1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karaduman'dan dikkat çeken uyarı
Karaduman'dan dikkat çeken uyarı

Karaduman'dan dikkat çeken uyarı

Gaziantep İl Genel Meclisi son başkanı Menderes Karaduman, vaka sayısının arttığı şehrimizde koronavirüsle mücadelede dikkat çeken önerilerde bulundu.

A+A-

 Şehrimizde lokal tedbirler yerine genel tedbirler uygulanması gerektiğini söyleyen Karaduman, “Maske takma zorunluluğunun şehrin tamamına getirilmesi lazım. İnsanların yoğun olarak toplanmaması için haftada bir olan pazarların sokağa çıkma yasağı olmadığı günlerde hafta boyunca açık olması lazım. Organize Sanayi Bölgesi’ne çoktan tanı merkezleri kurulmalıydı, işçi fabrikalara girmeden önce bu merkezlerde gerekli kontroller yapılarak işletmelere alınmalıydı” dedi.  Karaduman bu süreçte yetkilerin tek elde toplanmasının ne kadar hayati bir önem taşıdığının da ortaya çıktığını belirtti.

YETKİLER TEK ELDE OLMALI

Bu kritik zaman diliminde her vatandaşın yol gösterici olarak fikirlerini söyleyerek sürece katkı vermesi gerektiğini belirten Menderes Karaduman, sahada olanların objektif değerlendirme yapmasının önemli olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirlerin alkışı hakettiğini, bu süreçte yetkilerin tek elde toplanmasının da öneminin ortaya çıktığını belirten Menderes Karaduman şunları söyledi:”Aslında buna benzer olaylar olduğunda yetkilerin tek elde toplanmasının ne kadar hayati bir önem taşıdığı ortaya çıkıyor. Şuanda kentimizin asayişinden, milli eğitiminden, sağlığından, emniyetinden sorumlu olan Vali Bey bu işlerde ön plana çıkarak, ona tüm belediyelerimizin sivil toplum örgütlerinin, şehirde yaşayan halkımızın destek olması lazım. Sayın valimizin çabalarına tüm halkımız duyarlılıkla destek vermeli, virüs riskini azlatmak için önlemler belli, belki bir çok kişi sahaya çıkamıyor ama devletimizin ve sağlık bakanlığımızın aldığı tedbirler alkışı hak ediyor. Devletimiz her zaman olduğu gibi üzerine düşeni yaparken bizler de aynı duyarlılıkla mücadele etmeliyiz ” 

ORGANİZEDE TANI MERKEZLERİ KURULMALIYDI

Gaziantep’in önemli bir sanayi kenti olduğunu dile getiren Karaduman, Organize Sanayi Bölgesi için önerilerde bulundu. Karaduman, “Salgın dünyanın ekonomisini, sosyal hayatını olumsuz etkiliyor. Dünyayı etkilediği gibi Türkiye’yi, kentimizi de etkiliyor. Çünkü bu çok ciddi bir olay. Gaziantep Organize’de 170 bin kişinin çalıştığı söyleniyor. Organize sanayi bölgesinin girişlerine çadırlar kurularak, tanı kitleri olmasa bile bir ön muayeneden geçirilerek işçilerimizin fabrikalara gönderilmesi lazım. Çünkü insanlar orada yoğun bur insan topluluğunun içerisine giriyorlar çalışıyorlar. Allah korusun bir hastalık kapılırsa bunun yayılması daha kolay olur. Çoktan tanı merkezleri kurulmalıydı, işçi fabrikalara girmeden önce bu merkezlerde gerekli kontroller yapılarak insan yoğunluğunun çok olduğu işletmelere alınmalıydı” diye konuştu.

GENEL TEDBİRLER ALMAK LAZIM

Koronavirüsle ilgili tedbirlerin lokal yerine genel olarak alınmasının virüsle mücadelede daha başarılı sonuçlara neden olacağını belirten Karaduman şöyle konuştu:”İnsanlara belli noktalarda maske takma zorunluluğu getiriyorsunuz ama, Gaziler, Suburcu, Karşıyaka’da çalışan insanların evi İbrahimli’de, 15 Temmuz’da, Batıkent’te 500 Evler’de. Çarşıda çalışan insanlar oralara dağıtıyorlar. Bu nedenle lokal tedbirlerle olacak bir şey değil, genel tedbirler almak lazım. Gaziantep genelinde maske  takmak zorunlu hale getirilmeli, lokal uygulamalar maalesef yetersiz kalıyor, şehirin kalabalık iş merkezindeki insanlar tüm kente dağıldıklarında lokal önlemler anlamını yitiriyor. Bence maske takma zorunluluğunun şehrin tamamına getirilmesi lazım.”

HAFTA BOYUNCA AÇIK OLMALI

Pazar yerlerinin haftada bir gün açık olmasının yoğunluğu artırdığını, kontrol altında ama sürekli ve devamlı açık olması gerektiğini öne süren Karaduman, “Halkımızda şunu görüyoruz. Sokağa çıkma yasağından bir gün sonra sanki virüs ortadan kalkmış gibi davranılıyor. İnsanların yoğunlolarak toplanmaması için haftada bir olan pazarların sokağa çıkma yasağı olmadığı günlerde hafta boyunca açık olması lazım. Kontrol altında ama sürekli ve devamlı olarak kısıtlama getirmeden insanların gıda ihtiyacını karşılaması için pazar yerlerinin hafta boyu açık olması lazım. Tabi tezgahları seyrelteceksiniz. Çünkü haftada belirli günlere sıkıştırdığınız zaman insanlar oraya toplanıyor ,ondan sonra istediğiniz kadar tedbir alın. Mesafe şartlarına uymuyorlar, mesafa şartlarına uyduramazsanızda zaten. Bir hafta pazara gitmemiş olan insanlar biranda yığılma yapıyor. Bence açık, devamlı ve kontrollü şekilde insanlarımızı yönlendirip kanalize etmek gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum