1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaçak akaryakıtta Türkiye 5'incisiyiz
Kaçak akaryakıtta Türkiye 5'incisiyiz

Kaçak akaryakıtta Türkiye 5'incisiyiz

Kaçak akaryakıtla mücadele eden polis, son bir yılda 486 akaryakıt kaçakçılığı olayına müdahale etti. Müdahaleler sırasında 931 şüpheli gözaltına...

A+A-

Kaçak akaryakıtla mücadele eden polis, son bir yılda 486 akaryakıt kaçakçılığı olayına müdahale etti. Müdahaleler sırasında 931 şüpheli gözaltına alınırken, 3 milyon 621 bin 298 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi. Akaryakıt kaçakçılığının illere göre dağılımına bakıldığında ilk on sırayı çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu illerinin aldığı görülüyor. Elde edilen verilere göre bu iller Şanlıurfa, İstanbul, Şırnak, Van, Gaziantep, Kilis, Hatay, Ağrı, Mardin ve Iğdır illerinden oluşuyor.

63 İSTASYON MÜHÜRLENDİ

Gerçekleştirilen denetimlerde ise standartlara uymayan 63 akaryakıt istasyonu, 67 biodizel üretim tesisi ve 14 adet madeni yağ üretim tesisi belirlenerek mühürlendi. LPG istasyonları da bu yıl ilk kez denetlendi ve denetlemeler sırasında 169 LPG istasyonunun standart dışı olduğu belirlenerek kapatıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği polis akaryakıt denetimleri ve kaçak akaryakıt operasyonları düzenliyor. 2006 yılının başında yapılan ek protokolle, denetim kapsamına LPG istasyonları da dahil edildi. Son bir yılda 486 akaryakıt kaçakçılığı olayına müdahale eden polis, müdahaleler sırasında 931 şüpheliyi gözaltına aldı. Müdahaleler sırasında 3 milyon 621 bin 298 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi.

169 KAÇAK LPG İSTASYONU

Protokolün yenilenen şekliyle LPG istasyonlarına yönelik olarak ilk kez denetime çıkan polis, 2006 yılı içerisinde 3 bin 514 LPG istasyonunu denetimden geçirdi. Denetimler sırasında, standartlara uymadığı belirlenen 169 istasyon mühürlenerek faaliyetten men edildi. Çevre dostu olması nedeniyle giderek kullanım yaygınlığı kazanan biodizele yönelik olarak da denetim yapan polis, çevreye zararlı imalathaneleri belirleyerek müdürledi. Denetimlerde lisanssız ve kayıtsız üretim yapan 67 biodizel üretim tesisi faaliyetten men edildi. Birkaç yıldır devam eden akaryakıt istasyonlarına yönelik denetimler 2006 yılında da devam etti. Denetimlerde 1534 istasyon gözden geçirilirken, 63 istasyonun standartlara uymadığı belirlenip kapatıldı. Madeni yağ üretim tesisleri ile üretimlerinde solvent kullanan firmalar yönelik denetimler yapan polis, 14 madeni yağ üretim tesisini mühürleyerek kapattı. Ayrıca ihrakiye akaryakıt satışı yapan 35 firma denetlendi ve 2 firmanın faaliyetine son verildi. Akaryakıt satışında kullanılan tankerlerin denetimi sırasında da 25 tanker mühürlenerek faaliyetten uzaklaştırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.