1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İŞSİZLİK ORANIMIZ ARTACAK!
İŞSİZLİK ORANIMIZ ARTACAK!

İŞSİZLİK ORANIMIZ ARTACAK!

Açıklanan işsizlik verilerinin şu an gerçeği yansıtmadığını belirten Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Nabioğlu, mevsimlik işlerin son bulmasıyla işsiz sayısının artacağını vurguladı.

A+A-

Nabioğlu, “İşsizlik rakamaları açıklandı, Gaziantep’te ülkenin en önemli yansımalarından birine sahip. Ülkenin genel gerçeklerinden şehrimizi uzak tutmamız mümkün değil. Bu aylarda işsizlik oranları biraz düştü ama bu mevsimlik işlerin artması nedeniyle. Kış aylarının gelmesiyle birlikte mevsimlik işler sona erecek ve işsizlik rakamları artacaktır” ifadelerini kullandı.

SURİYELER İÇİN TEŞVİK BEKLERDİK

Mehmet Nabioğlu, Gaziantep’in ekonomi gündemini yorumladı. Kentin teşvik beklentisine değinen Nabioğlu, “Gaziantep kendi kendine yetmiş bir kent, bundan sonrasında da kendini kurtaracaktır” dedi. Gaziantep’in içinde bulunduğu durumdan en çok esnafın etkilendiğini söyleyen Nabioğlu "Sınır ticareti yaşanan iç savaştan dolayı durma noktasında. Artık bunun önlenebilir bir durumu yok şu anda, kabul etmek gerekiyor. Gaziantep’te Suriyeliler meselesi esnafı etkileyen en önemli faktör. Suriyeliler gerçeğinin ardından Gaziantep teşvik bekledi. Ancak herşeyi devletten beklememek gerekir. Gaziantep evvelden beridir kendi kendine yetebilen bir kent. Fransız işgalinden bu yana biz kendimize yetiyoruz. Devletin teşvikleri olsa elbette iyi olur ama sıkıntılı bir süreçten geçildiği için şimdilik teşvik yok. Gaziantep’in kendi kendine yetebilme yeteneği damarlarında var” ifadelerini kullandı.

MEVZUAT İÇİN YENİLENMEMİZ ŞART

SMMMO Gaziantep Şubesi’nin sürekli eğitimlerle üyelerine değişen mevzuatlara lişkin bilgi verdiğini aktaran Nabioğlu, “Odamızın öncelikli gündemi sürekli eğitimler, bunu bir gereklilik olarak görüyoruz. Sürekli değişen mevzuatlardan uzak kalmamak için eğitimleri öncelikli hale getirdik” dedi.

ÇARE YENİ YATIRIM

Devletin işsizliğe son vermek adına yeni yatırım programları geliştirmesi gerektiğini aktaran Nabioğlu: “Üniversiteyi bitirmiş gençlerin yüzde 20.3’ü işsiz. Bu Türkiye için çok üzücü bir rakam. Bunun  devlet yetkilileri tarafından bir an önce önlenmesi gerekiyor. İşsizliğin önüne geçecek en önemli tedbirlerin arasında yatırımlara ağırlık verilmesi lazım. Yatırımlar için de devlet piyasayı uygun hale getirmeli” diye konuştu.

GAZİANTEP ESNAFI NE DURUMDA?

Sınır kenti olmanın etkilerini derinden yaşadığımızı söyleyen Nabioğlu, kent esnafının ülkenin yaşadığı sorunların aynısını yaşadığını belirterek:“Gaziantep’te de esnaf Türkiye’nin genelinden çok farklı değil ancak kent özelinde baktığımızda sınırda bulunmanın etkilerini çok net bir şekilde yaşıyoruz. Sanayinin gelişmesi için kalıcı tedbirlerin alınması lazım” dedi.

