelerin de istenilen standatlara gelmesi için hem SGK boyutunda hem maliye boyutunda çalışmalar devam edecek” diye konuştu.

MESLEKİ EĞİTİMDE OKULLAŞMA ORANIMIZ ÇOK AZ

Bir diğer önemli noktanın ara eleman yetiştirmeyle ilgili olduğunu belirten Vali Gül, “Gaziantep’te mesleki eğitimin artması gerekiyor. Gaziantep mesleki eğitimde okullaşma oranının az olduğu şehirlerden bir anesi. Bizim lise öğrencilerimizin en az yarısının mesleki eğitime gitmesi gerekiyor. Onun içinde gerek sanayicilerin, gerek sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları ile anne ve babaların çocuklarını yeteneklerine okullara bölümlere yönlendirmesi hem memleket hem kendileri açısından faydalı olur” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum