1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Irak ihracatçısının eli yüreğinde...
Irak ihracatçısının eli yüreğinde...

Irak ihracatçısının eli yüreğinde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ,'Sınırlardan sadece Irak tarafına geçişe müsaade var, bu hafta içinde diğer tedbirleri de açıklayacağız.

A+A-

O adımlar da atılacak. Giriş çıkış kapatılacak' sözleri üzerine gözler Irak'a ihracat yapan iş adamlarına çevrildi. Herkesin endişeli olduğu gözlenirken, CHP Milletvekili Akif Ekici, "Sanayici, işadamımız etkilenecek. Hem de ciddi şekilde etkilenecek' derken, Selahattin Kaplan, "Savaştan kar eden olur mu? Zarar görsek bile, önce vatanımız gelir" dedi. 

Bu arada Erhan Özmen, "Ticari anlamda Habur sınırının kapatılacağını sanmıyorum. Cumhurbaşkanımız kapı kapıtılacağını o anlamda söylememiştir. Geçici birtakım tedbirler alınacaktır, sonuçta o kapı çalışacaktır" diye konuşurken, TOSYÖV mütevelli heyet üyesi  Necati Binici, "Kapının kapanması durumunda ne yapılabilir konusunda dernek olarak bir toplantı yapmayı planlıyoruz. Alternatif pazarlar nelerdir oraları yoklamaya çalışacağız. Bu konuda Sanayi ve Ticaret Odası da bu konuda bir çalışma yapmalı" dedi. Mehmet Şeker ise, "Atacağımız yanlış bir adım Anadolu ekonomisinin sıkıntıya girmesine neden olur, beklemekte fayda var" diye uyarıda bulunurken, Kamyoncular Odası Başkanı Cengiz Polat, "Kamyoncular ve aileleri tedirgin. Savaş olur da orada kalırım diye gitmeyen şoförler var" dedi.

IRAK'A İHRACAT YAPANLAR ENDİŞELİ

Gaziantep'ten Irak’a 942 firma ihracat yapıyor.  Bu yılın ilk yarısında Irak'a 546 milyon dolarlık  ihracat yapıldı. Gaziantep için Irak önemli bir pazar. Habur Sınır Kapısı'nın kapatılma olasılığı iş dünyasını tedirgin ediyor. İş dünyası böyle bir durumda alternatif çözümler, pazarlar, KOBİ'lerin desteklenmesini istiyor. İş dünyası ayrıca endişeli olsa da, memleket meselesi olduğunda hükümetin alacağı her türlü kararın da arkasında oldukları mesajını veriyor.

ÖZMEN: KAPI ÇALIŞACAKTIR

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Erhan Özmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sınır kapısıyla ilgili sözlerini değerlendirerek, "Cumhurbaşkanımız geçici olarak tedbir amaçlı kapatılacağını söylemiştir. Ben ticari anlamda Habur sınırının kapatılacağını sanmıyorum çünkü Irak Türkiye'nin 3.büyük ihracat kapısı. Türkiye'nin 8.5 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Türkiye'de binlerce şirket Irak'a iş yapıyor. Pazarlar var orada porftföyler oluşturmuş, müşteriler oluşturmuş. Bunlarda önemli, onun için Cumhurbaşkanımız kapı kapatılacağını o anlamda söylememiştir. Geçici birtakım tedbirler alınacaktır, sonuçta o kapı çalışacaktır. Yani ticaret kapısı devam edecektir" dedi.

ŞEKER: EKONOMİK ZARAR OLUR

CHP eski Milletvekili işadamı Mehmet Şeker, sakin olmak gerektiğini belirterek, "Çünkü bu referandumdan sonra nasıl bir yol izlenecek belli değil. Biraz daha diplomasiyi harekete geçirmek lazım. Birden bire aldığımız bazı kararlar daha sonra başımıza büyük işler açıyor. Karşılıklı bir çıkar var. Biz Irak'a mal satıyoruz, oradanda petrol alıyoruz. Kuzey Irak petrolünü Türkiye üzerinden dünyaya taşıyoruz. Daha sağlıklı düşünüp beklemekte fayda var. Bu referandumu ABD ve İsrail destekliyoruz. Bağırıp çağırsada Avrupa birliği, Rusya ve İran'da el altından destekliyor. Bu sıralarda siyasi tavır almaktan ziyade diplomatik tavır içine girmek lazım. Kapıyı kapatırsanız mal satamayacaksınız, oradanda petrol alamayacaksınız demektir. Ekonomik zarar olur. Irak bizim için önemli bir pazar. Gaziantepli çok sayıda firma oraya mal satıyor. Atacağımız yanlış bir adım Anadolu ekonomisinin sıkıntıya girmesine neden olur, beklemekte fayda var. Yeni devlet sınırı çıkacakmı bilmiyoruz. Biraz beklemekte, itidalli davranmakta fayda var diye düşünüyoruz" diye konuştu.