TAŞLAR YERİNDEN OYNADI

Gaziantep ekonomisinde ivedilikle yatırım ortamının iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizen Nabioğlu: “Gaziantep için ivedi olarak yatırım şartlarının oluşturulması gerekiyor. Huzur ve istikrar aslında geçirdiğimiz dönemlerin ardından normalleşti. Ekonomik koşullar düzenlenmeli, kurdaki istikrarsızlıklar işverenin yatırıma yönlenmesini engelliyor. 15 Temmuz sürecinde taşlar yerinden oynadı, piyasalar da alt üst oldu. Şimdi taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor, ben çok ümitsiz değilim. İnsanlar piyasaya yeniden güven duymaya başladı. Mehmet Şimşek’in kabinede yerini koruması da ekonomi politikaları için oldukça önemli. Sanayici için bu  gelişme istikrarın devamı olarak değerlendirildi. Maliye politikalarında da güzel gelişmeler gerçekleşiyor” şeklinde konuştu.

SANAYİCİ İLE BANKACININ ARASI NASIL?

Türkiye’nin AR-GE için eskisinden daha fazla yatırım yapacağını aktaran Nabioğlu, bunun kent için önemini vurguladı ve kentteki bankacılarla sanyicilerin arasında bir sorun olmadığını belirterek: “Sanayici ile bankacının arası Gaziantep’te iyi. Sicil affı esnafa rahat nefes aldırdı. KOBİ kredileri öyle çok umulduğu gibi getiri sağlamadı ama sicil affının piyasaya önemli etkileri oldu. Sicili bozulan işverenin sicilinin yeniden yapılandırabilir hale gelmesi faydalı oldu. Bankacılarla sanayicilerin arasının iyi olması lazım, başka çareleri yok”dedi.

KÜÇÜK ESNAFIN DURUMU İYİ DEĞİL!

Nabioğlu küçük esnafa ilişkin ise: “Gaziantep’in içinde bulunduğu durumdan esnafımız çok etkilendi. Sınır ticareti yaşanan iç savaştan dolayı durma noktasında. Artık bunun önlenebilir bir durumu yok şu anda, kabul etmek gerekiyor. Gaziantep’te Suriyeliler meselesi esnafı etkileyen en önemli faktör. Suriyeliler gerçeğinin ardından Gaziantep teşvik bekledi. Ancak herşeyi devletten beklememek gerekir. Gaziantep evvelden beridir kendi kendine yetebilen bir kent. Fransız işgalinden bu yana biz kendimize yetiyoruz. Devletin teşvikleri olsa elbette iyi olur ama sıkıntılı bir süreçten geçildiği için şimdilik teşvik yok. Gaziantep’in kendi kendine yetebilme yeteneği damarlarında var” ifadelerini kullandı.

DERDİMİZ KAYIT ALTINA ALMAK

Kayıt dışı istihdamla savaşıldığını belireten Nabioğlu: “Suriyelilerin gelmesi kentte var olan gelir dengesizliğini arttırdı. Ancak Suriye’den de doğudan da çalışan birçok insan geliyor. Bu da ekonomiye artı olarak yansıyor. Gaziantep Ticaret Odası ile Suriyeli işverenlere bilinçlendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz. Kayıt dışı çalışan Suriyelileri kayıt altına almak öncelikli konumuz” dedi.

GAZİANTEP, DÜNYA MARKASI OLUR!

Yerli otomobildeki gelişmelerin ekonomi çevrelerini umutlandırdığını söyleyen Nabioğlu: “Yerli otomobil konusunda ben çok şövanistim. Yıllar önce bu imkan Gaziantep sanayicilerine verilmiş olsaydı bugün otomotiv sanayisinde dünyanın en önemli kentleri arasında olacaktık. Zamanında bu kentte çok büyük ustalar yetişti. Fuarlara bile almazlardı Avrupalılar bizim ustalarımızı, bir bakışla aynısını yapabiliyorlar diye. Ben eminim ki bu işi en iyi yapacak olan kent Gaziantep’tir. Gaziantep’in ustaları kendilerini dünyaya göstermeye hazır. Ben yerli otomobil konusundaki gelişmelerden çok gurulandım, geç bile kaldık diyorum” şeklinde konuştu. Tuba CANPOLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.