1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Irak en büyük dış pazar
Irak en büyük dış pazar

Irak en büyük dış pazar

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Gaziantepli iş adamlarının da içinde bulunduğu Ticaret Heyeti ile Irak’ta bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

A+A-

Taşdoğan, “Irak bizim hem komşu, hem dost Ülkemizdir. Gaziantep ilimizin en büyük dış pazarı Irak pazarıdır.  Gaziantep’ten 2018 yılında gerçekleştirilen, önceki yıla oranla ciddi düşüş yaşayan ihracatımız ve gerileyen Pazar payımızı yeniden eski düzeyine çıkararak istikrarlı bir ihracat büyümesi için ve Pazar payını arttırmaya yönelik çalışmalarımız en üst seviyede görüşmeler yaparak devam etmektedir” dedi.

Taşdoğan’ın da beraberinde olduğu heyet, Irak’a yapılan Dış Ticaret ve Pazar payımızın artırılması ve yeni yatırım ve iş imkânlarının oluşturulması amacıyla birtakım görüşmeler yaptı. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Mahsun Altunkaya’nın başında olduğu birçok Gaziantepli işadamlarının da katılımıyla gerçekleştirilen ziyarette, İki ülke arasında üst düzey resmi temaslar sağlandı. Irak ve Türkiye arasında yapılan ticarette, özellikle Gaziantep iş adamlarımızın ihracatta karşılaştıkları sorunlar dile getirilerek, sorunların giderilmesi hususunda çözüm yollarının da konuşulduğu bir dizi toplantılar gerçekleştirildi.

ÜST DÜZEY TOPLANTILAR

Taşdoğan, "Gaziantep’ten yapılan 6,9 milyar dolarlık ihracatımızın, yaklaşık 1,4 milyar dolarını Irak’a gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin Irak’a yaptığı ihracatın yaklaşık %18’ini Gaziantep gerçekleştirmektedir. İhracat pazar payını ve çeşitliliğini arttırmak, ihracat potansiyelini yükseltmek ve yeni ticari anlaşmalar gerçekleştirmek amacıyla heyetimiz üst düzey önemli toplantılar gerçekleştirdi. Başta Gaziantep’imiz olmak üzere, Bölgemiz ve Ülke ekonomimizin geliştirilmesi açısından önemli ziyaretlerde bulunduk. Devletimizin yaptığı bu programları, ekonomik büyüme için yaptığı bu tür organizasyonları, bakanlıklarımızın yaptığı Ticari heyet gezilerini, Gaziantep ekonomisi açısından da oldukça faydalı ve yerinde görüyorum.” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.