1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatçılara yeni soluk
İhracatçılara yeni soluk

İhracatçılara yeni soluk

Gaziantep Ticaret Odası start verdiği yeni projesi ile ihracatçılara yeni bir soluk getirecek. Gaziantep’i en fazla ihracat yapan 4. il yapmayı hedefleyen Oda, “Dış Ticaret İstihbarat Birimi” kurdu.

A+A-

 Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında kurulan Birim, bölge ihracatçısına pazar, rakip ve müşteri istihbaratı olmak üzere ihracatçılara 3 adımda güvenli ihracat için rehberlik edecek. Projede Adıyaman Sanayi ve Ticaret Odası ile İspanya Sevilla Ticaret Odası da Gaziantep Ticaret Odasına yol arkadaşlığı yapacak. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, hedeflerinin veriyi ve bilgiyi yorumlamada ihracatçıların koçu olmak olduğunu söyledi.

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, 121 yıllık geçmişi olan Gaziantep Ticaret Odası’nın şehre yönelik projeleri uygulama noktasında en güçlü kurumlardan biri olduğunu söyledi. GTO’nun bugüne kadar birçok ilke ve projelere imza atmış bir oda olduğunu belirten Yıldırım, “Bunu başarabilmenin temelinde de üç önemli temel nokta var. Vizyoner yönetimler, uzman kadro ve güçlü paydaşlar. Paydaşlarımız hem 120 bini aşkın üyemiz hem de Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası gibi kardeş odalarımız, yerel ve bölgesel ortaklarımızdır. Gerçek şu ki; siz güzel işlere imza atmışsanız, karşıya güven verirseniz, herkese güven verirsiniz. Gaziantep Ticaret Odası, bugüne kadar gerçekleştirdiği işlerle paydaşlarının güvenini kazanmıştır. Paydaşlarımız ile hayata geçirmeyi istediğimiz projeler, bizden desteklerini, işbirliklerini esirgemiyorlar. Türkiye- AB Ticaret Entegrasyon Projesi’nde Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ve Sevilla Ticaret Odası bizlerle iş birliği yapacaklar. İşbirliğinden dolayı her iki odamıza da teşekkür ediyorum” dedi.

AMACIMIZ İHRACATÇILARIMIZA KOÇ OLMAK

İhracat ve Ticari İstihbarat Birimine ilişkin bilgiler veren Yıldırım, “Gaziantep ve Adıyaman’daki ihracatçı firmalara danışmanlık ve dış ticaret konusunda istihbarat alanında rehberlik edecek bir birim oluşturuyoruz. Dış Ticaret İstihbarat Birimi, bahsi geçen sistemi kuracak ve uygulayacak. İhracatçıları doğru pazara, doğru müşteriye yöneltmek için çalışacağız. İhracatçılara bilgiye ulaşım ve uygulamaya dökmeye, sistem çerçevesinde üç adımda ticaret istihbarat hizmeti verilecektir. Pazar için istihbarat, Rakip İçin İstihbarat ve Müşteri için istihbarat verilecektir. Bizim buradaki amacımız veriyi ve bilgiyi yorumlamada, ihracatçılarımızın koçu olmaktır. 2023 yılında Gaziantep’in ülke ekonomisinde ilk 4 ilden biri olmasında öncülük etmek, Ticaret Odası olarak hedefimizdir. Şu anda Gaziantep ihracatta 6.sırada yer alıyor. Hedefimiz ilk 4 il içerisinde olmaktır. Aynı zamanda katma değeri yüksek, sürdürülebilir, dinamik ihracatlar yapmasını istiyoruz. Küçülen piyasalarda rekabetin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Komşu illerle sinerji oluşturmanın, birlikte kalkınma ile rekabet şansımız yükselsin istiyoruz.” diye konuştu.

40 PİLOT İŞLETME FAYDALANACAK

Gaziantep ve Adıyaman’daki ihracatçı firmalara danışmanlık ve dış ticaret konusunda istihbarat alanında rehberlik edecek bir birim oluşturdaklarını belirten Yıldırım şunları söyledi:“Dış Ticaret İstihbarat Birimi, bahsi geçen sistemi kuracak ve uygulayacak. İhracatçıları doğru pazara, doğru müşteriye yöneltmek için çalışacağız. İhracatçılara bilgiye ulaşım ve uygulamaya dökmeye, sistem çerçevesinde üç adımda ticaret istihbarat hizmeti verilecektir. Pazar için istihbarat, Rakip İçin İstihbarat ve Müşteri için istihbarat verilecektir. Çalışmaya 40 pilot işletme ile başlayacağız, Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi destek alan bir proje olduğu için 177 milyonluk destek alan bir projedir. 14 ay boyunca ihracatçı 40 firmaya destek verilecek, destek süresinin bitmesi durumunda bu hizmetlere oda kaynakları ile sürdürülecektir. Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odamız ile birlikte Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında bölge ihracatçısı için güvenli ve dinamik ihracat sistemi kuruyoruz. Bu sistemin benzerini uygulayan Sibirya Ticaret Odası’ndan da faydalanacağız. Sistem kapsamında, Pazar, rakip ve müşteri istihbaratı olmak üzere ihracatçılarımıza bilgiler vereceğiz. Birçok uluslararası platforma üyeyiz. İhracatçılarımıza bilimsel analizlerle nokta atışı yaptıracağız. Bu işe ilk olarak 40 işletme ile başlayacağız.”

