1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşçi çıkarmalar devam ediyor
İşçi çıkarmalar devam ediyor

İşçi çıkarmalar devam ediyor

Geçtiğimiz aylarda Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde 50 bin işçi çıkarıldı diyerek dikkatleri üzerine çeken DİSK / Tekstil Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Nihat Bencan, işçi çıkarmaların devam ettiğini öne sürdü.

A+A-

Bencan,”Verdiğim rakamlar afaki olarak değerlendirildi, ama bugün açıklanan işsizlik rakamlarına baktığınız zaman benim dediğim rakamların üzerinde çıktı” dedi.

İŞSİZLİK YÜZDE 1 ARTTI

İşsizlik rakamlarının yüzde 12,6 olarak açıklandığını, bir önceki aya göre yüzde 1 artış olduğunu belirter Nihat Bencan, “Yüzde 1 demek 750 bin insanın işsiz kalması demektir. 3 Milyon 700 binin üzerinde insan işsiz. 25-45 yaş arası genç işsizlik rakamı yüzde 25’in üzerinde. İşçi çıkarımı maalesef devam ediyor. Verdiğim rakamlar afaki olarak değerlendirildi, o zaman böyle bir şey olmaz, nerede 50 bin kişi işten çıkarıldı dediler ama bugün açıklanan işsizlik rakamlarına baktığınız zaman benim dediğim rakamların üzerinde çıktı. Kurumsallaşmış firmalar işçi çıkarmaya başlayınca rakam büyüdü” diye konuştu. 

NE DEVLET BİLİYOR, NE BİZ BİLİYORUZ

Hükümetin istihdamı artırmak için ciddi adımlar attığını, 500’ün altında çalışan işyerlerine 150 lira prim desteği verildiğini dile getiren Bencan, “İş-Kur destekli 9 aylık mecburi çalıştırılacak işçi alan işverene devlet işçinin 3 aylık maaşını kendisi ödeyecek. Buna rağmen işten çıkarma hala devam ediyor. Çünkü maliyet çok yüksek. Gaziantep Organize sanayide  270 bin civarında insan çalışıyor. Organizede iki şekilde işçi çıkarma var. Yılbaşı öncesi asgari ücret yüksek, kıdem tazminatı yüksek olmasın diye işçi çıkardılar. Bir bölümünü ise ücretsiz izne gönderler. Bu rakam kimse tarafından bilinmiyor. Ne devlet, ne biz biliyoruz. Çünkü işverenle işçinin arasında oluyor. İşçi işini kaybetmek istemiyor, işveren ücretini ödeyemiyor, ödeyemediği için ücretsiz izne gönderiyor. Ortada böyle bir paradoks var” şeklinde konuştu. 

GAZİANTEP’TE İŞSİZLİK DAHA YÜKSEK

Gaziantep’te işsizlik oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Doğan şunları söyledi:”Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 12,6, Gaziantep’te 14.5, 15 civarında. Bunda Suriyelilerin de etkisi var. Suriyeliler işvereninde işine geliyor. Gaziantep’te Suriyeliler için ayrı bir sayfa açmak gerekiyor. Suriyeli çalışan çok. Sadece Suriyeli de değil yabancı çalışan çok, Iraklı var, Afganlı var, Somali’den gelen var.Gaziantep’te işsizlik onun için daha fazla.  İşsizlik büyümeye devam ediyor. İstihdamın önünü açacak yatırımların yapılması, bunun için faizlerin düşmesi gerekiyor. Sanayici için farklı bir politika üretilmesi, nüfus artışına göre istihdam alanlarının büyümesi gerekiyor.” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum