1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Irak Fuarına büyük ilgi
Irak Fuarına büyük ilgi

Irak Fuarına büyük ilgi

Irak Ticaret Bakanlığı ve Forum Fuarcılık işbirliğiyle Gaziantep'te düzenlenen 2. Irak Uluslar arası Fuarı açıldı. Irak, İran Suriye gibi komşu ülkelerin...

A+A-

Irak Ticaret Bakanlığı ve Forum Fuarcılık işbirliğiyle Gaziantep'te düzenlenen 2. Irak Uluslar arası Fuarı açıldı. Irak, İran Suriye gibi komşu ülkelerin yanısıra dünyanın dört bir yanından 30 ülkeden yaklaşık bin firmanın iştirak ettiği fuarın açılışında konuşan Iraklı bakanlar, Türk firmalarını yatırım yapmaya çağırdı.

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde açılan Irak Uluslararası Fuarı'nda, 15 bin metrekarelik alandaki kapalı stantlar tamamen doldu. Fuar için ayrıca 25 bin metrekarelik alanda 4 adet dev çadır, ayrıca açık alanda da stantlar kuruldu. Fuara, Türkiye'nin yanı sıra İsviçre, Japonya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda Kore, Bahreyn, Çin, Suriye, Fransa, Brezilya, Rusya, İran, Mısır, İtalya, Ürdün, Macaristan, ABD ve Tayland'ın da aralarında bulunduğu 30 ülkeden, binden fazla firma katıldı.

KOÇER: ÇOK ÖNEMLİ BİR FUAR

6 ay gibi kısa bir sürede yapımı gerçekleşen 'Ortadoğu Fuar Merkezi'yle birlikte fuar merkezi olma hayalin gerçkeleştirildiğini anlatan Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, "Tıpkı geçen yıl olduğu gibi Gaziantep'in ve ülkemizin sanayisi, üretimi ve ticareti için yine heyecan duyuyoruz. Iraklı kardeşlerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik alımların bu fuarla sergilenen ürünlerle ve oluşturulacak işbirlikleri ile gerçekleşerek artması en büyük arzumuzdur" dedi.

ASLAN: GÜÇLÜ OLURSAK BAŞARIRIZ

Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, ''Güçlü olursak, birileri bize, binlerce kilometre öteden bu bölgeyle ilgili projeler dayatamaz'' dedi. Aslan, Gaziantep'te düzenlenen 2. Irak Uluslararası Fuarı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile bölgesindeki ülkeler arasında işbirliği ve güç birliği sağlanmasının önemini vurguladı. Türkiye ve bölgesindeki yer üstü ve yer altı kaynakların tamamının bölgenin insanlarına ait olduğunu vurgulayan Aslan, "İranlısı, Iraklısı, Suriyelisi ve Türkiyelisiyle biz bu bölgede yaşıyoruz. Bu bölgenin ovası, dağı, taşı, nehiri, yer altı ve yer üstü zenginliklerinin hepsi de bizim. Ama bu güzelliklere, bu zenginliklere sahip olmanın yolu birlikten ve güçlü olmaktan geçiyor. Biz ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerimizle birlik ve beraberlik içinde olabilirsek güçlü olabiliriz, diye düşünüyorum. Güçlü olursak, birileri bize, binlerce kilometre öteden bu bölgeyle ilgili projeler dayatamaz. Bu bölgenin insanlarının geleceğiyle ilgili projeleri ancak yine biz yapar ve biz uygularız. Bunu güçlü olabilirsek başarabiliriz.''

TÜZMEN: BÖLGESEL ZENGİNLİK İSTİYORUZ

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin bilgi birikimi ve tecrübesini komşu ülkelerle paylaşmayı istediklerini ifade ederek, "Sizlerle beraber ticaretimizi artırarak, kişi başına gelirimizi arıtacağımızın farkındayız. Bizim bölgemizde terörü ortadan kaldırmak için yapacağımız her karşılıklı ticareti ve yatırım hacmini artırmak gerekir. Bu şekilde bölgesel zenginleşmeyi yakalayabiliriz" dedi.

COŞKUN: DOST KAPILAR AÇILDI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Gaziantep'e gelirken bazı istatistik incelemeler yaptığını belirterek, " "İslam Ülkeleri Konferans Teşkilatı altında 57 İslam ülkesinin yıllık üretimlerine baktım. 57 İslam ülkesinin toplam üretimi Almanya'nın yıllık üretimine nerdeyse eşit seviyede. Japonya'nın yarı değerinde. Bütün İslam ülkelerinin birbiriyle yaptığı işlem hacmi toplam ticaret hacminin yüzde 10'u düzeyinde. Bu gelişmelerden ders alarak bu çılgın rekabete karşı koyabilmek için düne nazaran birbirimize daha çok ihtiyacımız var. Türkiye elde ettiği bütün kazanımlarıyla kardeş, dost ülkelere kapılarını açmıştır" diye konuştu.

SALAF: FUARIN KALKINMASINA KATKI SAĞLAR

Fuarın açılışında konuşan Irak Ticaret Bakanı Abdul El Salaf, düzenlenen fuarın bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacağını ifade ederek, "Hepinizin bildiği üzere Irak 40 yıldan beri zorluklarla boğuşmaktadır. Irak'ın gelişmesi, ekonomisinin düzenlenmesiyle bu ülke eski konumuna kavuşacak ve bölgede, dünyada yeniden etkin üye olarak dönmesini sağlayacaktır" diye konuştu. Bakan Salaf, Gaziantep'te ikincisi düzenlenen fuarın gelecek dönemlerde de Bağdat'ta da düzenlenmesini arzu ettiklerini söyledi.

DESTEK BEKLİYORUZ

Irak İmar ve İskan Bakanı Byan Dizzin, Irak'ın yeniden yapılandırılması için katkıya ihtiyaçları olduğunu belirtti. Özellikle, konut, havaalanı, yol ve köprü yapımı için destek beklediklerini anlatan Bakan Byan Dizzin, konut alanında büyük sıkıntı yaşadıklarını kaydetti. Yapılan konuşmalardan sonra 27 Mayıs tarihine kadar açık kalacak olan 2. Irak Uluslar arası Fuarı'nın açılışı yapıldı. Törene Türkiye ve Irak'tan bakanların yanısıra bin 500'e yakın davetli katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.