1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. IP YASAKLANSA DA İNTERNET SİTESİNE ERİŞİM SAĞLANABİLİNİR
IP YASAKLANSA DA İNTERNET SİTESİNE ERİŞİM SAĞLANABİLİNİR

IP YASAKLANSA DA İNTERNET SİTESİNE ERİŞİM SAĞLANABİLİNİR

Zirve Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Suat Mercan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu\'nun alt komisyonunda kabul edilen yeni internet düzenlemesiyle IP adreslerinin yasaklanması durumunda, proxy server\'lar ile yasaklı sitelere

A+A-

Yasaklar erişime engel değil

Zirve Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Suat Mercan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun alt komisyonunda kabul edilen yeni internet düzenlemesiyle IP adreslerinin yasaklanması durumunda, proxy server'lar ile yasaklı sitelere erişimin gündeme geleceğini söyledi.

Yeni yasayla birlikte mahkeme kararı olmadan internet sitelerinin 48 saat içinde kapatılmasının kararlaştırılmasıyla siteye 4 saatte erişimin engelleneceği ifade edilirken; Bilgisayar Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Suat Mercan, erişime engellenen internet sitesine proxy server'la girilebileceğini söyledi. İnternet sitelerinin girişin IP yasaklamasıyla olabileceğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Mercan, yeni yasayla ilgili fazla teknik ayrıntı olmadığından varsayımlar üzerine tartışmaların yapılabileceğini kaydetti.

SONU YOK

Yasaklanan sitelere erişmenin yolu olan proxy server'ların önüne geçilemeyeceğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Suat Mercan, şunları söyledi: "Yeni yasada zannediyorum ki en büyük tepki konunun hukuki yönüyle ilgili. Yani, en büyük tepki; mahkeme kararı olmadan bir internet sitesinin erişime kapatılıyor olması. Ama teknik anlamda çok ayrıntı göremediğimiz için varsayımlar üzerinden yorumlarda bulunabiliriz. Bazı web sitelerinde şöyle bir yorum var: İsim üzerinden değil de IP adresinden yapıldığı zaman proxy server'larla o siteye erişimin önüne geçilmiş olacağı. Ancak bu tamamen doğru değil. Bir web sitesine erişim 2 şekilde yasaklanabilir; ya DNS yoluyla ya da IP adresiyle. Yasaklanmış siteye, ya DNS ayarlarınızı değiştirip erişim sağlayabilirsiniz veya proxy server'ıyla bağlanabilirsiniz. IP yasakladığınız zaman DNS şıkkını iptal etmiş oluyoruz ancak proxyle bu siteye erişim sağlanabilir. Dolayısıyla bu yorum gerçeği yansıtmamakta. IP adresini yasakladığınız zaman ülke içinde o siteye hiçbir şekilde erişim sağlayamıyorsunuz. Ama proxy server'lar aracılığıyla ülke dışından bağlantı kurup, o siteye erişebilirsiniz. Bunun da önüne geçmek için bütün proxy server'ların kapatılması gerekli ama bu çok mümkün değil, çünkü sonu yok."

EN İYİ FORMÜL, İÇERİĞİN KALDIRILMASI

Erişime engellenmesi istenen internet sitelerine yurtdışı bağlantılarla girilebileceğine değinen Yrd. Doç. Dr. Suat Mercan, erişimin tamamen kapatılmasının en iyi formülünün sitenin içeriğinin tümüyle silinmesi olabileceğini kaydetti. IP yasaklamasıyla sitenin bulunduğu server'daki bütün sayfalara erişimin kesileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Mercan, "Yasaklanacak sitelere erişimin tamamen kapatılması için anladığım kadarıyla yer sağlayıcılara içeriğin kaldırılması istenecek. Bu yapılmadığı takdirde o server'e ait IP adresinin yasaklanacağı söyleniyor. Tabii server'dan gelen IP adresi yasaklandığı zaman o server'daki bütün web siteleri erişime engellenmiş olacak ki; bu çok değişik veya garip bir durum ortaya çıkarıyor. Yani çok uygulanacak bir durum değil. En iyi yapılacak şey yer sağlayıcı firmadan o içeriğin kaldırılmasını istemek. Genel olarak bu hukuki bir durum çünkü teknik olarak bizi çok etkileyecek bir durum söz konusu değil" diye konuştu.

DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.