1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İhracatta AB'ye döndük
İhracatta AB'ye döndük

İhracatta AB'ye döndük

Güneydoğu Anadolu bölgesinden bu yılın ilk üç ayında gerçekleştirilen ihracata ilişkin veriler, bölge ihracatçıların yüzünü Avrupa Birliği üyesi...

A+A-

Güneydoğu Anadolu bölgesinden bu yılın ilk üç ayında gerçekleştirilen ihracata ilişkin veriler, bölge ihracatçıların yüzünü Avrupa Birliği üyesi ülkelere döndüğünü ortaya koyuyor.

16.62 ARTTI

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Genel Sekreterliği verilerinden derlenen bilgiye göre, Ocak-Mart 2007 döneminde bölge illerinden 609 milyon 641 bin dolarlık ihracat yapıldı. İhracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,62 oranında arttı. Aynı dönemde AB üyesi ülkelere yapılan ihracatta ise yüzde 44,35'lik artış gerçekleşti. AB üyesi ülkelere yapılan ihracat Ocak-Mart 2006 döneminde 133 milyon 691 bin dolar iken bu rakam bu yılın aynı döneminde 192 milyon 989 bin dolara ulaştı.

CANLI HAYVAN İHRACATINDA GERİLEME

AB üyesi ülkelere yapılan ihracatın bölgenin toplam ihracatı içindeki payı geçen yılın ilk 3 ayında yüzde 25,57 iken bu oran bu yılın ilk 3 aylık döneminde yüzde 31,65'e yükseldi. Ocak-Mart 2007 döneminde AB üyesi ülkelere 173 milyon 430 bin dolarlık tekstil ve ham maddeleri, 326 bin dolarlık canlı hayvan, su ürünleri ve mamulleri, 5 milyon 630 bin dolarlık hububat ve bakliyat ile 13 milyon 603 bin dolarlık kuru meyve ve mamulleri dış satımı yapıldı. Bu yılın ilk 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre AB üyesi ülkelere tekstil ve ham maddeleri ihracatı yüzde 46,07, hububat ve bakliyat ihracatı yüzde 87,4, kuru meyve ve mamulleri ihracatı ise yüzde 20,25 artış gösterdi. Canlı hayvan, su ürünleri ve mamulleri ihracatında ise yüzde 87,04 oranında gerileme yaşandı.

ÇIKMAZ: ÖNEMLİ BİR GELİŞME

GAİB Başkanlar Kurulu Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Irak'a ilişkin yaşanan sorunlar nedeniyle Ortadoğu ülkelerine yaptıkları ihracatın gerilediği bir dönemde AB üyesi ülkelere ihracattaki artışın sevindirici olduğunu belirtti. "AB üyesi ülkelere ihracatımızdaki yüzde 44,35'lik artışı bölgemiz için yeni ve önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz'' diyen Çıkmaz, Gaziantep ve bölge illerinde kurulan modern tesislerde üretilen kaliteli ürünlerin AB pazarında giderek daha fazla ilgi gördüğünü ifade etti. Çıkmaz, tüm AB üyesi ülkelerle yapılan ihracat bağlantılarında önemli artışlar yaşandığını, bu olumlu gelişmenin sürdürülebilmesinin bölge ekonomisine ihracatla sağlanan katkının devamı için çok önemli olduğunu vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.