1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "İlk Yardıma İlk Sen Koş" projesine destek
"İlk Yardıma İlk Sen Koş" projesine destek

"İlk Yardıma İlk Sen Koş" projesine destek

Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Yılmaz, "Teorik ve pratik derslerle öğrencilere canlandırma eğitimleri verdik. Temel amacımız, solunumu ve kalbi durmuş bir hastanın nasıl canlandırılacağı ile ilgili onlarda farkındalık yaratmak" dedi

A+A-

Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD), Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve bir ilaç firmasının iş birliğiyle yürütülen "İlk Yardıma İlk Sen Koş" projesi kapsamında 11 ildeki 75 okulda yaklaşık 28 bin öğrenciye temel yaşam desteği eğitimleri verildi, 2025 yılına kadar 55 bin öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor. Günlük hayatta herkesin başına gelebilecek ev, iş ya da trafik kazalarının yanı sıra deprem gibi afetlerden sonra ve kalp krizi gibi acil müdahale gerektiren bazı durumlarda temel yaşam desteği verilmediğinde insanların yaşamlarının ciddi risk altına girebildiği gerçeğinden yola çıkılarak hayata geçen projenin detayları düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

Proje ile Türkiye'nin çeşitli illerindeki lise öğrencilerine TATD'nin gönüllü acil tıp uzmanları tarafından temel ilk yardım eğitimleri veriliyor. Bu eğitimler içerisinde temel yaşam desteği, erişkin ve çocuklarda kalp masajı ve suni teneffüs uygulamasının yanı sıra heimlich manevrası, yabancı cisme bağlı hava yolu tıkanmaları gibi konular maketler üzerinde uygulamalı olarak anlatılıyor. Aynı zamanda ilk-son testler uygulanarak eğitime katılan öğrencilerin bilgileri de ölçülüyor. TOÇEV ise eğitim verilecek okulların belirlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığının duyurusu ile il eğitim müdürlüklerinin farklı illerdeki okullarını kapsayacak şekilde her ay eğitime gidilen okullarla koordinasyonu sağlıyor. Proje kapsamında şu ana kadar 11 ildeki 75 okulda yaklaşık 28 bin öğrenciye ulaşıldı. Proje ile 2025 yılına kadar yaklaşık 27 ildeki 155 okulda 55 bin öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor. Ayrıca 2023-2024 eğitim öğretim dönemi itibarıyla eğitimlerin kapsamına deprem sonrası ilk yardım konusunun da eklenmesi için çalışmalara başlandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.