1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta rekora koşuyoruz
İhracatta rekora koşuyoruz

İhracatta rekora koşuyoruz

Gaziantep, açıklanan ekim ayı ihracat rakamlarına göre rekor düzeyde bir ihracat rakamına ulaşarak, 2020 yılını tarihi bir ihracat rekoruyla kapatma sinyali verdi.

A+A-

Ekim ayında gerçekleştirilen 801 milyon 392 bin dolarlık ihracat ile şehrimizin ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,60 artış, bir önceki aya göre ise yüzde 5,24 artış gösterdi.

YILDIRIM: ZORLU SÜREÇTEN ÇIKIŞ ANAHTARI

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in çok önemli bir ihracat başarısı gösterdiğini, ülkemizin geçtiği zorlu süreçten çıkış anahtarının ise üretim ve ihracat olduğunu vurguladı.

GELİŞME ÇABASI VAR

Başkan Yıldırım yazılı değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “Malum 2020 yılı yalnızca ülkemiz için değil tüm dünya için çok zorlu geçiyor. Afetler, salgınlar, küresel ekonomide yaşanan sıkıntılar… Her şey maalesef üst üste geldi. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz de bu durumdan oldukça olumsuz etkilendi. Bu olumsuz tabloda görünen en net şey üretim ve üretilenin yurt dışı pazarlara ihracının önemi oldu. Biz her zaman üretim ve ihracat vurgusu yaptık. Gaziantep bu açıdan örnek bir modele sahiptir. İş insanlarımızın aklında her zaman üretim ve ihracat, bu yönde gelişme çabası vardır.”

TÜM ŞEHİRLERE ÖRNEK

Yıldırım, “Ekim ayında elde ettiğimiz 801 milyon 392 bin dolarlık rakamla 2020 yılını tarihi bir ihracat rekoruyla kapatma umudumuz iyiden iyiye arttı. Aynı şekilde Ocak-Ekim döneminde 6 milyar 342 milyon 587 bin dolarlık ihracat ile ülkemiz ihracatının %5’ini gerçekleştirme başarısı gösterdik. Üst üste 4 aydır en fazla ihracat yapan 5’inci il olduk. Gaziantep’in üretim ve ihracat azmi tüm şehirlerimize örnektir, zorlu ekonomik sıkıntılardan çıkışa anahtardır.”diye konuştu.

ÜNVERDİ: REKOR KIRDIK

Sanayi Odası  Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in Ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 arttığını ve 801 milyon 393 bin dolar ihracatla aylık bazda rekor ihracat gerçekleştirildiğini kaydetti. Gaziantep adına aylık ve dönemsel ihracatta sevindirici bir gelişmenin daha yaşandığını belirten Ünverdi, Ocak-Ekim döneminde Gaziantep'in ihracatının yüzde 2,4 artışla 6 milyar 342 milyon 588 bin dolara ulaştığını, Ekim ayı ve Ocak-Ekim döneminde Gaziantep’in en fazla ihracat yapan 5. il olduğunu söyledi. 

YÜREĞİMİZİ ORTAYA KOYDUK

“Bu rakamlara ulaşılmasını sağlayan tüm sanayicilerimize, ihracatçılarımıza, çalışanlarımıza ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diyen Ünverdi, şunları dile getirdi: “Gaziantepli sanayiciler olarak Koronavirüse ve yaşanılan bütün zorluklara rağmen mücadelemize devam ediyoruz. Bu çabamızın meyvelerini de alıyoruz. 2019 yılını kent olarak 7.5 miyar dolarlık rekor ihracatla kapatmıştık, inşallah yılsonunda bu rakamın da üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Yılın son çeyreği ihracatımızda daha yüksek değerlere ulaştığımız aylardır. Olağanüstü bir durum olmadığı takdirde Kasım ve Aralık ayı ihracatımızla birlikte yılı güzel rakamlarla kapatacağımıza yürekten inanıyorum. Emeği ve alın teriyle ülkemize moral olan, yüreğini ortaya koyarak bu rakamlara ulaşılmasını sağlayan herkesi bir kez daha kutluyorum.”  

KİLECİ: EN YÜKSEK AYLIK İHRACAT

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Ekim 2020’de gerçekleştirilen 801 milyon 378 bin dolarlık ihracatla Gaziantep tarihinin en yüksek aylık ihracatına imza atıldığını ifade etti. Kileci,  “Ekim ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise toplam 167 ülkeye 965 milyon 455 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Bu rakamla, Bölgemiz şu ana kadar ki en yüksek ihracat yapılan ay olan 2013 yılı Kasım ayını geçerek, tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirmiştir.  2020 yılının 10 aylık döneminde ise Gaziantep’ten 6 milyar 342 milyon 573 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Bu rakam Gaziantep için en çok ihracat kayda alınan dönem olmuştur. Hem Ocak-Ekim 2020, hem de Ekim 2020 verilerine göre Gaziantep en çok ihracat yapan 5. il olarak ülke ihracatındaki konumunu korumaktadır. Bölge ihracatçılarımız; pandeminin olumsuz ekonomik etkilerinden bu kadar hızlı bir çıkış ve toparlanmayla, üzerine bir de rekorlar kırarak ne kadar güçlü olduklarını bir kez daha göstermişlerdir. İhracatçı Birlikleri Başkanı olarak azimli ve başarılı ihracatçılarımızın her biriyle gurur duyuyor, hepsine şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.