1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşiniz tutkunuz olsun
İşiniz tutkunuz olsun

İşiniz tutkunuz olsun

Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Gaziantep Üniversitesi'nde düzenlenen 3. Kariyer Zirvesi'nde üniversite öğrencileri ile buluştu. Topçuoğlu, "Mücadeleci olun.

A+A-

Risk alın. İyi eğitim alın ama hayatın da içinde olun. İşinizde mutlaka fark yaratın ve işiniz tutkunuz olsun. Türkiye'nin çalışkan, yaratıcı, ülkesini seven vatansever gençlere ihtiyacı var" dedi.

 

Topçuoğlu, üniversite öğrencilerine, iş hayatında başarılı olmalarını sağlayacak şu tavsiyelerde bulundu: "Önce sabırlı olun, çok iş değiştirmeyin. Birinci önceliğiniz ücret olmasın. Kendinize hedef koyun. Detaylara önem verin, uyumlu olun. Yaptığınız işte mutlaka bir fark,  değer yaratın. İşiniz tutkunuz olsun. Bakmakla görmek farklı şeyler,  başarı detaylarda gizlidir. Mesleğinizle ilgili yenilikler ve trendleri takip edin. Mücadele edin,  Kendinize güvenin". Çuval alanında ürün çeşitliliği olarak Ortadoğu, Türkiye ve Balkanların en büyük fabrikası olduklarını belirten Topçuoğlu, "Biz uzun yıllar Irak'a mal verdik. Yani o gün savaşın ortasındaki fabrikaya gitmesek, risk almasak, mücadele etmesek belki de bugünkü başarının başlangıcını yapamayacaktık. Bugün çuval alanında ürün çeşitliliği olarak Ortadoğu, Türkiye ve Balkanların en büyük fabrikasıyız"diye konuştu.

 

YENİLİK ÖNEMLİ

 

"Yatırım heyecanımız hep devam etti" diyen Topçuoğlu,"1994 yılında Polipropilen (PP)  halı ipliği üretimine başladık. Bu başarı hikâyesi de sadece Gülsan için değil Gaziantep için de bir dönüm noktası oldu. 1992 yılında Avrupa'daki bir fuarda, polipropilen iplikle tanıştık. İpliği araştırdık ve halıda kullanılmak üzere üretimine karar verdik. Ancak, Gaziantep'teki halıcılar ilk başta ipliği kabullenmedi, istemedi. Bunun üzerine biz bir halı tezgâhını kiralayarak PP iplikle halı üretimi Gaziantep'in toplam halı ihracatı 30 milyon dolardı. Bunun da yüzde 90'ı akrilik, yüzde 10'u yün iplikten yapılan halılardı. Bugün Gaziantep'in halı ihracatı, 1,5 milyar dolar halı ihracat ediyor ve bunun yüzde 90'ı PP iplikle yapılıyor. Burada şunu anlatmak istiyorum; Mücadele edeceğiz, risk alacağız ve yenilikleri takip edeceğiz"  şeklinde konuştu.

 

BAŞARI ÖYKÜSÜ

 

Topçuoğlu, Gülsan'ın, nasıl 70. büyük sanayi kuruluşu haline geldiğini ise şöyle anlattı: "Önce aile bağlarının güçlü olması gerek. Şirkette bir kurum kültürü olmalı. Herkes kurum kültürü ile hareket etmeli. Güçlü bir ekibiniz olacak ve takım ruhu ile hareket edeceksiniz. Kurumsallaşma çok önemli. Bütün bunları yapsanız bile eğer doğru kalitede üretim yapamazsanız bir anlamı kalmaz. Kalite sistemi, bir şirketin omuriliğidir. Bunları sağlarsanız piyasada sürekli büyürsünüz. Tabi artık rekabet çok fazla. Eski karlar yok. Bu ortamda Ar-Ge ve otomasyona büyük önem vermelisiniz. Endüstri 4,0’a geçmek zorundasınız. Şirket içi eğitimler de bu işin olmazsa olmazıdır. Biz bunları Gaziantep'te başardık. Gaziantep'in katkısı ile başardık. Demek ki bu şehre karşı sorumluluklarımız var. Bu anlamda da Naci Topçuoğlu MYO, İnayet Topçuoğlu Hastanesi, Ali Topçuoğlu Otomotiv Lisesi, Vedat Topçuoğlu Anadolu Lisesi, Mustafa Topçuoğlu Cami ve Ali Topçuoğlu Cami'sini yaptırdık. Paylaşım kültürümüzün bir gereği olarak da çalışanlarımızın üniversitede okuyan çocuklarına burs veriyoruz."HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.