1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Kalp, sağlığı -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Kalp, sağlığı -1-

A+A-

Hayati bir öneme sahip olan kalp, kişinin yaşamını sürdürebilmesi için belirleyici rol üstlenir. Tütün ürünlerinin tüketimi, yüksek tansiyon ve yanlış beslenme gibi faktörler ise kalbin sağlıklı bir şekilde atmasının önündeki en büyük engeldir. Dünya genelinde birinci sırada gelen ölüm nedeninin kalp ve damar hastalıkları olduğuna dikkat çeken Avrasya Hastanesi Kardiovasküler Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Esat Akıncı, 29 Eylül Dünya Kalp Sağlığı Günü vesilesiyle kalp sağlığıyla ilgili bilinmesi gereken detayları anlattı.

Ölüm nedenlerinde birinci sırada yer alıyor

Ülkemizde tüm dünyada olduğu gibi kalp hastalıkları, ölüm sebepleri arasında en yaygın nedenler arasında yer alıyor. Ayrıca kalp hastalıklarıyla ilgili korkutan istatistikler bununla da sınırlı kalmıyor. Dünya’da her 3 kadından 1’i kalp hastalıkları sebebiyle hayatını kaybederken bu oran meme kanserinin yol açtığı ölüm oranının tam 10 katı seviyesine ulaşıyor. Üstelik ülkemizdeki ölüm vakalarının  %40,5’ini oluşturan kalp hastalıklarında Dünya’da birinci sırada yer alıyoruz.

Değişen yaşam koşulları kalp hastalığı riskini arttırıyor

 

Kalp hastalıklarının bu denli artmasının arkasında değişen yaşam koşullarımız yer alıyor. Özellikle de kentsel yaşam standartları; hızlı yaşamaya, düzensiz beslenmeye ve az hareket etmeye zorlayarak bu süreci hızlandırıyor. Dünya’daki kalp hastası sayısı giderek artarken kalp rahatsızlıklarına bağlı gelişen ölümlerde de ciddi bir atış gözleniyor. Bu aşamada unutulmaması gereken çok önemli bir nokta var. Kalp sağlığını etkileyen ve bir sağlık probleminden çıkararak ciddi boyutlarda hastalıklara çeviren yaşam koşullarını değiştirmek bizim elimizdedir. Yaşam koşullarında yapılacak iyileştirme ve disiplin ile kalp hastalıklarına karşı güçlü bir savunma mekanizması geliştirilebilir. SÜRECEK

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.