EKİCİ: ÖZELLİKLE GAZİANTEP CİDDİ ETKİLENİR

CHP Gaziantep Milletvekili işadamı Akif Ekici, Ortadadoğuda yaşananların içaçıcı olmadığını, ülke olarak son 6 yılda uygulamış olduğumuz yanlış dış politikaların sonucunda bu duruma geldiğimizi söyledi. Ekici, "Bugünlere gelmesinin bir tek sebebi var, dış politika hataları. Barzani'ye bir zamanlar kırmızı halı açıyorduk, bayraklarını göndere çektik. Bu yanlış politikalar bizi bugünlere getirdi. Hiç hoş değil. Barzani'nin yapmış olduğu referandum da haklı değil. Buna karşı çıkılması gerekiyor. Barzani'nin sorumsuzca tavrına meydan verilmemesi gerekiyor. Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğünün parçalanmasına karşı durulması gerekiyor. Bu arada sanayici, işadamımız etkilenecek. Hem de ciddi şekilde etkilenecek.  Özellikle Gaziantep ciddi şekilde etkilenecek" dedi.

KAPLAN: ZARAR GÖRSEKTE ÖNCE VATANIMIZ GELİR

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birlikleri Başkanı Selahattin Kaplan, Cumhurbaşkanı ve hükümetin her kararının arkasında olduklarını belirterek, "Ülke meselesi olduktan sonra gerisi teferruattır. Ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa biz buna saygı duyarız.  Ticaret ikinci planda gelir. Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin her türlü kararının arkasındayız. Savaştan kar eden olur mu? Zarar görsek bile, önce vatanımız gelir" dedi. 

BİNİCİ: TIRCILAR GİTMİYORDU

TOSYÖV mütevelli heyet üyesi ve TOSYÖV Gaziantep Destekleme Derneği Başkanı Necati Binici,  Irak'a sevkiyatın bir haftadır tır şoförlerinin gitmemesi nedeniyle aksadığını belirtti. Binici, "Üyelerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda, geçen salı gününden bu güne kadar Gaziantep'ten, bölgeden, bir çok ilden sevkiyatlar yüzde 95 oranında yapılamadı. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın kapılar kapanacaktır ifadesi bizi daha da endişeye sevketti. Tabi ki ülke menfaatleri şahsi menfaatlerimizden önce gelir. Bizde bu bilinçteyiz. Ancak yalnızca Irak'a bağlı ticaret yapan arkadaşlarımızında ne kadar rahatsız olduğunu da görmeden edemeyiz" dedi.

TİCARET SANAYİ ODASI ÇALIŞMA YAPMALI

Kapının kapatılması durumunda neler yapılması gerektiğiyle ilgili alternatif çözümler üretilmesi gerektiğini söyleyen Binici şöyle konuştu:"Dernek olarak önümüzdeki günlerde genel merkezimizle görüşerek bir toplantı yapmayı planlıyoruz. Alternatif pazarlar nelerdir, oraları yoklamaya çalışacağız. Önce Suriye'deki pazarlar bir noktada daraldı, şimdi Irakla birlikte bu sorun daha da belirgin olarak hepimizi endişeye sürükledi. Ve şu anda karamsar bir şekilde düşünce halindeyiz. Düşünüyoruz ne yapabiliriz diye. Odalarımız bu konuda bir çalışma yapmalı. Gerek sanayi odası, gerek ticaret odamız. Onlar bizden daha önce kurumlar ve daha birçok konuda bizden öndeler. Onların bu konuda ne yapacağını gerçekten merakla bekliyoruz. Çünkü buradaki esnafın mağduriyeti hiçbirimize fayda getirmez. Alternatif pazarlar olabilir, KOBİ'lerimize farklı bir yönden destek sağlanabilir mi onu şu anda bilemiyorum onlar değerlendirilebilir. Dolayısıyla ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu sürecin doğru yönetilmesi şarttır. Bu konuda şu anda açık bulunan kapılar inşallah kapanmaz ama kapandığı takdirde bütün taraflar biraraya gelerek çözüm konusunda kafa yormak zorundayız" diye konuştu. 

POLAT:ENDİŞE VAR 

Kamyoncular Odası Başkanı Cengiz Polat ise kapının açık olduğunu ancak tedirginliğin devam ettiğini belirterek, "Tabi aileler huzurlu değil. Tedirgin olmasa olur. Çünkü referandumdan dolayı sıkıntı var. Savaş olurda orada kalırım diye gitmeyen esnaf vardır. Savaş olacak, şöyle olacak böyle olacak diye bir endişe" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.