USLU:KAZI KAZAN

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, proje için fikir ortaya atan oda çalışanlarına teşekkür etti. Uslu,”Biz Gaziantep ve Adıyaman olarak İki komşu iliz. Biraz önce kardeş oda protokolümüzü imzaladık. Biz Gaziantep ile iş birliği çerçevesinde çok ciddi bölgesel projeleri hayata geçirdik. Ama Hayata geçireceğimiz projenin uluslararası arenada, ülkeler arası ticarette her iki il için de önemli olacağına inanıyorum. Her iki ülke ve üç odamız için iyi sonuçlar vereceğine yürekten inanıyorum. Günümüz dünyasında ticareti kendi başına değil, bir çok il kendi arasında ve diğer dünya kentleri arasında rekabet ortamı içerisinde yürütüyor. Küresel kavramın getirdiği bazı dezavantajlarla birlikte, artık bu işi dışarıya taşımanın zamanı geldi. buradan heyetler gidecek oradan heyetler alacağız. Biz kazı kazan şeklinde bir projeyi yürüteceğiz. 

dünyanın çeşitli ülkelerine kardeş odalar daha çok pazar yakalayacağımıza inanıyorum. Gaziantep’in 7 milyar dolara yakın bir ihracat hedeflediği ve bunu daha artırmak için kardeşlik çerçevesinde bunu gerçekleştirdik. İki ülke açısından da güzel şeyler yapmak adına bir adım atılmış oldu. Bunu sürdürülebilir kılmak amacıyla daha çok çalışacağız, projeyi yürüteceğiz” diye konuştu.  

DOMATES, KARPUZ İHRAÇ EDEN ÜLKE OLMAKTAN ÇIKMALIYIZ

Türkiye ihracatının temel sorunlarından bir tanesinin cari açık olduğunu söyleyen Uslu, cari açığı kapatmanın yolunun dünya pazarlarına yönelmek olduğunu söyledi. Uslu, “Çantalarımızı alıp yeni pazarlara odaklanmamız gerekiyor. Bu tür projeler o nedenle çok önemli. Bu çerçevede projemiz bir başlangıçtır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde daha çok pazar yakalayacağımıza inanıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerde en iyi olmamız ve dünya pazarları ile buluşturmamız gerekiyor. Gaziantep bunu yapıyor ancak bununla kalmamız gerekiyor. Uygun adımlarla Türkiye’nin ekonomisinin geldiği noktada, bizlerin artık üçlük sayıları atmaya alışmamız gerekiyor. Ülkemizin ekonomisi hepimizin gözünün önünde. Dünya devletlerinin büyük bir çoğunun gözü bizim üzerimizde. Gelişmekte olan bir ülkeyiz, bu kaynakları hem ekonomi de hem de teknolojide kullanmalıyız. Artık domates, karpuz ihracat eden bir ülke olmaktan çıkmalıyız. Katma değeri yüksek, inovasyona  önem veren ürünler üretmemiz gerekiyor. Ülkemizin ve üyelerimizin geleceği açısından faydalı bir proje olacağı inancındayız” şeklinde konuştu.

MONTOYA:İHRACATTA PROFESYONEL DESTEK

Sevilla Ticaret Odası Temsilcisi Manuel Montoya, üç kardeş oda olarak tek amaç için çalışacaklarını belirterek, “Biz üç oda olarak, artık üye firmalarımıza ihracatta profesyonel destek verecek çalışmaya gideceğiz. İhracat ile bölgelerimize daha fazla gelir elde edilir, daha güçlü bir ekonomi ve sanayi alt yapısına sahip oluruz. Buradaki kısa vadeli amacımız ihracat ve dış ticareti geliştirmek ama uzun vadede ise birlikte güçlü olduğumuz üçüncü ülke pazarlarına beraber girmektir. Neden Gaziantepli firmalar bizim aracılığımızla Güney Amerika’ya giriş yapmasın, neden bizim firmalarımız Gaziantep aracılığıyla Ortadoğu pazarlarına giriş yapmasın?”dedi.Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.