Sütçü İmam Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi 35 yaşındaki Ahmet Akkurt, Kurtuluş Savaşı'nda mücadele eden şehir ve kahramanları minyatür sanatıyla anlatıyor.

Sütçü İmam Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Akkurt, Kurtuluş Savaşı'nda mücadele eden Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi kentlerden o dönemki manzaraları ve unutulmayan simalarının yaşamlarından kesitleri minyatüre dönüştürüyor. Akkurt, 16 yıldır 51 eser yaptığını belirterek, "Bu sanat bende ekmek ve su gibi vazgeçilmez bir ihtiyaç halini aldı. Çizmediğim gün bir eksiklik, huzursuzluk hasıl oluyor. Gençler tarihimizden kopuk yaşıyor. Onların tarihi görsel objelerle öğrenmeleri beni mutlu ediyor. Tarihe olan ilgimden dolayı minyatür sanatını seçtim. Sütçü İmam Üniversitesi olarak amacımız gençlere tarih bilincini aşılamak. Bunu da yaparken görselliği ön planda tutarak kahramanlık destanı yazan şehirlerimizi minyatürlerle yeniden canlandırıyoruz" dedi.

GELECEĞE AKTARMAK İSTİYOR

Milli Mücadele'yi minyatürle geleceğe anlatmaya ve aktarmaya çalıştığını ifade eden Akkurt şunları söyledi: "Bu çalışmalarda Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi şehirlerin öne çıkan tarihi olaylarının tanıtımını yapıyoruz. Kahramanmaraş'ın kurtuluşunu konu alan 50'ye yakın eserim var. Aynı zamanda Gaziantep ile ilgili bir minyatür hazırladım. Bu çalışmamla Türkiye genelinde birinci oldum. Hedefimde diğer iller var. Her ili bütün yönleriyle anlatan minyatürler hazırlamak istiyorum."